Playstation Move Türkiye’de

Playstation Move, tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de satışa sunuldu.

Sony, düzenlediği bir etkinlikle Playstation Move’u Türkiye’de de tanıttı. Bizde Sony’nin davetlisi olarak oradaydık ve Playstation Move’u deneme fırsatı bulduk. Playstation Move deneyimlerimizden önce kısaca bu teknoloji ile ilgili bildiklerimizi bir hatırlayalım isterseniz.

Bildiğiniz gibi Move, Sony’nin yeni geliştirdiği bir kablosuz hareket algılama teknolojisi. Playstation Move, Microsoft’un Kinect teknolojisi ile Nintendo Wii Remote teknolojisinin bir birleşimi gibi. Sistem, bir kamera ve bir adet hareket algılayıcı ile çalışıyor. Dilerseniz iki adet hareket algılayıcı kullanmanız da mümkün, hatta bazı oyunları oynayabilmeniz için iki adet hareket algılayıcınız olması gerekiyor. Tabi ki Sony, sadece Playstation Move çubukları ile yetinmek istemiyor. Sony’nin, spesifik oyunlar için yeni aparatlar geliştirdiğini de biliyoruz. Bu aparatlardan biri de FPS oyunları için bir tabanca olacak.

Bir adet Move çubuğu ve çeşiti Move oyunları içeren Playstation Move paketi Türkiye’de 149 Liradan satışa sunulacak. Diğer Playstation Move oyunları ise 99 TL. Sony’nin, 129 Liralık AAA oyun fiyatlandırma politikasına da devam edeceğini öğreniyoruz. Fakat Sony’nin dağıtmadığı diğer AAA oyunlar için fiyatlandırmayı Aral yapmaya devam edecek. Yani bir indirim beklemeyin kısa bir süre içerisinde. İkinci bir Move çubuğu satın almak isterseniz, 99 Lirayı gözden çıkarmanız gerekecek. Playstation Move etkinliğinde bir konuşma yapan Sony Playstation Türkiye Kişisel Eğlence Ürün Müdürü Özgür Kirazcı, God of War 3’ün ardından Killzone 3 ve GT5’in de Türkçe dublajlı olarak piyasaya sunulacağını ve Türkiye oyun pazarını hareketlendirmek istediklerini belirtti.

Playstation Move Tenis

Ufak animasyon hataları olsa da sistem gayet iyi çalışıyor

Playstation Ürün Müdürü Arzu Kanberi’de, Playstation Move’un sadece ailelere yönelik bir ürün olmadığını ve hardcore oyunculara da hitap edeceğini söyledi.

Playstation Move deneyimlerimiz için de kısaca şunları söyleyebiliriz: Playstation Move, Nintendo Wii Remote’un gelişmiş bir akrabası diyebiliriz. Sony’nin hareket algılama teknolojisi üstünde uzun bir süredir çalıştığı çok bariz ve sistem gayet iyi çalışıyor. Özellikle hareketlerinizin hızına ve sertliğine göre değişen mekanikleri tecrübe etmek etkileyici. Sistem o kadar hızlı çalışıyor ki -22 ms tepki süresine sahip- herhangi bir lag oluştuğunu kesinlikle hissetmiyorsunuz.

Playstation Move Çok Güzel Hareketler Bunlar

Playstation Move için getirebileceğimiz tek eleştiri, henüz piyasada yeterince Playstation Move oyunu olmaması; fakat birçok farklı firmanın Playstation Move teknolojisin destekleyecek oyunlar geliştirdiğini biliyoruz. Hatta daha önce piyasaya sunulmuş bazı Playstation oyunlarının -Heavy Rain mesela- Move desteği de yakında kullanıcılara sunulacak. Move desteği için ufak bir yükleme yeterli.

Playstation etkinliğine davet edilen ne alaka hareketler bunlardan bahsetmiyorum. Asıl hedef kitlesi aileler ve çocuklar olan bir ürün için böyle bir TV gösterisinin seçilmiş olması mantıklı diyebiliriz.

Playstation 3 sahiplerinin Playstation Move deneyiminden mahrum kalmak istemeyeceklerini düşünüyoruz. Playstation Move için istenen fiyatın da makul olduğunu söyleyebiliriz.

9 Yorum

  1. vural

    Havy Rain için psn’de Move yaması çoktan yayınlandı ve bir çok demo var, yakında MAG içinde move yaması gelecek diye duydum. Sanırım 1-2 aya kalmaz Move’suz oyun kalmayacak bu da başka bir tecrübe..

Bir cevap yazın