Plastik Ameliyat: Athlon XP’nin Kilidini Kırıyoruz

Introduction

AMD mühendisleri kendileriyle övünebilirler – Palomino çekirdekli yeni Athlon XP/MP ile bu işlemci üreticisinin neler yapabileceğini gösteren son derece kaliteli bir iş çıkarmışlar. Bunu kanıtlamak için Thunderbird çekirdekli eski Athlon’lardaki gibi işlemci üzerindeki L1 köprülerini kurşunkalemle birleştirip işlemcinin çarpan kilidini kırmak istedik; ancak yeni işlemcide bu artık mümkün değil. Bu muhtemelen işlemcilerini ilave para ödemeden yüksek hızda çalıştırmanın hayalini kuran sıkı overclock’çuların planlarını altüst etmiştir.

Palomino artık sahnede ve ilave lazer kilitleri, yeni L köprüleri olduğunu görebiliyoruz. Bu ilave kilitler, çarpan kilidini kırmak için temas noktalarını kolayca (örneğin bir kurşun kalemle çizerek) birleştirmenizi önlüyor. Ancak, mühendislik mantığı açısından eski Athlon ile yeni Athlon XP ve MP’nin overclock koruması arasında bir fark yok.

Ve bu testi gerçekleştirirken keşfettiğimiz bazı teknik detaylar olmakla birlikte, yine tüm yapmanız gereken L1 köprülerini birleştirmek. Bu, fabrikada konulan çarpan kilidini kıracak. AMD işlemcilerinin çarpanını L3 ve L4 köprüleri üzerinden de sabitliyor. Daha fazla bilgi için bu testteki tablo ve resimlerimize bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın