Phenom 9700, AMD’nin İlk Dört Çekirdekli İşlemcisi

Teknoloji I – Gelişmiş Bellek Taşıyıcısı (Advanced Memory Prefetcher), SSE4a

Eski okuyucularımız kesinlikle hatırlayacaklardır, Intel ilk SIMD uzantılarını X86 ISA’ya MMX komut setleriyle eklemişti. AMD ise buna 3DNow komut setiyle karşılık vermişti. Yalnız alel acele yapılan bu işler sonucunda her iki firmanın işlemcileri bazı yazılımlarda birbirlerinden çok farklı sonuçlar alıyorlardı çünkü bu komut setlerinin biraz daha iyileştirilmeye ve geliştirilmeye ihtiyaçları vardı. Neyse ki, bu anlamsız mücadele ve uyumsuzluklar her iki firmanın da kullanmakta karar kıldığı SSE, SSE2 ve SSE3 uzantılarıyla sona erdi. Bununla beraber, şu an geldiğimiz noktada iki firma komut setleri konusunda yeniden ayrılığa düşmek üzereler. Yine programcılar derin derin düşünüp iki firmadan birini seçmek zorunda kalacaklar belki de. Intel Penryn işlemcileri hakkında yayınlamış olduğumuz makaleden hatırlayacak olursanız, Intel bizleri SSE4.1 komut setiyle tanıştırmıştı. AMD ise Stars kodadlı mimarisine SSE4a (eski adıyla SSE128) komut setini gömmüş.

Phenom'un  SSE birimi 64 bitten 128 bite genişletilmiş.  Bunun yanı sıra AMD EXTRQ/INSERTQ, LZCNT/POPCNT ve MOVNTSD/MOVNTSS adlı dört  yeni komut  eklemiş.

Phenom’un SSE birimi 64 bitten 128 bite genişletilmiş. Bunun yanı sıra AMD EXTRQ/INSERTQ, LZCNT/POPCNT ve MOVNTSD/MOVNTSS adlı dört yeni komut eklemiş.

Ne yazık ki, Intel’in SSE4.1 ve AMD’nin SSE4a komutları birbirleriyle uyumsuz – Bu durum ilerleyen zamanlarda kullanıcı ve programcılar arasında problemlere sebebiyet verebilir.

Teknoloji I - Gelişmiş Bellek Taşıyıcısı (Advanced Memory Prefetcher), SSE4a

Advanced Memory Prefetcher (Gelişmiş Bellek Taşıyıcısı), sistem belleğinden verileri alıp L2 önbelleğe uğramadan doğrudan çekirdeklerin L1 önbelleğine yükleyebiliyor. Böylece veriler işlemciye çok daha düşük bir gecikmeyle yükleniyor. Bu aynı zamanda L2 bellek içindeki veri yükünü azaltıp işlemcinin genel başarımını bir hayli olumlu etkiliyor.

Dahası, veri taşıyıcısı (prefetcher) sürekli kullanılan verileri belirleyip, ilgili verileri çok daha hızlı getiriyor.

X86 komutları normalde 3 ve 15 bayt uzunluğundadır. Athlon 64 çekirdeğine göre yeni işlemcinin komutları sıralamak için kullandığı tampon bellek 32 bayta yükselmiş durumda. Dolayısıyla aşağıdaki şekilden de anlayabileceğiniz gibi komutların uzunluğuna bağlı olaraktan aynı anda üç komutun işleme konması mümkün olmakta.

Teknoloji I - Gelişmiş Bellek Taşıyıcısı (Advanced Memory Prefetcher), SSE4a

2 Yorum

Bir cevap yazın