Phenom II X2 555 Ve Pentium G6950 Karşılaştırıldı

Bir Clarkdale Nasıl Hızaşırtılmaz

Genelde bir donanımı olması gerekenden daha fazla zorladığınızda olduğu üzere hızaşırtma meraklılarına bir iyi bir de kötü haberimiz var. Önce iyi haber: Yazıyı hazırlarken Pentium G6950 ile 4.5 GHz oldukça yüksek hızlara çıkmayı başardık. Sıcaklığı kontrol altında tutabilmek için hızı 4.41 GHz seviyesine kadar düşürdük ve standart hızın üzerine 1.61 GHz gibi inanılmaz bir artış elde ettik.

Şimdi de kötü haber: Yaptığımız işlemin bir anlamı yok. Çünkü işlemciyi öldürdük. Makul sıcaklık değerleri ve kendime olan fazla güvenim sayesinde Pentium’u biraz fazla zorladım. Kullandığım gerilim bir işlemci için oldukça fazlaydı: 1.475 V. Savunma olarak bu işlemcilerin henüz çok yeni olduğunu ve test merkezimize ulaşan ilk G6950 olduğunu söylemek isterim. Herhangi bir uyarı almadık ve işlemci Prime95 testini birkaç saat boyunca sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başardı. Hızaşırtma testlerinin yarısına gelmişken bir anda işlemci öldü; hem de Prime95 ile zorlarken değil AVG virüs taraması testini yaparken. Bu yüzden yeni işlemci test merkezimize ulaştığında bu yazıyı takip eden yeni bir yazıyla karşınızda olacağız. Ancak o zaman gerilim değerini 1.4 V ile sınırlı tutmayı planlıyorum.

Testlerimiz sırasında ulaştığımız 4.41 GHz’nin sürdürülebilir olmadığı açık bir şekilde görüldü. Yine de bu sonuçları yazıya ekleyip eklememek konusunda kararsız kaldım. Ama sonunda merakları tatmin adına eklemeye karar verdim. Bir okuyucu olsaydım en azından sonuçları görmek isterdim diye düşündüm. Her ne kadar gerçek hayat sonuçlarını verecek kararlılıkta olmasalar da en azından Clarkdale işlemcilerin neler yapabileceğine dair ufak bir ipucu veriyorlar. Başka Clarkdale işlemcilerin daha düşük gerilim değerleriyle bu hızlara ulaşabiliyor olması büyük bir ihtimal.

Phenom II Black Edition Nasıl Hızaşırtılır

İşte size üzerinde çok daha uzun hızaşırtma deneyimi edindiğimiz bir işlemci. AMD’nin 45 nm üretim sürecine sahip olan Phenom II X2 555 modeli 1.5 V gerilimine rahatlıkla dayanabiliyor (tabi sıcaklığı kontrol altında tutabilirseniz). Elimizdeki Phenom II X2 555, 4 GHz hızında kararlı bir şekilde çalıştı ancak hızı 4.1 GHz yaptığımızda aynı kararlılığı sergileyemedi. İşlemcinin üst sınırına yakın olduğumuzu bildiğimizden çarpanı 19’a geri indirdik böylece HyperTransport referans saat hızını artırarak daha hızlı ara bağlantı ve bellek hızının etkisinden de yararlanmak istedik.

Sonuç olarak Phenom II X2 555 modeli 4.065 GHz, 213 MHz referans saat ve 173 MHz (1426 MHz DDR) bellek hızıyla kararlı bir şekilde çalıştı:

Phenom II X2 555 Overclock

Phenom II X2 555 Hızaşırtma

Bu sayede standart hıza göre 850+ MHz artış sağlamış olduk ve işlemci bu hızda 24/7 çalışacak kararlılığı sundu. Cool’n’Quiet ve C1E özelliklerini etkin bıraktığımızı da belirtelim ne de olsa kullanılmadığı zaman güç tüketiminin düşük olması herkesin işine gelir. Zaten çoğu kullanıcının bu şekilde davranacağını düşünüyoruz.

