Phenom ile Athlon’un Saat Hızı Verimi Karşılaştırıldı

Phenom ile Athlon'un Saat Hızı Verimi Karşılaştırıldı

Geçtiğimiz ay AMD Athlon 64 X2 ve yeni dört çekirdekli Phenom 9000’i karşılaştırırken Windows’u sadece tek çekirdeği kullanmaya zorlamıştık çünkü AMD64 ile Stars mimarisi arasındaki gerçek farkı görmek istiyorduk. Uygulamadan uygulamaya değişmekle beraber sonuçlardan görüldüğü kadarıyla Phenom’un tek çekirdeği Athlon’a göre ortalama %20 daha yüksek başarım gösteriyor (geliştirmeler ve L3 önbelleği sayesinde). Bu başarım artışıyla beraber Phenom’un doğal dört çekirdekli yapısı ve paylaşımlı belleği çok iş parçacıklı (multi-thread) kodların çalıştığı durumlarda da belli bir kazanım sağlamalı. Nitekim Phenom 9700 ile ilgili ilk makalemizde bildirdiğimiz gibi, tüm çekirdeklerin kullanıldığı durumlarda neler olduğuna henüz bakmadık. Bununla beraber Core 2 işlemcilerle beraber tüm işlemcilerin karşılaştırma deneyi sonuçlarını bizim etkileşimli işlemci listelerimizde bulabilirsiniz.

Her ne kadar yeni Phenom işlemcilerinin çekirdek başına sağladığı kazanç daha fazla olsa da, TLB sorunu ortadan kaldırılmadan (B3 aşamasıyla) ve daha yüksek saat hızlarıyla satışa çıkmadan Phenom’a ilişkin kesin yargılara varmama taraftarıyız. Bizim asıl merak ettiğimiz yeni aşamalı işlemciler piyasada kendilerini gösterdikleri zaman Intel’i biraz daha zorlayıp zorlamayacakları. Diğer bir deyişle: Saat hızlarının daha yüksek olması aynı hızlarda çalışan Athlon 64 X2’ye göre daha yüksek başarım kazanımının elde edilmesi anlamına mı geliyor? Ve hangi saat hızında güç tüketimi önemli bir parametre olarak karşımıza çıkacak?

Elbette bu cevapları bir an önce bulana kadar içimiz rahat etmeyecekti. O yüzden hemen Asus M3A32 MVP (AMD 790FX yongasetine sahip) anakartımızı, bir Athlon 64 X2 6000+ ve Phenom 9000 mühendislik örneği işlemcisini, bir çift Corsair 1 GB DDR2-800 belleğini, Western Digital sabit diskimizi ve referans ekran kartımız Gigabyte Radeon HD3850’yi bir araya getirip deneylere başladık. Saat hızındaki artışın başarıma nasıl etkidiğini görmek amacıyla her iki işlemciyi de sırasıyla 2.2, 2.4, 2.6 ve 2.8 GHz hızlarında sınadık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın