Piyasaya Çıkması Beklenen Full HD Ekranlı Telefonlar Ve Bir Editör Değerlendirmesi

Diğerleri…

Blackberry Z10

Diğerlerinden kastettiğim Blackberry Z10,  LG Optimus G Pro ve Galaxy S4. İlk önce Blackberry’den konuya girelim. Şu ana kadar teknolojiyi takip ettiyseniz donanımların ne kadar yükseldiğini ve telefonların içerisinde ne özellikler olduğunu görmüşsünüzdür. Su geçirmezlik, darbeye dayanım, Full HD ekran, 4/8 çekirdek, 720p çözünürlükte oyun performansı, Wi-Di, kablosuz şarj, gelişmiş kamera özellikleri… Saymakla bitmez özelliğin alınabildiği fiyat şu dört cihaz geldiğinde (Xperia Z, HTC One, Galaxy S4, LG Optimus G Pro) tahminen 1800-2000 TL olacaktır. Peki, Blackberry Z10’un şu anki fiyatı nedir? Az önce aldığım e-postaya göre ön sipariş Turkcell Mağaza’da 1899 TL. Ben yorum yapmıyorum ve yorumlar kısmına Blackberry’nin sizce geri dönüp dönemeyeceğini yazınız. Düşüncelerinizi merak ediyoruz.

LG Optimus G Pro ise donanım olarak Xperia Z ve HTC’yi beraber zorlayabilir. 5,5” Full HD ekranı ve 3140 mAh’lık bataryası ile muhtemel Full HD ekran yüzünden batarya bitirip, ağzı yananlara bir çıkış yolu olabilir. Tabii ki bu dediklerimizi incelemelerin sonunda göreceğiz. Cihazlar elimize geçmeden, denemeden kesin konuşmamalıyız.

En sonda ise herkesin heyecanla beklediği Galaxy S4. Bakalım bu cihazın işlemcisi rakiplerinin karşısında ne yapacak? 8 çekirdek diye tanıtılan yeni işlemci Octa’nın aslında batarya performansı ile işlem performansını bir arada sunması bekleniyor. Tegra gibi beklemede düşük güç tüketimi çekirdeği devreye girerken, performans istendiğinde güçlü çekirdekler devreye giriyor. Bunun yanında Full HD AMOLED ekran üretimi sıkıntılarından bahsedilirken bakalım bir türlü güç tüketimi ve parlaklık konusunda isteneni sunamayan AMOLED ekranlar Full HD’ye çıkabilecekler mi? S4’ün tasarımı/malzeme kalitesi Xperia Z’in o güzelim cam tasarımıyla/darbe dayanımıyla ya da HTC One’ın yekpare alüminyum sağlamlığıyla yarışabilecek mi bekleyip göreceğiz. Yoksa plastiğin sınırlarını zorlayan bir Samsung mu göreceğiz?

3 Yorum

  1. Orçun

    Blackberry’ler ilk çıktığı zamanlar çokda kötü değillerdi aslında. Ama sonradan onlarda diğer telefonlar gibi eksik ve gereksiz şeyler ekleyip telefonun yüzdesini düşürdüler.

    Sizin sorunuza gelirsek ben BlackBerry’Nin geri döneceğini aslında hiç düşünmüyordum. Ama ve lakin yeni çıkan telefonlarında eksiklerine bakınca belkide Blackberry için yeni ve pırıl pırıl bir sayfa açma şansı doğdu. Açıkçası böyle bir fırsatı değerlendirmeleri gerekir bana kalırsa. Ama ne yalan söyleyeyim ben pekte geri gelebileceğini sanmıyorum. Fakat herşey zıttıda olabilir. Çünkü telefon piyasası ortada. Göreceğiz!

  2. Levent Ceran

    Gercekten tüketiciyi bilgilendiren yazilar yaziyorsunuz fakat makaleyi yazali nerdeyse bir yil olmus, artik S4`de piyasada LG G2`de. Akilli telefonlar hakkindaki son yorumlarinizi bizimle paylasirsaniz seviniriz. HTC M7 modeli ile gercekten piyasada söz sahibi oldu bence. Acaba yeni modeli hakkinda bir haber var mi?

Bir cevap yazın