PlayStation Vita İçin Oyun Geliştirmek Diğer PlayStation’lardan Çok Daha Kolay Olacak

Üçüncü parti geliştiriciler için sevindirici haber.

PlayStation 3’ün PC ve Xbox 360’a oranla oyun geliştiricilere çok daha zor anlar yaşattığı herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Bu hala oldukça güçlü bir canavar olsa da birçok multiplatform oyun PlayStation 3’te kötü bir port gibi duruyor ve bunun en büyük nedeni oyun geliştirme sürecinin diğer platformlara oranla çok daha karmaşık olması. Hatta Sony’nin bütün bu süreçte geliştiricilere yeteri kadar destek olmadığını da söyleyebiliriz. Ancak görünüşe göre PlayStation Vita, ağabeyinden daha uslu bir çocuk olacak.

Develop’un Temmuz sayısına konuşan Sony Worldwide Studios patronu Shuhei Yoshida, üçüncü parti geliştiriciler için müjdeli haberi vermiş:

PS3 de dahil bütün PlayStation platformları oldukça büyük bir potansiyele ve çok yüksek performansa sahipti. Ancak PlayStation platformları için programlama sürcei, oyun geliştiricileri için büyük zorluklar barındırıyordu. PlayStation’ın babası (Ken Kutaragi yani) oyun geliştiricileri zorlamayı seviyordu gerçekten.

Ne var ki bugünlerde oyun geliştiriclerinin büyük bir kısmı daha kolay bir programlama deneyimi peşinde ve Yoshida-san da bunun farkında:

Söz konusu geliştirme kolaylığıysa Vita bu konuyu dikkate aldığımız platform oldu. Vita, PlayStation platformları arasındaki en kolay ve en çok destekleneni (Sony tarafından tabii) olacak.

Eh, biz de bunu bekliyorduk…

Bir cevap yazın