Playstation 3 Oyunları Türkçe Mi Oluyor?

 Bildiğiniz üzere God of War 3,yayınlanan reklamların, asılan afişlerinde etkisiyle de olsa gerek bir haftada tam 11.700 kopya sattı Türkiye’de. Elbette diğer ülkelerle karşılaştırınca inanılmaz bir rakam olmasa da Türkiye için oldukça iyi bir rakam olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu satış rakamının ardından Sony International’dan mutlaka olumlu bir dönüş olacağını tahmin ediyorduk ancak bu kadar hızlı olacağını düşünmemiştik açıkçası.

Haber Türk PS3

Bugün Habertürk’te yayınlanan bir röportaj “acaba PS3 oyunları yakın gelecekte Türkçe olacak mı” sorularınıakıllara getirdi. Playstation Türkiye ürün müdürü Özgür Kirazcı ile yapılan bir röportajda Kirazcı, Sony’nin Türkiye’yi artık bir “oyun ülkesi” olarak gördüğünü belirtiyor. Haber Türk gazetesinde, Yasemin Candemir’in köşesinde yayınlanan röportajın ardından hem kuşku hem de sevinç dolu mesajlar forumları doldurdu.

Oyunlar 2010 yılının sonuna kadar Türkçe olarak Türkiye’de satılmaya başlayacak. Sony International, bir sinema filmi gibi reklam verdiğimiz en son oyunumuz God of War III’ün bir hafta da 11 bin 700 adet satması üzerine Türkiye’nin artık bir “oyun ülkesi” olduğuna karar verip oyunları Türkçeleştirmeye karar verdi.

Her ne kadar kuşkuyla yaklaşanlar çoğunlukta olsa da eğer Türkiye’de bir oyun sektörü “yaratma” konusunda bir adım olacaksa var gücümüzle destekleyeceğimizi şimdiden belirtelim. Her ne kadar sık sık birileri çıkıp “Türkiye’de hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacak! Çok büyük oyunlar tasarlıyoruz, bir sürü firmayla anlaştık” diyip daha sonra Flash oyunu tasarlamakla yetindiyse de bu hamleden ve sözlerden azıcık da olsa umudumuz var (gerçi Uğur’un yine yok o ayrı, haberi duyunca “hadi ya” dedi). Ne diyelim, bekleyip göreceğiz Türkiye’de birşeylerin kıpırdanıp kıpırdanmadığını… Cidden boş laflara ve verilen altı boş sözlere karnımız tok artık zira.

Not: Haber için kullandığımız resim Dijikent’ten alıntıdır.

2 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Sony Türkiye, gerçekten PS3 oyunlarını Türkçeleştirmek istiyorsa haddim olmayarak bir öneri de bulunmak istiyorum.

    Bence Sony Türkiye, hiç boşuna dublaj falan kasıp komik durumlara düşürmesin kendini. Hem harcadıkları parayı çıkartamaz sonra Türkçeleştirme işinden tamamen vazgeçerler hem de hazırlattıkları komik dublajlarla video paylaşım sitelerinde hit rekoru kırarlar.

    Onun için Sony Türkiye yetkilileri, önce Türkçe altyazı seçeneği eklesinler PS3 oyunlarına, sonra oyun satışlarına göre profesyonel dublaj düşünülebilir.

    Kaldı ki, Türk gazetelerinde çalışan muhabir zihniyetini az çok bildiğim için, bu haberin biraz şişirilmiş olabileceğini düşünüyorum. Özgür Kirazcı, “2010 sonuna kadar PS3 oyunları böyle satmaya devam ederse PS3 oyunlarını Türkçeleştirmeyi düşünebiliriz” demişte olabilir. Muhabirde bunu nasıl etkili haber yaparım “cümlenin başını sonunu bi değiştireyim en iyisi” demiş de olabilir.

Bir cevap yazın