PlayStation 3 de mi Kırılıyor?

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 3’ü üç senedir korsan yazılıma karşı oldukça başarılı bir şekilde koruyor. Fakat Ağustos ayıında başlayıp son bir kaç gündür ciddiyetini arttırarak ortalıkta dolaşan haberler bu mücadelenin sonunun gelebileceğini gösteriyor.

Belzar mod çipi planlandığı gibi çalışır ve yapıldığı söylenen test sonuçları birer söylenti olmaktan öteye giderse Sony’yi oldukça zor günler bekliyor denebilir.

Belzar mod çipi neler vaat ediyor. İsterseniz bir sıralayalım:

 • Bir kere bütün PS3 modelleri ve bölgeleriyle (Jap, US, PAL) uyumlu.
 • Stealth mode: Çipin Sony tarafından fark edilmesini zorlaştırıyor. Bu bir anlamda bir süreliğine de olsa online erişim anlamına geliyor olabilir.
 • Kopya PS3 ve PS2 oyunlarını direk çalıştırıyor.
 • Çoklu bölge DVD ve Blu Ray oynatımı sağlıyor.
 • Çalışmak için herhangi bir konfigürasyon diskine ihtiyaç duymuyor.
 • Daha az güç tüketimi sağlıyor. Ve bunu PS3’ün çalışma sistemine dokunmadan yapıyor. (Artık ne yaptılarsa alete.)
 • Belzar’ın kendi usb arabirimi sayesinde bütün PS3 firmware güncellemeleri yüklenebiliyor.

Tabi bütün bunların ötesinde PS3’ün bu işlemleri yapabilmesi için aletin garantisinden vazgeçilmesi lazım. Çünkü doğrudan PS3’ün içi açılıyor ve donanımına müdahale ediliyor.

Belzar geliştiricileri ise bugüne kadar başarılamayanı başarmış olmanın gururunu yaşadıklarını ve doğrudan boot ile çalışan bu mod çipi beta aşamasında başarıyla test ettiklerini belirtiyorlar.

Korsan, sahte, kopya ne varsa karşı olduğumuzu söylememize gerek yok sanırım; ancak bu Belzar delikanlıları PS3’ü söyledikleri gibi başarıyla kırmayı becerirlerse takdiri hak ediyorlar kesinlikle. Olacakları hep beraber bekleyip göreceğiz.

5 Yorum

 1. Sabertooth

  Playstation 3 ün kullanıcı kitlesi orjinal oyun almayı, kullanmayı seven insanların çoğunlukta olduğu bir kitle.Kimse kullanmaz diyemesek te yine de hatırı sayılır bir kitle orjinal olarak almaya devam edicektir. Yeter ki Sony sunmaya başladığı Türkçe desteğini devam ettirsin.

  • lazboy

   vardir bir kac keriz para babasi 😀 bnm kuzen orjinal oyun aliyordu ps3 nü aldim sattim xbox 360 aldim rahat etti cocoun yüzü gordu gitmis saf gibi bir oyuna 150 tl baymis aldigi oyunu 2 gün oynadim 3 cü gün copte attim:D

Bir cevap yazın