Phoenix BIOS, Sistemi 1 Saniyede Açıyor

Çoğu tüketici elektroniğiyle bilgisayarlar arasındaki en önemli fark açılış düğmesine bastıktan sonra bilgisayarların tam çalışır hale gelmesinin belirli bir zaman almasıdır.

Bilgisayarlar bünyelerinde çok daha karmaşık yapılar barındırırlar ve sabit disk gibi yavaş depolama aygıtları kullanırlar. Her ne kadar artık bu açılış süresiyle yaşamaya alışmış olsak da SSD’ler gibi daha hızlı depolama aygıtları sayesinde her geçen gün daha hızlı açılan bilgisayarlar hayatımıza giriyor.

Phoenix de bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak adına yeni bir BIOS geliştirdiğini ve sistemin açılış işlemlerini (POST olarak da biliniyor) 1 saniye içinde gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Yeni BIOS açılış sırasında yapılan diskleri tanıma, belleği görme gibi işlemleri çok kısa sürede gerçekleştirip hemen işletim sistemini yüklemeye başlıyor.

Phoenix yeni teknolojisini SSD diske sahip Lenovo T400 üzerinde gösterdi. Açılış tuşuna bastıktan tam 1 sn sonra sistemin sabit disk ışığı işletim sistemini yüklemek üzere yanıyor ve yaklaşık 10 sn içinde Windows 7 masaüstü kullanılabilir hale geliyor.

LaptopMag’de yayınlanan videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın