Playstation 3 Kırıldı! PSJailbreak Hakkında Herşey!

Playstation 3 bütün oyun aleminin şimdiye kadar gördüğü hack’lenmeye en dayanıklı alet bildiğiniz gibi. Bir kaç kere farklı hack gruplarından “hack’ledik, olayı çözdük, ISO çalıştırdık” gibi laflar geldiyse de şimdiye kadar hepsi fos çıktı. En nihayetinde PS3’te çalışan oyunlar, filmler, müzikler (sizin yükledikleriniz bile) iki-üç kez enktripte-dekripte oluyor, bu şekilde kullanıcıya sunuluyordu. Sistemin içerisinden, resmi yollardan müdahele edilmediği sürece kapalı bir kutu gibiydi Playstation 3.

PSJailbreakHeader

Model ayırmıyor, hem Slim hem de Fat'te çalışıyor PSJailbreak.

Biliyorum, hepiniz Playstation 3’ü kıran aletle ilgileniyorsunuz ama önce size küçük bir hikaye anlatmak istiyorum. Eğer 2005-2007 arasında bir PSP’niz olduysa, bildiğiniz üzere PSP ilk dönemlerinde ISOLoader’lar ile ISO formatındaki oyunları hafıza kartından çalıştırabiliyordu, yani bugün olduğu gibi Custom Firmware mevzusu yoktu. İşte o dönemlerde aynı zamanda Sony çalışanlarının PSP’lere istedikleri Firmware’leri yüklemek için kullandığı bir pilin olduğundan, bu pilin aleti geliştirici moduna (debug mode) soktuğundan bahsedilirdi. İlk başlarda sadece bir söylenti olan bu durum, daha sonra birisinin bu pili ele geçirip birebir kopyalamasıyla gerçekliğe kavuştu ve sihirli pile günümüzde çoğu PSP sahibinin bildiği adı verildi: Pandora’s Battery. Bu pille PSP’yi tamamen yazılım değiştirmeye açık hale getirebiliyor, istediğiniz firmware’i rahatlıkla atabiliyordunuz (hatta versiyon 1.50’ye bile döndürmek mümkündü). Bu pil PSP’nin homebrew’a ve “backup” kullanımına tamamen açık hale getirilmesine yardımcı oldu.

Tamam, biliyorum, sıkıldınız, “ee, Playstation 3’e geç” diyorsunuz. Bağlamak istediğim nokta şu: Ya birisi, PS3 için bu pilin aynısını, sadece USB stick formatında ele geçirseydi ne olurdu? Ben size söyleyeyim: PSJailbreak olurdu (hatta oldu bile). PSJailbreak ile PS3’ü aynı PSP’de olduğu gibi geliştirici moduna geçirebiliyor ve HDD’den oyun oynatmayı aktif hale getirebiliyorsunuz. Nasıl ama? Tamam, korsan ilk akla gelen şeylerden birisi, hatta çoğu kişi bunun için kullanacak ama ben de sürekli diskleri hangi kaba koyduğunu unutan biri olarak elimdeki oyun arşivimi komple HDD’ye atmaya hayır demem hani.

Alet şu anda 140 dolara satılıyor ve stok sağlayan sitelerin elindeki stoklar bitti bile (yalnız yorumlarda “nereden alabiliriz” diye sormayın lütfen, haberini yazıyor olabiliriz ama o kadar da değil yani). Kısacası almak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız, gerçi Türkiye’ye gönderi yapıp yapmadıkları konusunda hiç bir fikrim yok. Bir de, eğer aleti kullanmak istiyorsanız kesinlikle firmware’inizi güncellememelisiniz.

Peki neden bu kadar pahalıya satıyorlar sizce? Cevap çok basit aslında. Sony bir dahaki firmware güncellemesi ile bu açığı kapatacak ve bir süre sonra çok küçük bir kesme hitap edecek bu alet, bu yüzden olabildiğince yüksek fiyata satıp olabildiğince kar etmek istiyor satan elemanlar. Yani bu aleti alanlar muhtemelen bir sonraki Sony güncellemesinden sonra kullanamayacak, hatta yapımcıların sözlerine göre PSN’den de banlanma ihtimalleri de var. Riske değer mi? Sanmıyorum, ama bu biraz da kullanan kişinin bileceği ve karar vermesi gereken bir iş. Ben getirtmeyi düşünmüyorum şahsen, bu kadar kısa ömürlü olacağı tahmin edilen bir şey sizin işinize yarar mı bilemem. Yine de PS3’de homebrew’un önünü açtığı için gayet güzel bir gelişme. Hı hı, evet…

Korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan. Söyledim ulan, oh be!

52 Yorum

 1. Psycho Cake

  İroni dediğiniz stoklarda bitmiş, güvensiz sitelerden alışveriş yapmak ve bir sonraki güncellemede kullanamayacağınız şeye 140 dolar+ kargo parası vermek mi? Yoksa Ps3 ün tamamen hacklendiği zaman, o programı veya aracı ps3 e yüklettirmek için butür işleri yapan yerlerin kapısında gireceğiniz sıramıdır?

 2. Oruç Dim

  Korsana teşvik etmiyoruz. Özellikle yabancı haber sitelerinde, ne zaman böyle bir alet duyurulsa bu aletler backup için kullanılıyormuşcasına haber yazan editörlerle dalga geçiyoruz. Belli bir oyun kültürüne sahip olmak, oyun haberlerini düzenli takip etmek lazım bunu anlamak için 🙂

  Bizim görevimiz bunlara teşvik etmek değil, bilgilendirmek. Ben de tam olarak bunu yaptım, o haberde “bunu alın, edinin, süper bir şey” demedim. Sadece PS3 homebrew’unun önünü açtığı için güzel bir şey dedim. Bu kadar. Edinilecek adresi mi verdim, aleti tavsiye mi ettim? Böyle bir şeyin varlığından insanların haberi olmasın mı, nedir söylemeye çalıştığınız şey?

  • Tahir Meylani

   Özellikle yabancı haber sitelerinde, ne zaman böyle bir alet duyurulsa bu aletler backup için kullanılıyormuşcasına haber yazan editörlerle dalga geçiyoruz.

   Bizi sıkı takip eden okuyucularımız ara sıra “rakiplerimize” laf çakmaktan hoşlandığımızı biliyorlardır. Tıpkı Worms Reloaded incelememizin son paragrafında olduğu gibi.

   Sanırım ortada bir yanlış anlaşılma var.

  • Psycho Cake

   Ayrıyetten bunu alın demedin çünkü kısa ömürlü, tavsiye etmedin çünkü sende istemiyorsun ilk bakışta gerçektende geleceği yok. Adresi vermene gerek yok google diye birşey var ve en önemlisi ben bunlara birşey demedim ki 🙂

 3. Psycho Cake

  Çok özür dilerim Oruç ta. Ne zaman bir şey okuyayım desem hep böyle haberlerle karşılaşıyorum. O yabancı sitelerle dalga geçtiğinizi onların bilmemesi çok kötü. Muhtemelende varlığınızdan haberleri bile yoktur. Bu yaptığınız arkadaşlar arasında yapılması gereken muhabbetler içerisine konulabilir. Burada yazılacak şeyler değildir. Bu söylediğini yapmak içinse ilk şart onlar kadar büyük olmaktır ki farkına varabilsinler senin. Yani anlatmak istediğim şey; Siz başka sitelerle veya dergilerle uğraşmak isteyebilirsiniz. Ancak okuyucunun pekte umrunda olan şeyler değildir bu. Siz … sitesine laf söyleyip kötülemen veya başka birşey yazman bizi pek ilgilendirmiyor. Siz kendinize dönün yazılarınızı kendiniz okuyacakmış gibi değilde, başkalarıda okuyacakmış gibi yorumlayın.  VE son olarak yazınıza değil ordaki korsan sevginize benim yorumum. Tekrar söylüyorum yakışmıyor…

 4. Oruç Dim

  Şimdi şöyle bir şey var yalnız, mizah dergileri arada sırada farklı kişilerle dalga geçiyor, doğru mu? Evet. Peki bu kişilerin büyük çoğunluğunun bu durumdan haberi var mı? Yok. Peki bu kişilerin bilmemesi, mizah dergilerinin bu kişilerle dalga geçmemesi anlamına mı geliyor? Tabi ki hayır 🙂

  Birisini eleştirmek, onunla dalga geçmek için ne onlar kadar “büyük” olmak gerekir (popüler, corporate, ya da her ne demek istiyorsanız), ne de o kişi/kurumların bunu bilmesi. Bunu ben biliyorum, okuyucum biliyor, (hepsi olmasa da bir kısmı) dolayısıyla okuyucum bunu gördüğünde gülüyor (en azından öyle umuyorum). E  ben zaten okuyucuma hitap ediyorum, o sitelere değil ki? Seni pek ilgilendirmiyordur belki o sitelere laf etmem, ama emin ol ilgilendiren, bunlara gülen, sektörü gerçek anlamda gerek haber bloglarından, gerek sitelerden takip edip bu tip “inside joke”ları anlayan insanlar var. Tek okurumuz sen değilsin ne yazık ki. Anlamsız bir örnek olmuş bu bayağı 🙂

  Korsan sevgisi falan yok o yazıda, bayağı bir yanlış anlamışsın haberi 🙂

   

 5. Psycho Cake

  Mizah dergilerinde çıkan herşeyi emin ol o kişiler de görüyor 🙂

  Konu dağıldı az öncede söylediğim gibi beni ilgilendiren başkalarına laf sokmanız değil ( ki zaten biliyorum bunları yaptığınızı içinizde tanıdığım ve sürekli görüştüğüm birisi var ) Ben okuyucuyum sıradan bir okuyucu sitenizin müdavimi de değilim yazını kötülemek içinde biryerden para falanda almıyorum tabiki. Tek istediğim güzel olabilecek bir yazının sonunu kötü getirmiş olmanı kabul etmen. Bu şekilde yazarsanız küçük bir guruba hitap ediceksiniz. Ancak biraz daha dikkatli yazarsanız çok daha büyük bir gruba hitap etmeniz çok kolay. Kim istemez ki yazdıklarını 100 kişi yerine 1000 kişi okumasını, istiyorsan bu şekilde devam edin. Spamlayın  her yazının sonuna KORSAN KORSAN KORSAN diye. Çok güzel reklam gerçekten…

  Ha birde bol bol eksi verin yorumuma da görsün insanlar ne kadar değer verdiğinizi okuyucularınıza.

 6. Oruç Dim

  İsmail Türüt’ün herhangi bir mizah dergisi okumadığına eminim.

  “Kim istemez ki yazdıklarını 100 kişi yerine 1000 kişi okumasını, istiyorsan bu şekilde devam edin. Spamlayın  her yazının sonuna KORSAN KORSAN KORSAN diye. Çok güzel reklam gerçekten…”

  Böyle salakça bir şey düşünerek, reklam yapmak için o tür bir şey yazdığımı düşünüyorsan, harbiden bizi tanımıyorsun 🙂 Merak etme, sırf insanlar Google’dan gelsin diye forum konularının sonuna “mp3 hande yener aşkı memnu call of duty adult” yazanlar gibi bir zihniyete sahip değiliz.

