Phenom 9700, AMD’nin İlk Dört Çekirdekli İşlemcisi

Phenom’un Detayları – Athlon 64’ün Yenilenmiş Hali

AMD, Athlon 64 mimarisi üzerinde köklü değişikliklere gitmek suretiyle tasarladığı Phenom işlemcisinin döngü başına komut sayısını (instruction per cycle) arttırmayı başarmış. Şirketin dediğine bakılırsa böylece eşit saat hızlarında %25 daha fazla başarım elde edilebiliyor.

Phenom'un Detayları - Athlon 64'ün Yenilenmiş Hali

Diğer Athlon 64 modellerinde olduğu gibi Phenom da 65 nm üretim sürecinden geçiyor. AMD gerçekleştirdiği sunumda 45 nm’ye 2008 yılında yavaş yavaş geçeceğini müjdeledi. Phenom işlemcisinin en önemli farklarından bir tanesi Intel’in yaptığı gibi çift çekirdekli iki işlemciyi tek yongada birleştirmek yerine dört çekirdeği aynı kılıfa sokmuş olması. Bunun sonucunda AMD 285 mm2’lik bir alana 600 milyon transistör sığdırmayı başarmış. Yani 227 milyon transistörlük Athlon 64 X2 işlemcileriyle karşılaştırıldığında Phenom bu işlemcilerin iki katından bile daha fazla transistörü üzerinde taşımakta.

BIOS açılış ekranı

BIOS açılış ekranı

Dört çekirdeği tek bir kılıfa sığdırmanın bazı olumsuz yanları da yok değil tabii ki: Hatalı üretim riski ve dolayısıyla aynı silikon plakasından daha az sayıda kullanılabilir işlemci çıkması gibi. Hatta yonga içindeki dört çekirdekten sadece birisi bile hatalı olsa tüm işlemci bundan olumsuz etkileniyor. Yalnız AMD böyle bir durum oluşacak olsa bile buna bir çeşit çözüm geliştirmiş. Eğer çekirdeklerden birisi hatalı veya bozuksa devre dışı bırakılabilir ve bu işlemci pekâlâ bir üç çekirdekli işlemci olarak piyasaya sürülebilir. Varşova’da AMD ile yapılan röportaja göre AMD üç çekirdekli modellerinin aslında bir çekirdeği devre dışı bırakılmış dört çekirdekli işlemciler olduklarını doğruladı. Sonuçta bu da siz tüketiciler için iyi bir seçenek teşkil edecek gibi görünüyor. Çünkü Intel dizüstü bilgisayara pazarına bir çekirdeği devre dışı olan çift çekirdekli işlemciler satmayı planlayadursun, AMD’nin müşterileri ucuz bir üç çekirdekli işlemciye sahip olmanın keyfini sürecekler. Tüm bu haberlere karşın, Phenom X3 işlemcilerinin ne zaman satışa sunulacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Stars Çekirdek Mikromimarisi

AMD’nin dört çekidekli işlemcisi geliştirilme aşamasındayken, yeni mikromimari K10 olarak anılıyordu. Ancak yeni işlemcilerin duyurulmasıyla birlikte bu mikromimarinin adı Stars Core olarak değiştirildi.

AMD’nin tamamen yeni bir mimariye sahip işlemcileri tanıttığı son tarih, Athlon 64’ün çıkış tarihi olan Eylül 2003’tü. Phenom işlemcisinin geliştirilmesi için harcanan onca zaman boyunca ise bu mimarinin tasarımında bazı sıkı iyileştirmeler yapıldı ve böylece saat hızı (clock) başında başarım bir hayli arttırılmış oldu.

Dört Phenom çekirdeğinden birinin blok diyagramı

Dört Phenom çekirdeğinden birinin blok diyagramı

2 Yorum

Bir cevap yazın