PlayStation Network’e Yapılan Saldırının Sony’e 171 Milyon $’a Patlaması Bekleniyor

Sony, güvenlik ihlalinin faturasını açıkladı.

PSN LogoSony, Perşembe günü açıklayacağı 2010 mail yılı raporu öncesi tahminlerin tekrar gözden geçirildiği bir öngörü raporu yayınladı.

Yayınlanan raporda 31 Mart 2011’e kadar olan bir yıllık süreç zarfında 3.2 trilyon $ zarar öngörülüyor. Mart ayında Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin yanı sıra Nisan ayında olmasına rağmen PlayStation Network, Sony’nin yeni kimlik hizmeti Qriocity ve Sony Online Entertainment hizmetlerine yapılan siber saldırılardan kaynaklanan zararlar da bu rapora dahil edilmiş.

Öngörülen rakamlar, yaşanan siber saldırının Sony’e verdiği zararın kabaca 14 trilyon Yen, yani 171.1 milyon $ olduğunu gösteriyor. Bu kabarık faturanın içinde kimlik hırsızlığı koruma programı, Hoşgeldiniz Programı, müşteri hizmetleri, Sony sunucuları için yapılan güvenlik geliştirmeleri, uzmanlık masrafları, yasal masraflar ve Qriocity Sistemleri ile Sony Online Entertainment hizmetlerinde öngörülen kazanç kayıpları gibi kalemler yer alıyor.

Bu arada geçtiğimiz hafta Sony sunucularına iki saldırı girişiminin daha olduğu ortaya çıktı. Bunlardan ilki, firmanın sunucularına yuvalanan ve kişisel verilerin ele geçirilmesinde kullanılan bir phishing” (kimlik avı) sitesi; diğeriyse Sony’nin internet hizmet sağlayıcısı So-Net’in hacklenerek 1.225$ değerinde sanal puanın çalınmış olması.

Evet, PlayStation Network açıldı ve PlayStation Store da yolda. Ancak Sony için kabus bitmiş değil.

Bir cevap yazın