Piyasaya Çıkması Beklenen Full HD Ekranlı Telefonlar Ve Bir Editör Değerlendirmesi

Sony Xperia Z

İlk paragrafa anılarım ve şahsi düşüncelerim ile gireceğim. Yaklaşık 10 ay önce kız arkadaşıma Xperia S almıştım. Normalde bir editörün yapmayacağı şekilde telefonu incelemeden sırf bir kıza yakışan tasarım detaylarını barındırdığı ve sağlamlık/donanım dengesini piyasadaki iPhone cümbüşünden uzak durarak yakalayabileceğimiz için… Bu düşüncelerin yanında kabul Sony, firma ismi ile zaten oldukça albenisi olan bir firma.
Sony Xperia Z

Peki, niye bu şekilde bir giriş yaptım? Sonuçta bir editörlük hastalığı telefonu inceleyip beğenmem diye bir süre cihaza dokunmadım. Ancak dayanamadım…! Telefonu aldığımızda telefon piyasanın en yüksek PPI değerine sahip ekranı ve kamerası ortalamanın üstünde MP değerlerine sahipti. Hatta bunun yanında Sony her donanımına bir teknolojik isim vermiş ve bir mühendislik ürünü gibi davranıyordu. Kamerada Exmor R sensörü olduğunu, ekranının bravia engine teknolojisinde olduğunu, ses çıkışının ise xLoud ile güçlendirildiğini belirtiyordu. Fakat ekranı oldukça dar görüş açısına sahip ve ortalama iken, kamerası ısrarla her ortamda aşırı pozlayarak ortalamanın altında kalınca ve ses çıkışı rakiplerinden düşük seviyelerde olunca anladım ki Sony’de zamanında Samsung’un yaptığı gibi olmayan bir teknolojiyi icat etmeye başlamış ve pazarlama taktiği olarak kullanmıştı: Örneğin LED TV.

Bu noktadan sonra Sony’nin ürünlerine incelemeden almama sözünü kendime verdikten sonra: Xperia Z karşımızda. Cihaz elime ulaşmadı ancak ilk yorumlar ve fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla ekranı yine rakiplerinin gerisinde (bravia engine 2) kalırken, kamerası asla çığır açmayan, beklenin altında kalan HDR video kaydı (Exmor RS sensör) ve Lumia 920 gibi piyasanın çıtalarını yukarılara çeken bir kamera hiç değil gibi görünüyor. Kulaklık çıkışı ise şu an muamma. Dışarıya verilen sesin ise oldukça kısık olduğu söyleniyor ki bunun nedeni muhtemelen alt paragrafta belirttiğimiz özellikten etkilenen tasarım olsa gerek.

Sony Xperia Z

Bu yoğurdu üfleyerek yeme kısmında cihazın aslında oldukça çekici bir özelliği görünüyor. Su geçirmezlik! Su ile içli dışlı bir işiniz varsa inanılmaz bir özellik. Hem de bir metreye kadar su geçirmezlik. Kesinlikle telefonu “değerlendirilmeli” potasına sokan bir özellik. Yalnız bu özellik her giriş-çıkış portunu kapatmak zorunda kalınmakla biraz sıkıcı bir hale gelebilir. 3,5 mm kulaklık çıkışını bile kapakla kapatıyoruz…

Birde daha önceki bir yazımda bahsettiğim pil performansı konusu var. 2330 mAh batarya yüksek bir kapasite gibi görünse de yapılan testlere göre bu cihazın bir günü çıkarması Full HD ekranı yüzünden zor görünüyor.

Birde telefonun içerisindeki işlemci ve GPU konusu var. Telefonun içerisindeki işlemci tamam kabul yılın son noktasını koyacak bir seviyede değil ancak kimseyi de üzmeyecek kadar yüksek performanslı (Qualcomm Snapdragon S4 Pro). O yüzden işlemci geçer notu alırken en azından rakipleri şu an 28 nm (Qualcomm Snapdragon 600) üretim sürecinde olacağı için hız konusunda önde olacak olsalar da batarya canavarlıklarında fark yaratmayacaklardır. Yalnız Xperia Z’in oyun performansını belirleyen GPU’su yani Adreno 320, Full HD ekranda yüksek kalitede oyunları akıcı şekilde oynatamadığı yönünde inceleme sonuçları var. Bu durum can sıkıcı olabilir.

Son olarak Xperia Z yine Xperia S’de olduğu gibi tasarımı ve ek özellikleri öne çıkacak gibi görünüyor. Full HD 5” bir ekran ve su geçirmezliği piyasanın en şık cihazlarından biriyle birleştirmek istiyorsanız eminim ki bu sene Xperia Z’i geçen cihaz olmayacaktır.

3 Yorum

  1. Orçun

    Blackberry’ler ilk çıktığı zamanlar çokda kötü değillerdi aslında. Ama sonradan onlarda diğer telefonlar gibi eksik ve gereksiz şeyler ekleyip telefonun yüzdesini düşürdüler.

    Sizin sorunuza gelirsek ben BlackBerry’Nin geri döneceğini aslında hiç düşünmüyordum. Ama ve lakin yeni çıkan telefonlarında eksiklerine bakınca belkide Blackberry için yeni ve pırıl pırıl bir sayfa açma şansı doğdu. Açıkçası böyle bir fırsatı değerlendirmeleri gerekir bana kalırsa. Ama ne yalan söyleyeyim ben pekte geri gelebileceğini sanmıyorum. Fakat herşey zıttıda olabilir. Çünkü telefon piyasası ortada. Göreceğiz!

  2. Levent Ceran

    Gercekten tüketiciyi bilgilendiren yazilar yaziyorsunuz fakat makaleyi yazali nerdeyse bir yil olmus, artik S4`de piyasada LG G2`de. Akilli telefonlar hakkindaki son yorumlarinizi bizimle paylasirsaniz seviniriz. HTC M7 modeli ile gercekten piyasada söz sahibi oldu bence. Acaba yeni modeli hakkinda bir haber var mi?

Bir cevap yazın