Piyasanın Yeni Grafik Kartı: XGI Volari

Piyasanın Yeni Grafik Kartı: XGI Volari

Uzun bir süredir, grafik kartı pazarı ATi ve NVIDIA arasında gerçekleştirilen yarışa tanık oluyordu. Artık, yeni bir rakip XGI yarıştaki yerine aldı.

Fakat, bu firma yeni bir isme sahip olmasına rağmen, grafik kartı sektöründeki eski firmalar tecrübeleri ile kendisine yardım ettiler. XGI aslında SIS ekran kartı bölümünü Xabre olarak ayırdığında şekillenmişti – daha sonra da adı XGI olarak değişti. Sadece bir kaç ay sonra XGI, Trident’in ekran kartı bölümünü de bünyesine dahil etti. Bu şekilde Trident’in grafik kartı teknolojisini de portföyüne dahil etmiş oldu. Çeşitli büyük yatırımcıların da bu yeni isme destek olduğuna dair söylentiler var. Bunlardan biri olması muhtemel aday da, geçen yılın sonunda SIS’in stratejik müttefiklerine katılan Tayvanlı UMC.

Tabii, arkaplanda olayları kimin kontrol ettiği hakkında resmi bir açıklama yok, fakat XGI oldukça sağlam bir finansal desteğe sahip görünüyor. Bu ayrıca şirketin planlarına olan güveninin nedenini de açıklıyor. Her şeye rağmen, XGI 2005 yılında kara geçmeyi ve 2007 yılında ise GPU üreticileri arasında pazar lideri olmayı hedefliyor. XGI’ın bu hedefleri tutturup tutturamayacağını ileride göreceğiniz. Yine de, başlangıç aşamasında iki teknoloji lideri ATi ve NVIDIA ile kendi uzmanlık alanlarında rekabet etmeyi planlıyor.

Piyasanın Yeni Grafik Kartı: XGI Volari

Son olarak, şu anda grafik yongası piyasasında lider olan ve salt üretim hacmi açısından rakiplerinin canını sıkan Intel’i unutmayalım. XGI da ATi ve NVIDIA’ya masaüstü ve mobil bölümlerine tüm gücüyle meydan okuyarak yarışı kaybeden biri olmak istemiyor. Anakartlara bütünleşik grafik yongaları üzerine de planları bulunuyor.

Bir cevap yazın