Phenom II X3 Nasıl X4 Yapılır?

Teknoloji dünyasında şöyle bir hikayeye sıklıkla rastlıyoruz: Bir X üreticisi, üst düzey bir Y ürünü üretir. Daha sonra Y’yi biraz kırpar ve ortaya Z ürünü çıkar. X üreticisi kalite kontrol deneylerinden tam puan alamayan Y parçasını hepten çöpe atmak yerine başka bir ürünmüş gibi piyasaya sürer ve daha ucuza satar.

Bir bilgisayar parçasının alt modelleri çoğu zaman bu sayede ortaya çıkar. Fakat bazen de üretici fiyat bakımından rekabet edebilmek adına sağlam parçaları kendi eliyle kırparak piyasaya sürer. Örnek? ATI Radeon HD 4830. Nvidia GeForce GTX 260. AMD Phenom II X3 700 ve 800 serileri. Bu parçaların hepsi daha pahalı kardeşleriyle temelde aynı özellikleri ve yongayı kullanıyorlar.

AMD Phenom II X3 720

Bir iki ay önce Kore’den Phenom II X3 işlemcisinin dördüncü çekirdeğinin Advanced Clock Calibration (ACC) teknolojisi etkinleştirilince kolayca açılabileceği yönünde bir iddia geldi. Mesela 135 Dolarlık Phenom II X3 720 Black Edition’u bu şekilde 190 Dolarlık Phenom II X4 920’ye çevirmek mümkün olabiliyor. Şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz: “55 $ daha az vermek için olası bir kararsız sistemi göze almaya değer mi?” Bugünkü deneyimizde işte bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Phenom II’nin duyurulduğu gün yayınladığımız makalede ACC teknolojisinin Phenom II’ye hiçbir faydası olmayacağını çünkü hâlihazırda bu özellik Phenom II’lerde gömülü olduğunu söylemiştik. ACC bir önceki Phenom işlemcilerinin hızaşırtma sorununu çözmek için çıkarılmış bir teknolojiydi. Bununla beraber SB750 güneyköprüsü (GK) sayesinde gelen bu özelliğin başka faydalarının da olduğunu keşfetmek güzel bir duygu.

Neden bunu bir sır olarak saklayalım ki? ASRock ve Biostar adlı anakart üreticilerinin her ikisi de X3 işlemcilerinin kilidini açmayı garanti etseler de bunu nasıl başardıklarını söylemekten kaçınıyorlar. Aslında bu şirketlerin sadece kendilerinin keşfettikleri bir yol söz konusu değil. Biz cevabı biliyoruz. ACC işlemcinin hata denetleme mekanizmasını değiştirip hata toleransını yükselterek sistemin belirli koşullar altında çökmesini engelliyor. Bu teorinin işaret ettiği üzere ACC tarafından yükseltilen hata toleransı “kayıp” çekirdeği yeniden ortaya çıkarabilir.

Biostar’dan bir ürün müdürü SB750 güneyköprüsü olan herhangi bir anakart ile bunun gerçeğe dönüştürülebileceğini ileri sürmekte. ASRock da bunu doğruladı ve birkaç işlemci modeliyle yaptıkları deney verilerini bizimle paylaştılar. Bu veriler hangi işlemcilerin bu halde kararlı veya kararsız çalıştığını ve etkinleştirme işleminin hangi işlemcilerden başarılı olduğuna ilişkin oldukça ayrıntılı bilgileri bize göstererek yolumuzu aydınlattı.

Phenom II X3 Nasıl X4 Yapılır?

Bu Kadar Yeter, Suratları Ekşitme Vakti Geldi

İşte işin ilginç kısmı. AMD bu ACC/Phenom II X3’ü X4 yapma muhabbetinin bu ürün ailesinin satışına katkı sağladığı için mutlu görünüyor. X3 işlemcileri ilk çıktığında biz bunu oldukça tuhaf karşılamıştık çünkü o zamanlar ortalıkta üç çekirdekle ne yapacağını bilmeyen bazı önemli uygulamalar dolaşıyordu. Sonuçta şirket halinden memnun ve sistem meraklılarının X3’ün dördüncü çekirdeğini açıp öyle kullanmalarında bir sakınca görmediğini ifade etti.

Diğer taraftan bir anakart üreticisi AMD’nin bu aydan itibaren SB750 güneyköprülerine artık ACC koymayacağını ileri sürdü. Başka bir üretici ise ACC denetleyici yazılımını güncelleme ve yeni bir BIOS yayınlama hususunda AMD’den baskı gördüğünü söylüyor. İlk iddia biraz olasılık dışı görünüyor ama ikincisinin doğruluğuna biz de inanıyoruz. Öyleyse AMD meraklı kullanıcılara “hadi ordan sizi bedavacılar” mı demeye çalışıyor?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

Bir cevap yazın