Phenom II X2 555 Ve Pentium G6950 Karşılaştırıldı

Intel bu aybaşında çıkardığı dört işparçası desteği (Core i3 ve Core i5) sunan 200 $ altı Clarkdale temelli işlemcileriyle AMD’nin bu alandaki hâkimiyetine son verme girişiminde bulundu. Dört işparçası destekli dememiz dikkatinizden kaçmamıştır: Bu işlemciler aslında iki çekirdekliler ancak HyperThreading desteği sayesinde aynı anda dört işparçasını çalıştırabiliyorlar. Ocak ayının başında yapılan yeni işlemci duyurularından sonra Intel, LGA 1156 platformu için ileri seviye Core i5 ve i7 modellerinin yanında giriş seviyesine yönelik modeller de sunmaya başladı.

AMD bu hamle karşısında sessiz kalacak değil elbette; firma cevap olarak fiyat indirimlerine gitti ve saat hızı biraz daha yüksek olan yeni modellerini pazara sürdü. Fiyat/performans oranı zaten çekici olan 200 $ altı işlemciler biraz daha çekici hale geldiler ve bu rekabetten tabii ki son kullanıcı kârlı çıkıyor.

Bu yeni işlemci çıkarma yarışının ortasında Phenom II X2 555 Black Edition modeli özellikle dikkatimizi çekti. 3.2 GHz gibi yüksek bir saat hızıyla bu, şimdiye kadar AMD’nin çıkardığı en hızlı çift çekirdekli model. İşin güzel yanı AMD bu işlemci için 100 $ civarında bir fiyat biçmiş. Intel’in bu model için rakip ürünü ise Pentium G6950, biraz daha ucuz olan G6950 2.8 GHz saat hızına sahip. Ancak 32 nm üretim sürecine sahip olmanın verdiği inanılmaz bir hızaşırtma kapasitesi dikkatleri bu işlemciye topluyor.

Phenom II X2 555 ve Pentium G6950

Phenom II X2 555 ve Pentium G6950

Tabi normal olarak bu giriş seviye işlemcilerden hangisinin daha iyi olduğu sorusu hemen akıllara geliyor. Daha yüksek fiyatlı işlemciler (Core i5 750 gibi) karşısında nasıl başarım sundukları da bir başka soru. Tabii, hızaşırtma yaparak ne kadar hızlandırılabileceklerini de merak etmiyor değiliz. Çift çekirdeklilerin savaşarıan girmeden evel birkaç gün önce çıkan AMD’nin yeni işlemcilerine yakından bakalım.

10 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Her ne kadar aynı fiyattaki amd ve intel işlemcilerin performansı karşılaştırılsa da hesaba anakart fiyatları da katılmalı. Yani 130 liraya OC yapabileceğiniz 785 çipsetli bi anakart bulabilirsiniz, ama en dandik p55 anakartlar 200 lira civarı… Yani giriş ve orta seviye için amd, high kullanıcılar için intel…

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu listelerin güncellenmesi gerçekten çok fazla zaman alıyor. Yüzlerce verinin tek tek elle girilmesi gerekiyor. Tabi ki bunu biz de bahane olarak kabul etmiyoruz. Ancak şu an ne zaman güncelleneceği konusunda ne yazık ki kesin bir tarih veremiyoruz.

 2. beytekin45

  G6950 hemen hemen tüm o/c meraklıların elinde patlayacaktır. Bu işlemciden kesinlikle uzak durulmalı. Yüksek o/c kapasitesi sunacaz diye bu kadar da olmaz ki, en azından işlemci patlayacak seviyeye gelince kilitlenme gibi bir şey olmalı. Resmen sorumsuzluk.

 3. Ziyaretçiler

  Amd tüketiciyi düşündüğü için her zaman takdir etmişimdir.İntel in çift çekirdeğinden daha uygun fiyata 4 çekirdekli satıyor.Bu 6 çekirdek yok 8 falan tüketici ortalama fiyata güzel bir pc toplamak istiyorsa ki ister 🙂 AMD 4 çekirdekli işlemcileri kaçırılmaz.

 4. Ziyaretçi

  Ortam sıcaklıklarını anlayamıyorum 7.8 C tamam ortam sıcaklığının üstüne ekleyip gösteriyor ama ortam sıcaklığı ne ?

  ve ortamı 25 C yada 20 C düşünülse bile yeni işlemcilerde 70C biraz yüksek olmuyor mu? i5 için mesela

 5. Ziyaretçi

  her açıdan be en mantıklı çözüm AMD ne yazıkki intel tökezled, ve hiç bir yenilik içermiyor pentium un tözkezligini devam ettiyor hiç bi yenilik içermedikten sonra 6.0 GHZ bile olsa ne işe yara sadece fazladan fatura başka bişi deil hem şuna bak belli bir voltajdan sonra direk ölmüş puhaha  bunları aşması gerekirdi intelin ki 32nm üretiim modeli oc yapmasını bilen herkesin bu işlemciyi oc yapıcagını düşünerek davranmalıydılar bihayetinde devir oc devri :D:D:D

 6. Ziyaretçi

  Ama intel işlemciler genellikle oc için üretilmiyor ki.Çok extrem durumlarda ya da testler için oc ediliyor.Sıradan bir kullanıcı intel işlemcilerde oc olmasına gerek duymadan takıp çalıştırıyor.Amd ise oc yapmadan intele yetişemiyor 😛 :))))

 7. Ziyaretçi

  Dünya ilk nefes aldığımız günden ve öncesinden ve sonrasından beridir PARA üstüne döndüğüne göre:

  1-Paran varsa şimdilik piyasada hepsinin en iyisi olan İ7 yi alır, ona göre donanımını kurar, kafanı da o iyi bu kötü ye takmazsın.Haa paran yoksa alırsın amd, oturur paşa paşa yaparsın O/C. performans artşınla takılır, gene kafanı yormazsın.

  2-Paran yoksa, benim gibi oturup düşünür durursun,MURPHY yasalaranın neden geçerli olduğunu

 8. Motan

  Fiyat-Performans oranını en iyi Phenom II X2 555 ile yakalayacağımı düşünüyordum. Testiniz bu düşüncemi doğrulayıp kararımı kesinleştirdi, çok teşekkürler. Pentium G6950 nin strese dayanamayıp rahmetli olması resmi sunumda niye lanse etmediklerini anlatmış bence, sahipleri bile güvenememişler herhalde bu işlemciye:))…

Bir cevap yazın