10 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Her ne kadar aynı fiyattaki amd ve intel işlemcilerin performansı karşılaştırılsa da hesaba anakart fiyatları da katılmalı. Yani 130 liraya OC yapabileceğiniz 785 çipsetli bi anakart bulabilirsiniz, ama en dandik p55 anakartlar 200 lira civarı… Yani giriş ve orta seviye için amd, high kullanıcılar için intel…

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu listelerin güncellenmesi gerçekten çok fazla zaman alıyor. Yüzlerce verinin tek tek elle girilmesi gerekiyor. Tabi ki bunu biz de bahane olarak kabul etmiyoruz. Ancak şu an ne zaman güncelleneceği konusunda ne yazık ki kesin bir tarih veremiyoruz.

 2. beytekin45

  G6950 hemen hemen tüm o/c meraklıların elinde patlayacaktır. Bu işlemciden kesinlikle uzak durulmalı. Yüksek o/c kapasitesi sunacaz diye bu kadar da olmaz ki, en azından işlemci patlayacak seviyeye gelince kilitlenme gibi bir şey olmalı. Resmen sorumsuzluk.

 3. Ziyaretçiler

  Amd tüketiciyi düşündüğü için her zaman takdir etmişimdir.İntel in çift çekirdeğinden daha uygun fiyata 4 çekirdekli satıyor.Bu 6 çekirdek yok 8 falan tüketici ortalama fiyata güzel bir pc toplamak istiyorsa ki ister 🙂 AMD 4 çekirdekli işlemcileri kaçırılmaz.

 4. Ziyaretçi

  Ortam sıcaklıklarını anlayamıyorum 7.8 C tamam ortam sıcaklığının üstüne ekleyip gösteriyor ama ortam sıcaklığı ne ?

  ve ortamı 25 C yada 20 C düşünülse bile yeni işlemcilerde 70C biraz yüksek olmuyor mu? i5 için mesela

 5. Ziyaretçi

  her açıdan be en mantıklı çözüm AMD ne yazıkki intel tökezled, ve hiç bir yenilik içermiyor pentium un tözkezligini devam ettiyor hiç bi yenilik içermedikten sonra 6.0 GHZ bile olsa ne işe yara sadece fazladan fatura başka bişi deil hem şuna bak belli bir voltajdan sonra direk ölmüş puhaha  bunları aşması gerekirdi intelin ki 32nm üretiim modeli oc yapmasını bilen herkesin bu işlemciyi oc yapıcagını düşünerek davranmalıydılar bihayetinde devir oc devri :D:D:D

 6. Ziyaretçi

  Ama intel işlemciler genellikle oc için üretilmiyor ki.Çok extrem durumlarda ya da testler için oc ediliyor.Sıradan bir kullanıcı intel işlemcilerde oc olmasına gerek duymadan takıp çalıştırıyor.Amd ise oc yapmadan intele yetişemiyor 😛 :))))

 7. Ziyaretçi

  Dünya ilk nefes aldığımız günden ve öncesinden ve sonrasından beridir PARA üstüne döndüğüne göre:

  1-Paran varsa şimdilik piyasada hepsinin en iyisi olan İ7 yi alır, ona göre donanımını kurar, kafanı da o iyi bu kötü ye takmazsın.Haa paran yoksa alırsın amd, oturur paşa paşa yaparsın O/C. performans artşınla takılır, gene kafanı yormazsın.

  2-Paran yoksa, benim gibi oturup düşünür durursun,MURPHY yasalaranın neden geçerli olduğunu

 8. Motan

  Fiyat-Performans oranını en iyi Phenom II X2 555 ile yakalayacağımı düşünüyordum. Testiniz bu düşüncemi doğrulayıp kararımı kesinleştirdi, çok teşekkürler. Pentium G6950 nin strese dayanamayıp rahmetli olması resmi sunumda niye lanse etmediklerini anlatmış bence, sahipleri bile güvenememişler herhalde bu işlemciye:))…

Bir cevap yazın