Phenom II 955, Core i7 920’ye Karşı: Oyun Başarımı Karşılaştırıldı

Oyun başarımı öncelikle ekran kartına bakar. Sonra işlemci ve diğer bileşenler etki eder. Sınırlı bir bütçeniz varsa güçlü bir işlemciyle orta direk bir ekran kartını eşleştirmek yerine orta kalitede bir işlemciyle iyi bir ekran kartını birleştirmeyi tercih edin.

Bugünkü deneyimizde tam da böyle bir senaryoyu canlandıracağız. Birinci sistemde AMD’nin en hızlı işlemcisi Phenom II X4 955 ile bir çift Radeon HD 4890, ikinci sistemde ise bir Core i7 920 ve bir çift Radeon HD 4870 kullandık ve bu sistemleri birçok oyunla karşılaştırdık. Phenom II işlemciler fiyat/başarım yönüyle çok iyiler ve aynı oyun başarımını daha ucuza sunuyorlar. Bununla beraber Core i7 işlemcilerin saat hızı başına verimleri daha yüksek ve hızlandırıldıkça AMD işlemcilere büyük farklar atabiliyorlar. Zaten oyun dışındaki kullanımlarda Core i7’nin bariz bir farkı olduğunu biliyorsunuz. Bununla beraber okuyucularımızın büyük bir çoğunluğu oyunculardan meydana geliyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

3 Yorum

 1. Adige

  Şu Yapmış Olduğunuz Test Gerçekten Güzel ama Sanki intel hayranlıgınız var gibi geldi.

  intelde 6 gb ram olurken amd 4 gb ram’e yer veriliyor..!

  birde şu hdd konusuna gelelim..! önbellekler bence farkedilecek derecede hissedilir..! kullandıgım için biliyorum 2 sinide..!

  ram hdd ve ekran kartlarını degiştirerek test edilebilseydi acaba neler olurdu merak ediyorum 🙂

  iyi çalışmalar..!

  • Hamdi Kellecioğlu

   Burada sadece işlemciler karşılaştırılmamış. Intel ve AMD’nin yaklaşık aynı fiyata sahip olan platformları karşılaştırılmış. Intel’in 1366 platformu üç kanallı bellek desteği sunduğundan 6 GB bellek tercih edilmiş. AMD tarafındaysa iki kanal bellek desteği olduğundan 4 GB kullanılmış.

   Benzer şekilde AMD sistemin ekran kartı daha güçlüyken fiyatı yakın tutabilmek için Intel platformda daha ucuz ekran kartları kullanılmak zorunda kalınmış. Yani herhangi bir tarafı kayırma gibi durum söz konusu değil. Fiyatlara göre son kullanıcının hangi platformu tercih edebileceğine bakılmış.

   HDD konusunda ne yazık ki sizinle aynı düşünmüyorum. Tabi ki mümkünse büyük önbellekli olan sabit disk alınmalıdır. Ancak daha önce yaptığımız testlerden gördüğümüz kadarıyla sabit disklerin önbelleğinin günlük kullanımda performansa etkisi neredeyse yok denecek seviyede. Eğer bir sürü küçük dosyayla boğuşan bir sunucuya yada iş istasyonuna sahip değilseniz diskinizin 16 MB ya da 32 MB önbelleğe sahip olması sizi ve dolayısıyla buradaki testleri etkilemeyecektir.

Bir cevap yazın