Piyasaya Çıkması Beklenen Full HD Ekranlı Telefonlar Ve Bir Editör Değerlendirmesi

HTC One (M7)

Daha önce Full HD tecrübesi olan HTC ilk önce garip iki iş yaptı, bundan bahsedelim. İlki zaten One X/X+/S gibi bir serisi varken bu serinin düşük bir modeli gibi duracak olan sadece “One” isminde karar kıldı. Yani M7 diye bildiğimiz cihaz artık HTC One. Bunun yanında önceki Full HD telefonunda 5” ekran kullanırken One’da 4,7” ekran kullandı. Aslında bunun iki kurnazlık hamlesi olduğunu düşünebiliriz. İlk kurnazlık rakiplerin 5” modellerinin olacağını düşünerek şimdi zaten 4,7” cihaz kullanan Galaxy S3 gibi telefon kullanıcılarının yükseltme listesine direk ilk sıradan girmesidir. İkinci kurnazlık ise zaten piyasanın Full HD telefonlarla domine edileceğini bilerek ve ekranı biraz düşük boyutta tutarak PPI değeri olarak piyasanın en yüksek çözünürlüklü telefonu unvanını almak.

HTC One

Bu hamlelere kendimizce yorum yaptıktan sonra HTC’nin gerçek donanım hamlelerinden bahsedelim. İlk önce cihazın ekranı beğenilmiş görünüyor. Yani Xperia Z’e göre hem yüksek PPI değeri (kim o farkı anlayabilecekse?) hem de görüntü kalitesi açısından sanırız HTC bir puan öne geçiyor.

Xperia Z piyasaya erken çıkmanın hem ekmeğini yiyecek hem de son teknoloji CPU (SoC) kullanamayacağı için burada geri kalacak. İşte Qualcomm’un son nesil teknolojisi olan 600 serisi işlemcisi şu an inanılmaz skorlar alıyor fakat bir hata olabileceği de konuşuluyor. Yine de CPU+GPU konusunda HTC One en azından Galaxy S4 gelene kadar piyasanın lideri olacak (belki kalacak) gibi görünüyor. Belirtmeden geçmeyelim Xperia Z’de kullanılan Adreno 320’nin aynısını HTC One da kullanıyor. Fakat bu GPU’nun hızaşırtılmış olduğu söyleniyor ki belki oyun akıcılığı için iyimser olurken batarya ömrü için üzülmemiz gerekir.

HTC One

Batarya performansına gelince 2300 mAh’lik bataryanın Xperia Z’den alınan bilgilere göre günü çıkarması yine zor görünüyor. 28 nm üretim sürecinden geçen ve hatta hızları yükselen Qualcomm 600 serisi SoC’lar, 0,3” küçülerek bataryaya nefes aldıran ekranın boşalttığı yeri rahatlıkla alacak gibi görünüyor.

Son olarak çokluortam yeteneklerinden bahsedelim. HTC One’ın ilginç bir özelliği ortaya çıktı. Bu özellik ultrapiksel denilen bir teknoloji. Aslında küçük alana sığdırılmış bir ton sensör yerine daha büyük ama az sayıda sensör (4 MP) demek. Bu durum küçük alana daha çok sıkıştırılıp, şişirilen sensör sayılarının fotoğrafta kumlanmaya neden olmasıdır. Yani HTC One’dan beklenen düşük ışık koşullarında daha az kumlanma (noise). Bunun yanında yine düşük ışık koşullarında daha yüksek perde hızını yakalayarak (ISO yükseltilerek) daha net fotoğrafların çekilebilmesidir (HTC’nin iddiasına göre sensörler üç kat fazla ışık alabiliyormuş). Bunun yanında HTC One’ın OIS (yani optik görüntü sabitleme) özelliğinin olduğunu da belirtelim.

Beats Audio HTC’nin bir süredir ses uzmanı ve benimde tecrübe ettiğime göre işini gayet güzel yapıyor ki HTC One’ın bünyesinde dahili bir Beats Audio amfisi olduğu biliniyor. Kulaklık konusu ise yine bir muamma. Ancak dışarı verilen ses için stereo hoparlörün kasaya konumlandırılmış olması ve ses çıkışının merakları canlandırmış olması HTC’nin bazı kullanıcıları gerçekten dinleyerek telefon ürettiğini düşündürtüyor.

3 Yorum

  1. Orçun

    Blackberry’ler ilk çıktığı zamanlar çokda kötü değillerdi aslında. Ama sonradan onlarda diğer telefonlar gibi eksik ve gereksiz şeyler ekleyip telefonun yüzdesini düşürdüler.

    Sizin sorunuza gelirsek ben BlackBerry’Nin geri döneceğini aslında hiç düşünmüyordum. Ama ve lakin yeni çıkan telefonlarında eksiklerine bakınca belkide Blackberry için yeni ve pırıl pırıl bir sayfa açma şansı doğdu. Açıkçası böyle bir fırsatı değerlendirmeleri gerekir bana kalırsa. Ama ne yalan söyleyeyim ben pekte geri gelebileceğini sanmıyorum. Fakat herşey zıttıda olabilir. Çünkü telefon piyasası ortada. Göreceğiz!

  2. Levent Ceran

    Gercekten tüketiciyi bilgilendiren yazilar yaziyorsunuz fakat makaleyi yazali nerdeyse bir yil olmus, artik S4`de piyasada LG G2`de. Akilli telefonlar hakkindaki son yorumlarinizi bizimle paylasirsaniz seviniriz. HTC M7 modeli ile gercekten piyasada söz sahibi oldu bence. Acaba yeni modeli hakkinda bir haber var mi?

Bir cevap yazın