PlayStation Network Basın Toplantısından Notlar

Kaz Hirai, yüreklere su serpti.

Sony Başkan Yardımcısı ve Elektronik Eğlence Grubu Başkanı Kazuo Hirai’nin bugün (Pazar) Türkiye saati ile 08:00’de yaptığı basın toplantısından önemli notları özet olarak sizlerle paylaşıyoruz.

 • Kaz, daha önce de açıklandığı gibi ihlalin 16-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiğini yinelemiş. İhlaili fark eder etmez sistemi kapatıp Amerikalı güvenlik şirketleriyle temasa geçerek sunucuların yedeklenmesini ve olayın araştırılmasını istediklerini de vurgulamış.
 • İhlalin oldukça sofistike olduğunu ve bir veya daha fazla kullanıcı tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. Ancak Sony, Anonymous’un bununla bir ilgisi olduğunu düşünmüyor (en azından ortada böyle bir kanıt yok)
 • 23 Nisan tarihinde başka bir güvenlik firmasını da araştırmalar için devreye sokmuşlar.
 • 26 Nisan’da ise sunuculardan herhangi bir bilgi alınıp alınmadığı tam olarak anlaşılamadığı için PSN kullanıcılarının uyarılmasına karar verilmiş (!).
 • Neden geç haber verildiği konusunda gelen bir soru üzerine Hirai, “olayın doğruluğundan emin olmak istedik” şeklinde bir yanıt vermiş.
 • Bu güvenlik ihlalinde isim, adres, e-posta, cinsiyet, PSN ve Qriocity kullanıcı adı ve şifreleri gibi bilgilerin alınabileceğini; ancak kredi kartı bilgileriyle ilgili kesin bir kanıtın olmadığı vurgulanmış. Ancak 3-4 haneli kredi kartı güvenlik kodlarının ele geçirilmesinin mümkün olmadığının da altı çizilmiş.
 • PSN sunucularında kayıtlı 10 milyon civarında kredi kartı hesabı varmış. Ancak şu ana kadar bildirilmiş bir olay olmadığı açıklanmış.
 • Olayın aydınlatılması için FBI ile birlikte dünya çapındaki birçok polis teşkilatından da konuyla ilgili işbilriği talebinde bulunulmuş.
 • Gelecekte benzer sıkıntıların yaşanmaması için daha güçlü bir güvenlik sistemi oluşturulmuş. Aynı zamanda San Diego’da yeni bir güvenlik merkezi de hayata geçirilmiş.
 • PSN ve Qrıocity hesapları ve şifreleri için de bir güncelleme olacak. Kullanıcılardan şifrelerini tekrar belirlemeleri istenecek. Kullanıcılar bu değişikliği “sadece” hesabı açtıkları PlayStation 3 üzerinde ve belirttikleri e-posta adresini kullanarak yapabilecekler.
 • Kaz Hirai, PSN kullanıcılarını hala tetikte olmaları ve sık sık kredi kartı hesaplarını takip etmeleri konusunda uyarmayı da ihmal etmemiş. Ayrıca Sony’nin hiçbir şekilde PSN kullanıcılarıyla irtibata geçerek kişisel bilgiler talep etmeyeceğinin de bir kez daha altını çizmiş.
 • Sony, PSN’in yeniden açılmasıyla birlikte tüm kullanıcılar için ücretsiz birtakım içerikler yayınlayacak. Bununla birlikte 1 aylık ücretsiz PSN+ üyeliği sunacak.
 • Hirai, kesintinin bir süre daha devam edeceğini belirtirken kesin bir geri dönüş tarihi vermemiş. 
 • Sony’nin neden böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldığının sorulması üzerine Kaz Hirai, bu konuda bazı duyumlar aldıklarını ancak bunların kesinlik kazanmadan açıklanmasının doğru olmadığını vurgulamış. Yani Sony, herhangi bir spekülasyona da mahal vermek istemiyor anladığımız kadarıyla.

Yeni gelişmeler yaşandıkça sizlerle paylaşacağız.

4 Yorum

 1. ?

  ”yaniden” yazmışınız yeniden olcak sanırım birde uğur bey bu anonymous sony e linux kullanımı yasakladı diye mi saldırılar gerçekleştirmişti o mevzuyu tam anlayamadım ben

 2. Uğur Yurtsever

  Düzeltmeler için sağolun, arada böyle yazım yanlışları çıkıyor işte. :p

  Anonymous’un saldırılardaki temel argümanı Linux kullanımı ve birçok amatör geliştiriciye PS3’e özel yazılımlar geliştirme şansı tanıyacak imkanları ortadan kaldırması, yani kısacası homebrew denen şeyi öldürmesiydi. Fakat bu durum uzun bir geçmişe sahip. Yani Sony, homebrew’in önünü kapayalı 1 yıldan fazla oluyor. Kullanıcıların geneli bu durumdan rahatsız olsa da; kimse organize bir saldırı gerçekleştirecek kadar ileri gitmemişti.

  Söz konusu saldırılar ise, PS3’ü kıran adam olarak bilinen George Hotz’un Sony tarafından mahkemeye verilmesinin ardından gerçekleşti. Sony ve Hotz daha önce haberini de yaptığımız gibi bir orta yol bulup anlaştılar; ancak saldırıların önü kesilmedi nedense.

Bir cevap yazın