 7. Psycho Cake

  Vay be, Okuyucusunu azarlayan yazar… İlkkez görmüyorum tabiki senin gibi kendini yazar zanneden çok insan var bu internet aleminde. Zihniyetin mp3 hande yener yazanlardan da kötü açıkça bunu söyleyebilirim. Ne bu iş için eğitimin olduğunu nede gerekli yeterliliklere sahip olduğunu da ayrıyetten söyleyebilirim. Bence bu sitenin bir an önce düzgün yazarlarla çalışması lazım. okuyucusunu dinleyen, inadından vazgeçmeyecekse bile onu mutlu gönderebilen birine. Sırf yazmak için yazmak değil olay.  Terbiyesizlik hiç değil… Ben senin arkadaşın da değilim, bu şekilde konuşmaya sana bu hakkı kim veriyorsa onunda derhal kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Gerçi buram buram reklam kokan sitenize de lafı gettirttin ya. ayrıyetten helal sana…

 8. Oruç Dim

  Ben kimseyi azarlamadım yahu 🙂 “Böyle salakça bir şey düşünerek” derken, bizim böyle salakça bir şey düşündüğümüzü düşünüyorsan demek istemiştim… Ama onu yanlış anlayacağını da tahmin etmiştim… Neyse, hemen hakaretleri dizmişsin zaten, gerek kalmadı açıklamaya 🙂 Video oyunu editörü eğitimi nereden alınıyorsa biz de alalım, haklısın 🙂 Dil ve edebiyat mezunuyum bilmek istiyorsan, ama senin için tamamen yazarlıkla alakasız bir bölümse bilemeyeceğim.

  Okuyucumu zaten dinliyorum, ama haksız olduğu noktalarda eleştiriyorum da. Okuyucu, müşteri gibi görülmemelidir, her zaman haklı değildir benim gözümde. Okuyucusuna “he” diyip gönderen siteler daha çok hit alıyor biliyorum, biz de kendi çapımızda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz işte 🙂

 9. Psycho Cake

  Tebrik ederim dil ve edebiyat zor bir bölümdür. Saat 4 olunca yanlış anlaşılmalar oluyor isteristemez de pek birşey döşemedim. Reklam olayını da zaten her zaman söylerim arkadaşıma. Sitenizin bir diğer eksik yönü bence… Ama en azından sizin yapabileceğiniz birşey yok onda. Ben genede başarılarının devamını diliyorum. Ne kadar da okura saygı göstermesende korsanı sevsende…

  Bazı cevaplarda haddimi aştıysam özür dilerim. Şu anda tek yapabileceğim şey sık kullanılanlardan sizi silmek konuşarak bir yere varamayacağımız belli.Umarım istediğiniz okuyu kitlesini mutlu etmeye devam edersiniz. İyi geceler.

  • ReNe

   Espriden anlamayan anlayışsız birisiniz , yazarlar editörler sizi memnun etmek zorunda da değiller beğenmiyorsanız alt+f4 yapabilirsiniz pekala . Şu 2 paragraf yazıdan neler çıkarttınız tebrik ediyorum …

 10. Oruç Dim

  Zaten hep söylerim, eğer rahatsız oluyorsanız kapı uzakta değil 🙂 Herkesin bir tarzı var sen de takdir edersin ki.

  Teşekkür ederim başarılar için 🙂 Ben okuruma saygılıyım zaten, şu konuşmada herhangi bir saygısızlık görmüyorum. Korsanı sevip sevmemem ise tamamen beni ilgilendiren bir konudur siteye taşımadığım sürece (ki hiç bir zaman taşımadım). Bu konudaki “sevip, sevmemek” kadar basit ve pamuk prenses masalı düzeyinde olmayan görüşümü burada paylaşacak değilim 🙂

 11. Uğur Yurtsever

  Tartışma ve özellikle de eleştiriler biraz amacını aşmış gibi görünüyor. Olaylara biraz sakin yaklaşmak her zaman için en hayırlısı…

  Oruç’un haberinin yanlış anlaşılabileceği fikrine katılıyorum. Evet, özellikle de oyun basınını sık takip etmeyen arkadaşların anlamaması da gayet doğal. Ancak bir eleştiri yapmaya başlamadan önce de eleştirinin nerelere gideceğini düşünmek gerekiyor. Bu bizim için de okuyucular için de geçerli bir durum.

  Bu sayfadaki tartışmanın son derece yersiz olduğunu ve laf dalaşına girmenin de gereksiz olduğunu düşünüyorum.

  Ancak şöyle bir ifade kullanılmış, bilmeyerek veya istemeden.

  “bu söylediğini yapmak içinse ilk şart onlar kadar büyük olmaktır ki…”

  Best of Media, bir başka deyişle Tom’s Hardware Guide, 12 ülkede 11 dilde yayın yapan ve dünyanın en büyük 3 online teknoloji yayın grubundan birisi. Sanırım hatırlatmakta fayda var. Kaldı ki “büyük” olmanın bir şey değiştirdiğini sanmıyorum.

  Bununla birlikte ne diğer siteler gibi “yazı çalıyoruz” ne de ambargo tarihinden önce inceleme yayınlayacak kadar basitleşebiliyoruz. Hatta ilk incelemediğimiz halde kocaman bir banner atıp ilk biz inceledik de yazmıyoruz.

