Phenom II X4 955: AMD’nin Dragon Platformu Gelişiyor

Birkaç giriş seviyesi işlemci ve özellikle Phenom II X4 940’ın AM2+ tarafından da desteklendiği bir ortamda AMD’nin iki ay önce Soket AM3 arayüzünü tanıtmasına biraz şaşırmıştık. Üç çekirdekli Phenom II X3 700 serisi ve önbelleği sınırlanmış X4 800 serisi işlemcilerin başarısız olduğunu düşündüğümüzden değil. Ama açık söylemek gerekirse bu işlemciler, deney sonuç listelerinde Intel’in dört çekirdekli modelleri karşısında biraz tutuk kalıyorlar.

Tabi ki AMD’nin ön plana çıkarmak istediği şey platformlar arası uyumluluktu. Yeni ve ucuz olan bu işlemcileri satın alarak doğrudan yeni Soket AM3 anakartınıza veya elinizde hazırda olan DDR2 destekli Soket AM2+ anakarta takabiliyorsunuz. Normal olarak pahalı DDR3 bellekler AMD’nin “bütçenize uygundur” mesajına uymuyordu. Bu yüzden firmanın AM3’ün ilk çıkışı sırasında büyük patırtı koparmaması daha anlaşılır hale geliyor.

Ancak işler o zamandan beri AMD için biraz değişti. İlk olarak AM3 anakartlara takılabilen yeni bir amiral gemisi işlemciye sahip oldu. Ayrıca Dragon platformunun gücünü tazeleyen yeni bir erkan kartı çözümü de (Radeon HD 4890) piyasaya sürüldü. Yazılım tarafında da bazı gelişmeler yaşandı: AMD’nin Overdrive uygulaması artık 3.0 sürümüne ulaştı ve özellikle DDR3 bellek üzerinde başarım geliştirme özelliği eklendi.

Phenom II X4 955: AMD'nin Dragon Platformu Gelişiyor

Biraz Tarih: Dragon, Öncesi ve Şimdi

AMD, bu yılın Ocak ayında Dragon platformunu duyurduğunda Phenom II X4 işlemciler, ATI Radeon HD 4800-serisi ekran kartları ve AMD’nin 7-serisi yongasetlerini kullanıyordu. Daha özel tanımlamak gerekirse bir Dragon sistem kurulmak istendiğinde AMD, Phenom II X4 940, Radeon HD 4870 ve 790GX-temelli bir anakart öneriyor.

AMD’nin söylediğine göre o günden beri Dragon platformunun her bir üyesi son birkaç ay içerisinde değişiklik geçirmiş. Bu ifade bir yere kadar doğru. Parçaların çoğunda değişiklik yaşandı ancak firmanın yongaseti bölümünde herhangi bir değişiklik yaşanmadı ve yol haritasına baktığımızda da yakın bir zamanda değişiklik yaşanacak gibi görünmüyor: En azından 2010 yılının başlarına kadar. 2010 yılının başında 790FX yerine RD890/SB850 gelecek. Fazla dağılmayalım ve yongaseti konusunu burada keselim.

Gündemimiz yeni çıkan Phenom II X4 işlemciler: 955 ve 945 (xx5 model numarası Soket AM3 uyumluluğunu gösteriyor ve çift haneyle biten 920/940 modellerinden ayrılıyor). Bildiğiniz üzere Soket AM3 desteği DDR2’den DDR3’e geçiş anlamına geliyor. Ek olarak Radeon HD 4980 modeli en yakın kardeşi 4870 1 GB’ye göre %10 başarım artışı sunuyor. Biraz daha az dikkat çekici bir özellik olsa da artık AMD, yeni işlemcileriyle öncekine göre biraz daha dar ve kısa bir soğutucu sunuyor.

Tabi bir de yeni Overdrive uygulaması söz konusu. Bu konuda birkaç sayfa sonra değineceğiz. Önce yeni Phenom II X4 işlemcilerin neler sunduğuna yakından bakalım.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

  1. özkan

    amd ile ilgili herşeyi çok güzel anlatmışsınız eski am2 anakartlarda çalışırmı bununla ilgili bir bilgi yok.benim msı k9agm3 anakartım var bu işlemciyi kullanabilirmiyim yardımcı olurmusunuz.İşlemciyi alıcaktım am2 ye uyumlu oldugu için ama tereddüt ettim alamadım teşekkür ederim .

Bir cevap yazın