Phenom II X6: Thuban Tasarımından İlk Ayrıntılar

Turbo CORE Nedir?

Mimari açıdan bakıldığında Phenom II X6, kendinden önceki dört çekirdekli modellerden çok da farklı değil. Toplam L1 ve L2 önbellek miktarı iki ek çekirdekle birlikte artıyor (3 MB toplam L2) ancak paylaşılan 6 MB L3 önbelleğin aynı seviyede kalması bekleniyor. AMD, Black Edition özelliğine sahip X6 modelleri de düşünüyor ve bunların standart hızının 3 GHz’den hızlı olmaları bekleniyor (dedikodulara göre 3.2 GHz olmaları muhtemel). X6 işlemcilerin hızaşırtma (overclock) performanslarının X4 modellerine benzemesi bekleniyor.

Phenom II X6 ile birlikte gelecek olan en önemli değişiklik tartışmasız Turbo CORE teknolojisi olacak. Bu özellik Intel’in Turbo Boost teknolojisine çok benziyor. İşlemci yüküne göre Turbo CORE, üç çekirdeği kapatarak diğer üç çekirdeği 500 MHz’ye kadar hızlandırabiliyor.

Ancak işlemci kullanılmayan üç çekirdeği tamamen kapatmıyor, bunun yerine 800 MHz hızına düşürüyor. Yavaşlayan çekirdeklere daha az gerilim verilirken hızlandırılan çekirdekler daha yüksek gerilimle besleniyor. Denklemin bir tarafında bulunan hızı ve gerilimi düşürme işini Cool’n’Quiet teknolojisi zaten yıllardır yapıyor. Denklemi diğer tarafı ise daha çok Cool’n’Quiet teknolojisinin tersi gibi çalışıyor. Ancak buna Hot’n’Loud demek doğru değil çünkü işlemcinin diğer yarısı yavaşladığı için güç tüketimi TDP değerini aşmıyor. Bu yüzden ne sıcaklık artıyor ne de soğutma gürültüsü.

AMD Turbo CORE

Intel’in Turbo Boost teknolojisinde Power Control Unit (Güç Kontrol Birimi) sürekli sıcaklığı, akımı, güç tüketimini ve işletim sisteminin P-durumlarını takip ediyor. Bu bilgiler ışığında gerekli çekirdekleri tamamen kapatıyor veya hızlandırıyor. AMD bu duruma biraz daha kaba bir çözüm getiriyor ama pratikte işe yaradığı bir gerçek. Yük belirli bir seviyedeyken üç çekirdeğin gerilim/hızını düşürüp diğer üç çekirdeğin gerilim/hızı artırılıyor ve sonuçta toplam TDP değerinin altında kalınıyor. Turbo CORE tamamen dinamik bir şekilde çalışıyor yani üç çekirdeğin duruma göre hızlandırılması ve yavaşlatılması kendiliğinden gerçekleşiyor.

Görebildiğimiz kadarıyla Turbo CORE, Turbo Boost kadar ince ayar çalışmıyor. İşletim sisteminin P-durumuna (performans durumuna) bakarak üç çekirdeğin az kullanıldığını fark ettiğinde diğer üç çekirdeği 400 MHz veya 500 MHz hızlandırabiliyor. Buradan Phenom II X6’ların boştayken dört çekirdekli işlemcilere göre daha fazla güç tüketeceği sonucuna varabiliriz. Ancak kesin sonucu testlerimizi gerçekleştirdikten sonra varabileceğiz. İncelemelerimiz sırasında verimlilik özellikle dikkat edeceğimiz şeylerden birisi olacak.

AMD, Phenom II X6 ile çok-işparçası destekleyen uygulamalarda daha yüksek başarım sunarken tek-işparçalı uygulamaları da göz ardı etmediğini iddia ediyor. Turbo CORE’un bu konuda AMD’ye yardımcı olacağını düşünüyorum.

Son olarak AMD, Thuban tasarımını temel alan ve Turbo CORE özelliğine sahip dört çekirdekli bir model çıkarıp çıkarmayacağı konusunda herhangi bir yorum yapmıyor. Ancak kulağımıza gelen söylentilere göre bu konu üzerinde çalışmalar devam ediyor.

6 Yorum

 1. başak

  intelin i7 980x işlemcisi bile amd Phenom II X6 1090T B.E. nın fiyatının 3 katı.

  Platform olarak düşünürsek iş daha kötü bir hal alıyor. intelin pahalı işlemcisinin epey bi pahalı anakartı var. yarı yarıya fiyat farkı var (biraz fiyatları araştırın). amd daha hesaplı ve makul. intel i7 980x in performansının çok yüksek olduğunu biliyorum ama amd nin de onu aratmayacağını çok daha iyi biliyorum. yukarıdaki yazıda “kabaca Intel Core i7-980X fiyatına çıkabileceği söyleniyor” bunu kim demişse asıl kabalığı o etmiş…

  sizde yazı yazmadan biraz daha araştırın düşünün lütfen…

  • Hamdi Kellecioğlu

   Yeni çıkacak olan işlemcinin fiyat bilgisi henüz belli değil ancak bazı kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Leo platformunun tümünün kabaca Intel Core i7-980X fiyatına çıkabileceği söyleniyor.

   Biraz daha dikkatli okusaydınız kabaca Intel işlemciyle aynı fiyata çıkacak olan şeyin sadece işlemci değil Leo platformunun tümü olduğunu görebilirdiniz. Leo platformunda, altı çekirdekli Phenom II x6 işlemci, 800-serisi yongasetli anakart ve Radeon HD 5800-serisi ekran kartı var. Bu şekilde bakınca bunların hepsinin fiyatının Core i7 980X’e kabaca yakın olması normal.

   • başak

    özür dilerim. dikkatli okumamışım. afedersiniz

 2. Scorpio

  Bu Turbo core denilen teknoloji asus anakartimda mevcut Amd 1090T kullaniyorum Ama Turbo Core nasil aktif ediliyor onu anlamadim bilen varsa yardim ederse sevinirim .. Pc acilirken 4 tusuna bas x6 cores`i aktif et demisti ve simdi sadece x6 cores aktif diyor.. Peki Turbo core nasil aktiflesiyor ?

  • Hamdi Kellecioğlu

   Turbo Core kendi kendine aktif olan bir şey senin bir şey yapmana gerek yok bildiğim kadarıyla. Ancak BIOS’ta bir yerlede ayarı olabilir. Girip bir bak BIOS’ta CPU bölümünde varsa Tubo CORE ayarını “enabled” yapsan yeterli olacaktır.

   Senin söylediğin ilk açılışta 4 tuşuna basma olayı kapalı çekirdekleri açmak için kullanılıyor. Turbo CORE ile ilgili değil. Zaten X6 1090T kullanıyorum demişsin o işlemcide kapalı çekirdek yok olabilecek çekirdeklerin hepsi açık. 🙂

  • Tahir Meylani

   AMD Phenom X6 işlemcilerle beraber gelen Turbo Core teknolojisi ile anakartların bir alakası yok.

   Asus anakartlarda gelen Turbo tuşu, işlemciyi hız aşırtmak için. AMD Phenom X6 işlemcilerde gelen Turbo CORE teknolojisi ise, fazla çekirdeklerin kullanılmadığı uygulamalarda otomatik olarak diğer çekirdeklerin hızını düşürüp, ilk 3 çekirdeğin hızını attırıyor.

   Yani, eğer anakartın üstündeki Turbo tuşuna basarsan, işlemci otomatik olarak hız aşırtılıyor.

Bir cevap yazın