  Yani konu “etik” değerlere uzanacaksa sanırım tüm alemde en son eleştirilecek insanlarız. Bu kadar samimi ve net söyleyebilirim. Sitemizde ufak bir tur atıp bu konularda yaptığımız haberleri ve her zaman son kullanıcının yani tüketicinin yanında olan yorumlarımıza baksaydınız, eminim bu tartışmayı başlatmadan önce eliniz titrerdi.

  Daha fazla gerilmeye veya bir yere varmayacak anlamsız tartışmaların içine sürüklenmeye gerek yok.

  Sevgiler.

 12. Ziyaretçiyim

  Ne kadar boş işlerle uğraşıyorsunuz böyle yaa.

  Korsanmış şuymuş buymuş. Sen kullandığın bilgisayarda tüm programların lisans ücretini ödüyor musun? Gerçi senin gibiler linux kullanır değil mi?

 13. Ziyaretçi

  Üstteki saygılı ol.

  Pek de kıramamışlar dediğiniz gibi,anca birkaç (ki bu durumda baya) sazan avlarlar,o sazanlar da psn’den banlanır,gelecek güncellemeyle ps3ü ellerine alırlar.Ama kırılamama konusunda sony’nin ünlü hackerlara para yedirebileceğini düşünüyorum ben.Yani bir ara Activision-Ubisoft gibi firmaların ünlü release gruplarına oyunu kırmalarını bir süre “ertelemeleri” karşılığında para verdiğini okumuştum,düşününce saçma geliyor,temase geçtilerse direkt tutuklatırlar sanki.Neyse naber?

 14. Hassektör lan

   

  Ukala (kendini bilir ) Bilgisayarında hiç korsan’ın yoksa sana helal olsun ama bir korsanın bile varsa aç ağzını sana hela dolsun … ukala kendiniz beğenmiş hele Türkiyede bu zamanda pc ‘sinde korsan olmayan varmı gezeve lafazan . has sektör sana  diyorum ve seni kınıyorum pislik kekmisin nesin ……

   

 15. Ziyaretçi

  Bu sitedeki yazılarda neden sürekli bir “dur şunlara laf atayım da ortam karışsın” endişesi hakim? Denildiği gibi Worms: Reloaded’da da TRG’a laf edilmiş. Yukarıda da sanırım BSC’ye. 

  Editörlük tartışma çıkarmak mıdır?

 16. Oruç Dim

  “Dur şunlara laf atayım da ortam karışsın” endişesi yok, canınızı sıkmayın 🙂 Sadece sektörde yanlış gördüğümüz şeyleri belirtmeyi, eleştirmeyi seviyoruz, hepsi bu.

 17. Uğur Yurtsever

  Hiçbir zaman böyle bir endişemiz olmadı. Özellikle de isim vererek birilerini hedef göstermedik. İnsanlar yaptıkları şeye değer vererek, layıkıyla ve ahlakıyla yaptıkları sürece sanırım kimsenin de laf duyması gerekmez. Bence arkaplanını çok bilmediğiniz konular üzerine yorum yapmayın. 🙂

  Sevgiler

  • manyaque

   bu yorumu size yakıştıramadım arka planını bilmedikleri konuya yorum yapma konumuna getirmeyin milleti burası editörlerin oyun parkımı? başka mecralardakilerle çekişmelerinizi THGTR nin aklı selim kitlesinin üzerinden mi hallediyorsunuz? en tepedeki yazı bu amaçlamı yazıldı yani haber olduğu için değilmi zaten birilerini iğnelemek içinmiydi? bu edebiyat ve dil bitirdiğini iddia eden editörün iğneleme taktiği? şimdi anlıyorum sanırım bu tartışmanın neden özele taşınmayıp burdan devam etme sebebini?

 18. Ziyaretçi

  THGTR bu haberle birlikte tek kelimeyle bitmiştir. Nasıl bir cevaptır o Uğur bey ve Oruç bey? Amacınızı bile belli ettiniz, daha ne olsun?

  Türkiye’de oyun piyasası asla gelişmez. Düzenli olarak çoğu oyun sitesini takip ederim. Yabancılar da buna dahil. Adamlar birbirinden alıntı yaparken kaynak belirtir, güzel güzel geçinirler. Peki siz? Resmen siteler arası tartışmaymış amacınız. 

 19. Oruç Dim

  Komplo teorilerinizi başka mecralara taşıyın arkadaşlar. Yukarıdaki haberi iğneleme amaçlı yazdığım gibi acayip düşünceleriniz varsa, söyleyeyim, o haberi gece dörtte “siteye dünden beri haber girilmemiş, bir haber gireyim” diye düşünerek yazdım. Anlamsız anlamsız teorilerle gelmeyin 🙂

  Uğur! Anonim ziyaretçinin söylediğine göre biz bitmişiz! Amacımız belli olmuş! Eşyaları topla, gidiyoruz…

  Ne güzel de söylediniz “birbirlerinden alıntılar yapıp” geçindiklerini. Ne güzel de söylediniz birbirlerinin “açıklarını” kapattıklarını. Ne güzel de söylediniz… Bakın biz bir şey söylemedik, siz söylediniz! Ağzınıza sağlık!

  Not: Bütün site ve editörlere lafım yok elbette. Onlar kendilerini biliyor…

 20. Ziyaretçi

  Peki siz şimdi açık kapattığınızı falan mı düşünüyorsunuz? veya düşündünüz? 

  Yine saçmaladınız, bir yorum yapmaya çalıştınız. Resmen Uğur’un arkasına kaçmışsınız. Hatta dur MSN’den de söylemişsindir Uğur destek çık biraz diye? Bugün ben sana yarın sen bana misali? 

  THGTR yalan olmuş arkadaş. Ağlayanı yok. Dediğin gibi uzun süredir haber girilmemiş. Sitenin güncelliği de kalmamış. Bak kendi açığını söyledin. 🙂

 21. Uğur Yurtsever

  Diğer sitelerdeki müritleri de toplayıp gelebilirsiniz arkadaşlar, problem değil. :p

  Ancak bu sayfada yazılanları aklı selim bir şekilde okursanız söylemek istediğimizi daha net anlayacaksınız. 🙂

  Türkiye’deki oyun piyasasının gelişmesi için neler yapılması gerekirdi saymayı çok isterdim; ancak art niyetli okuduğunuz sürece bunları da diğer sitelere taş atmak olarak algılayacağınız için devam etmiyorum.

  Biz de güzel geçinmeyi isteriz tabii ki… Karşımızda yazımızı araklayıp üstüne yatan, yaptıkları yanına kar kalan veya ambarga tarihinden önce yazı yayınlayıp üstüne kalkıp da ne olacak yani önce yayınlasak diyen insanlar bulmadığımız sürece elbette. 🙂

  Bu arada manyaque arkadaşımız güzel bir şey söylemiş. Özele taşımayıp neden burdan devam ediyorsunuz diye..

  İsim vermek istemiyorum; ancak daha önce yaşadığımız birçok entersan sorunu özel yollarla anlatmaya çalıştık. Aldığımız yanıt gayet netti: “Böyle olsa ne olacak ki?”

  Biz sizleri gözünüzün içine baka baka salak yerine koyan birçok editöre karşı burada fikirlerimizi açıklıyoruz ve sonra da böyle enteresan bir şekilde eleştiriliyoruz.

  Yukarıda da belirttim. Arkaplanını bilmediğiniz konular üzerinde yorum yapmayın lütfen. THGTR’nin aklı selim okuyucusu bunu yapmaz en azından. 🙂

  Ziyaretçi arkadaş da sözleriyle kim olduğunu anlamamızı sağlamıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz. 🙂

 22. Ziyaretçi

  Ever Oruç Dim’den yine bir saçmalamayla karşı karşıyayız. Çok güzel ya kıvırmaya bakarmısın… Sitelere laf atıp ortadan kaçıp da Uğur’a sığınmak. Helal olsun size. THGTR = FAILTR.

 23. Oruç Dim

  Yapılan esprileri ve seninle dalga geçtiğimi anlayamadığın için üzüldüm 🙁

  Hayır, mailini göremiyorum ve söylemeyeceğim 🙂 Sadece biliyorum, bu kadar. Neyse, anlamsız bir tartışma bu, beğenmiyorsan, FAILTR olduğumuzu düşünüyorsan daha fazla trolleme bi zahmet 🙂 Yorum yazamıyorum zira İŞİM GÜCÜM VAR ŞU ANDA. Başka konularda 150 sayfalık yorumlarımı görebilirsin. Daha fazla tartışmaya gerek yok, tekrar tekrar bizi beğenmediğini belirtmek zorunda değilsin. İyi günler.

 24. Tahir Meylani

  Arkadaşlar sakin olalım. Tartışma amacından sapmaya başladı sanırım.

  Öncelikle biz ne yapıyoruz sanırım bu konu hakkında bir iki kelam etmem gerekiyor.

  Türkiye oyun piyasasının bulunduğu noktadan rahatsızız. Önceleri açıkça eleştirerek bu yanlışlara biraz olsun dikkat çekebileceğimizi düşünüyorduk ve isim vererek bazı site ve dergileri eleştiriyorduk. Sonra baktık ki, yaptığımız olumlu eleştiriler hiç bir işe yaramıyor ve kavga sebebi oluyor. Zaten böyle gelmiş böyle gider bir zihniyet de hakim… Sorun değil, madem böyle yürüyor bu işler, herkes durumundan memnun bizim görevimiz bu kadar dedik ve artık isim vererek yerli ve yabancı site ve dergileri eleştirmekten vazgeçtik.

  Ama bırakın da isim vermeden ufak imalarla bir iki yere de gönderme yapalım. Bu ufak göndermeler isim vermediğimiz için kimseyi rahatsız etmemeli. Sonuçta o göndermeler ancak konudan haberdar olanlar tarafından fark edilyor ve Oruç’un da söylediği gibi okuyanın yüzünde ufak tebessümler yaratıyor.

  Yani anlayacağınız bu bizim tarzımız. Kimseyi düzeltmek gibi bir derdimiz yok 🙂

 25. Ziyaretçi

  Öncelikle şunu söyleyeyim. Oruç Dim’in kıvırmaya çalıştığı gibi, hiç bir siteyle alakam bulunmuyor. Sadece aktif bir okuyucu sayılırım. 

  Şimdi sizin kastettiğiniz belkide “alıntı yapmak basitliktir.” Hatta bir ara bir site alıntı yapmıştı da o kadar “herşeyi okurlarına sunmak istemeyen site” olan THGTR, bunu haber yapmıştı. 

  Şimdi CVG büyük site değil mi? Onlar alıntı yaptıklarında yazmaz mı kaynak diye? O kadar büyük sitelerde hiç gördünüz mü bunları? Üstü kapalı bir şekilde diğer siteleri eleştirmeyi? 

  Buyur Oruç Dim. Kaçmadan söyle kim olduğumu. atreiaz@gmail.com 

 26. Uğur Yurtsever

  Bence hiçbir yere varmayacak bu tartışmayı daha fazla devam ettirmeye gerek yok. Oruç bu senin için de geçerli, daha fazla uzatmayalım.

  Ben şu sevgili Ziyaretçi kardeşimin samimiyetine inanarak birkaç sorumu yanıtlamasını bekliyorum yalnızca.

  Piyasada gördüğümüz aksaklıkları, olumsuzlukları, haksızlıkları ve etik dışı davranışları üstü kapalı bir şekilde, kesinlikle hedef göstermeden (ancak yeri geldiğinde isim vererek) eleştirmenin nesi yanlış olabilir?

  Sizce bunları yapanlar mı bu “piyasanın” gelişmesine daha çok engel oluyor? Yoksa bunları üstü kapalı eleştirenler; okuyucusunu salak yerine koymayıp gerçekleri söyleyenler mi?

  Kaldı ki bugüne kadar karşımıza çıkan bütün acayip durumları, ilk önce kaynaklarına giderek çözmeye çalıştık. Kendi adıma yabancı sitelerle bile iletişime geçtiğimi söyleyebilirim. Ancak yanlış gördüğüm şeyleri de eleştirmekten kaçınmadım. Zaten buradaki sorunun yapılan eleştiriler olmadığı da gayet açık. 🙂

  Çok şükür bunu görebilen birçok okuyucumuz var. Bizden imkansız olduklarını bilmelerine rağmen dergi çıkarmamızı isteyen insanlar var. Yazılarımızın altına bizleri daha çok düşünmeye iten ve güzel bir tartışma ortamı yaratmamızı sağlayan kayda değer yorumlar geliyor. Bizler de bu işi gönülden ve layıkıyla yapmaya çalışan insanlar olarak her yazımızda daha doyurucu olmaya çalışıyoruz. Evet, zaman zaman da mizah anlayışımızdan veya üslubumuzdan rahatsız olan bazı okuyucular veya mürit arkadaşlar olabiliyor.

  Neyse, eminim yukarıda sorduğum sorulara gerçekçi bir yanıt veremeyeceksiniz, kendinizle çelişmemek adına. Sağlık olsun. 🙂

 27. Oruç Dim

  Uğur, ben senin arkana sığınıyorum! Kendim yorum yapamıyorum ben! Beni koru bu zalim müritlerden!

  Sitemizin güncel olmadığını açık ettim! Ne olucak bizim halimiz… Biz okuyucumuzla her şeyi paylaşan bir site değiliz çünkü… Bu bizim açığımızdı… 🙁

  On sayfalık yorum döşerim sana ama değmezsin kim olduğunu bildiğim ama isim vermeyeceğim kişi 😉

 28. Tahir Meylani

  İddia ediyorum, bizim kadar haberlerinde kaynak belirten oyun sitesi çok azdır.

  Neden her habere kaynak vermiyoruz çünkü bizim de haber kaynaklarımız var, birçok oyun firmasının basın bültenine üyeyiz. Onun dışında özel haberlere kesinlikle kaynak veriyoruz, sitemizi takip eden biri bunu rahatlıkla fark edebilir. Özel haberden kastım “Ubisoft, yeni oyununu duyurdu” gibi her yere yollanan haberler değil, özel röportajlar ve diğer sitelerde bulunmayan haberler v.s.

  Onun dışında direk alıntı haber ve inceleme yapmıyoruz; ne espri araklıyoruz,  ne de direk tercüme haber yapıyoruz.

  Alıntı yapıp da kaynak vermediğimiz tek bir haber gösterirseniz lafımı geri almaya hazırım.

  CVG ve Gamespot gibi siteler üstü kapalı eleştiri yapmıyor olabilir ama biz yapıyoruz. Dediğim gibi, bu bizim tarzımız.

 29. Ziyaretçi

  Oruç Dim yine kıvırmaya devam ediyor. Anlaşılan insancıl bir cevap da gelmeyecek.

  Uğur Yurtsever, “Ya da ilk incelemedikleri halde kocaman bannerlar atarak okuyucularını salak yerine koyanları yok saymamızı mı?” bunu görmedim ancak hatırlarsanız Oyungezer de zamanında E3’e özel olan Shogun: Total War’ın haberini yayınlamıştı, sonradan kalkmıştı. Yani TRGamer’i rezil duruma düşürmek yerine özel olarak ulaşmak daha iyi değil mi? 

   

 30. Uğur Yurtsever

  Ne yazık ki benim sorduğum soruların yanıtı bu değildi.

  Kaldı ki üstü kapalı eleştirileri birçok kez, birçok büyük sitede görüyoruz. Yeri geldiğinde kimse bir şeyleri eleştirmekten kaçınmıyor merak etmeyin. Aktif bir okuyucuysanız, çok büyük bir editörün çok büyük bir site için IGNorant dediğini de biliyorsunuzdur.

  Bütün bunları bir kenara bıraktım, eminim buradaki tartışmanın çıkış noktası yapılan eleştiriler değil. Zira hiçbir şekilde bu tip eleştirilerimizi yazımızın odağına koymuyoruz.

  Bizden ne yapmamızı beklersiniz. Worms: Reloaded incelemesinin ambargo bitmeden önce yayınlayan siteleri görmezden gelmemizi mi? Ya da ilk incelemedikleri halde kocaman bannerlar atarak okuyucularını salak yerine koyanları yok saymamızı mı? Derseniz ki bu insanlarla iletişime geçtiniz mi? Onun da cevabı hemen yukarıda var zaten, okuduysanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

  Burada tartışmayı kişiselleştirmekle ele bir şey geçmez. Ayrıca çok önemli bir odağı kaybediyoruz. Söylediklerimizin arkasında durmak gibi…

  Şimdi samimiyetinize güvenerek sorularımı layıkıyla yanıtlamanızı bekliyorum ve bir şey daha ekliyorum. Gerçekleri gösteren eleştiriler okumak neden sizi bu kadar rahatız ediyor? 🙂

  Alıntı konusunaysa Tahir arkadaşım gereken yanıtı vermiş.

  Burada kimseye bir tercih sunmak niyetinde değiliz tabii; ancak eminim kaliteli yazılmış bir haberler bire bir çeviriyi birbirinden ayırt edebilecek eğitim seviyesini yıllar önce geride bırakmışsınızdır. ;P

  İyi geceler.

 31. Oruç Dim

  Kıvırmıyorum, trolleri ciddiye almıyorum 🙂 İkisi arasında öyle büyük bir fark var ki 🙂 “Don’t feed the troll” mottosunu kendime ilke edinmiş bir adamım.

  İsmini bilsem de söylemeyeceğim demiştim, hala mail falan vermen, bunca işimin gücümün arasında çeşitli trollere mail göndermemi beklemen komik 🙂

 32. Uğur Yurtsever

  Sanırım yukarıdaki yorumlarımı tam okumuyorsunuz ve bu beni hem biraz üzüyor hem de yoruyor. O yüzden pek sevmediğim halde copy+paste yapıyorum.

  “Biz de güzel geçinmeyi isteriz tabii ki… Karşımızda yazımızı araklayıp üstüne yatan, yaptıkları yanına kar kalan veya ambarga tarihinden önce yazı yayınlayıp üstüne kalkıp da ne olacak yani önce yayınlasak diyen insanlar bulmadığımız sürece elbette. 🙂

  Bu arada manyaque arkadaşımız güzel bir şey söylemiş. Özele taşımayıp neden burdan devam ediyorsunuz diye..

  İsim vermek istemiyorum; ancak daha önce yaşadığımız birçok entersan sorunu özel yollarla anlatmaya çalıştık. Aldığımız yanıt gayet netti: “Böyle olsa ne olacak ki?”

  Bu konuda yapılmış konuşmaların log’ları ise “benimle birlikte mezara gider”. (bu da bir yerden tanıdık gelecek şimdi takım elbiseli siyah gözlüklü abiler almaya gelecekler gece gece :p)

  Kısacası arkaplanını bilmediğiniz konularda yorum yapmayın ricasında bulunurken beyhude konuşmuyordum. Ayrıca birilerini rezil etmek istesek (ki bu kelime hiç hoş değil) bunu muhtemelen bir incelemenin pek dikkat edilmeyecek son cümlesinde değil; bir haber olarak ve hedef göstererek yapardık. Sanırım bu kadar vurdumduymaz tavırlar karşısında bir şeyler söylemek bizim de hakkımızdır.

  Bu arada Oyungezer’i örnek göstermişsiniz; ancak kendileri son derece profesyonel ve ne yaptığını bilen insanlar tarafından yönetildikleri için yaptıkları hatalardan da ustalıkla dönmesini başarıyorlar. Kaldı ki bu olayların Shogun duyurusuyla da pek bir alakası yok.

 33. Ziyaretçi

  Ayıp ayıp

   

  Tamam arada ileri gidenler olmuş ama böyle mi yapılır okuyucuya, okuyucu müşteri değildir, tamam da, okuyucu olmazsa sen neden nereye yazacaksın, yazdığın için para alacaksın, düşünmüyor musun, yorum yazanların hepsine iyi kötü laf edip göndermişsiniz, egonuz mu yüksek, yoksa herkes haddini bilsin edalarında mısınız anlamadım

   

  Sonuçta, yakıştıramadım. Güleryüzle izah edin, baktınız olmuyor, haklısınız deyin gülün geçin, biz anlamayacak mıyız okuyunca neyin ne olduğunu, aman adamlara bak lafın altında kalmışlar, cevap vermemişler mi diyeceğiz

   

  Sonuçta, bu yazı kalabalığını okuyan birçok insan gibi “yakışmadı” diyorum maalesef

   

  Ha, “işim gücüm var şu anda” kısmı da güzeldi, bunu anlatırım sağda solda, o derece yani

 34. Oruç Dim

  Okuruma ayıracak vaktim var, okuruma canım feda 🙂 Ama trollere ayıracak vaktim yok, dolayısıyla şu anda duvarı izliyor olsam bile “işim gücüm var”.

  Ha ciddi anlamda da işim vardı o anda, laf olsun diye dediğim bir şey değildi 😀 Şimdi dönüp bakınca harbiden komik olmuş, eheh.

 35. manyaque

  yaw arkadaşlar ben bu siteyi açıldığından beri takip etmek dışında Tom’su nerdeyse kurulduğundan beri takip ediyorum ve yakın zamanda burda bir kaç editörle yazdıkları yazıların bu isme yakışmadığı hakkında ve taraflı yazı yazdıkları hakkında kavgada ettim (“özelden yazdık ve anlaştık”) Lafı uzatmadan burda Tek hata adının başına editör denen  Oruç beydedir eğer düzgün yazamıyorsan doğru anlatamıyorsan ve bahsettiğin eğitimin gereği yazının doğru yazıldığını iddia ediyorsan kusura bakma ama şu yazdıklarıonı salt aldığın o eğitimle 1 ay sonra oku ve yorum yap. Buraya Uğur Bey Tahir Bey de editör olarak yazı yazmış ama kimse senin kadar antipatik olmamış. yazdığın yazı değilde sonradan yorum yapanları saymaz takmaz siz onların adamısın muamelen açıkça gözlemlenmiyormu. ve ben demedimmi eğer bu birilerine dokundurma değilse neden o sert yazılar özelde diğilde burda yazıldı. Beni kimse şuna inadıramaz topluma yazan birisi asla bu yorumu yapamaz

  “”””

  Uğur, ben senin arkana sığınıyorum! Kendim yorum yapamıyorum ben! Beni koru bu zalim müritlerden!

  Sitemizin güncel olmadığını açık ettim! Ne olucak bizim halimiz… Biz okuyucumuzla her şeyi paylaşan bir site değiliz çünkü… Bu bizim açığımızdı… 🙁

  On sayfalık yorum döşerim sana ama değmezsin kim olduğunu bildiğim ama isim vermeyeceğim kişi ;)”””

  yada bumudur editör olmak:

  “””

  Zaten hep söylerim, eğer rahatsız oluyorsanız kapı uzakta değil 🙂 Herkesin bir tarzı var sen de takdir edersin ki.

  Teşekkür ederim başarılar için 🙂 Ben okuruma saygılıyım zaten, şu konuşmada herhangi bir saygısızlık görmüyorum. Korsanı sevip sevmemem ise tamamen beni ilgilendiren bir konudur siteye taşımadığım sürece (ki hiç bir zaman taşımadım). Bu konudaki “sevip, sevmemek” kadar basit ve pamuk prenses masalı düzeyinde olmayan görüşümü burada paylaşacak değilim 🙂

  “””

  galiba sayende düzgün okuyuculara gerçektenmi kapı uzakta değil???

  Not: adının başına editör denen derken sitedeki sorumluluğunda bahsetmek istedim yanlış anlaşılmasın

 36. Oruç Dim

  Toplum için yazdığımı hiçbir zaman söylemedim, aydınlanma döneminde yaşamıyoruz zira hala. Bu sitede hem eğlendiğim için, hem de arkadaşlarımla birlikte olmaktan keyif aldığım için yazarlık yapıyorum. Her zaman herkesin bizim tarzımızı kaldıramayacağını söylerim. Popülist olmayan, belli bir kesme hitap eden bir oyun sitesi olduk her zaman.

  Evet, beğenmeyene kapı açık, beğenmeyene kapı açık olması durumundan rahatsız olana da kapı açık. Halk Ekmek şubesi değil burası ne yazık ki, Tom’s Hardware Guide.

  Not: Yanlış anlaşılmasın, adam gibi yorum yapan okurdan daha değerli bir şey yok benim gözümde. Ama sırf herhangi bir şey söylemiş olmak için yorum yapanlara, trolleyenlere, incelemeye yorum yazılması için bırakılan yere “tuvalette kaldım geçemiyorum yardım eder misiniz” yazanlara pek sempatik bakmıyorum. Hepsi bu.

 37. Ziyaretçi

  Yazar arkadaşlar sakin olun bir avuç troll gelmiş konuşuyorlar dert etmeyin.Sizin hatanız bunları insan yerine koyup cevap vermekte,silin gitsin hacı ne gerek var takmaya

  @troller

  Beğenmiyorsan çektirip gidersin arkadaşım zorla mı sokuyorlar seni thgtr’ye?

 38. temizkan

  ne kadar saçma bir tartışma olmuş. yazıyı okuduğumda gerçekten güldüm çünkü ne zaman böyle bir “icat” yapılsa olay tamamen korsanlık amaçlı yapıldığı halde birçok site bu durumu “vay be ne hackermış” “bunun bize şu yönde bi sürü faydası olacak” “bır bır bır” “tırı vırı, tırı vırı” şeklinde yazılarla ele alıyor. ancak biz okuyucunun aklında ilk anda beliren tek şey var: korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan korsan. yazar da aklından bu geçtiği halde çıkıp da olayı sadece “ay ne güzel artık elimizdeki milyarlar değerindeki orijinal oyunlarımızı hdd’ye atabilceğiz diye sevince boğulmuş bir halde yazınca komik duruma düşüyor. bu tür haberlerin altına korsandan bi habermiş ve bu durumun sadece buluş yönüyle ilgilenir gibi görünüp hayatında sahip olduğu bütün oyunlar, filmler, müzikler orijinalmiş gibi yorum yapan adamlar daha da komik oluyorlar

 39. puro

  Burda ne olmuş yahu 😀

  Habere gelince bence ps3 ün kırılması kesinlikle haber niteliği taşıyor bu yüzden yayınlanmasının bi sakıncası yok, Ha bide tırı vır,tırı vırı ve bır bır bır…

   

   

   

 40. snatcher

  herkese selamlar

  öncelikle haber niteliğinde yazılmış olan bir yazı için bukadar ileri geri konuşmaya polemik yaratmaya ne gerek var anlayamadım doğrusu arkadaşlar şunu unutmayın burası türkiye bu ülkede asgari ücretle yaşamaya çalışan bir çok insan var ve orta direk denen şey kalmadı alt var birde üst sen kalkıpda utanmadan 130-180 arası oyun satmaya çalışırsan insanlar tabiki korsana yönelir ayıptır günahtır play-asia da 40-60 dolar arası satılan oyunlar türkiyede belirttiğim fiyatlara satılıyor gerçekci olalım arkadaşlar evet bende desteklemiyorum korsanı ama türkiye gerçeklerinide göz ardı etmeyin allah aşkına diğer ülkelerdeki şartlar ile bizim ülkemizin şartlarını kıyaslayıpda ona göre düşünün bakalım asgari ücret yada 700-800 maaş ile ev geçindirmeye çalışan birisinin oyun oynamaya hakkı yokmu sizce ?

Bir cevap yazın