Phenom 9700, AMD’nin İlk Dört Çekirdekli İşlemcisi

Örümcek kendi ağını örüyor

Örümcek kendi ağını örüyor

AMD bugünlerde tarihi dönüm noktalarından birisini yaşıyor. Bir seneden fazla süren bir gecikmeden sonra şirket sonunda heyecanla beklenen yeni işlemcisini çıkarttı. Nitekim AMD’nin yeni ve daha başarılı bir ürüne ihtiyacı vardı. Yani her ne kadar bu işlemciler üst seviyeli Core 2 işlemcilere rakip olamasalar da işlemci pazarında 18 aydır devam eden durgunluk havasını sona erdirecekler gibi görünüyorlar. Üstelik AMD’nin Phenom adını verdiği yeni ürünü dünyanın ilk doğal dört çekirdekli işlemcisi olma özelliğini de taşıyor.

Münih laboratuarındaki editörlerimizin yüzündeki tatlı yorgunluk ifadesi, deney başında geçirdikleri günler ve saatlerin bir sonucu. Evet, yeni işlemci mimarisinden gelen tüm işlemcileri test ettik: Phenom 9700, 9600 ve 9500. AMD, Phenom işlemcisiyle beraber bizleri “AMD OverDrive” adlı hızaşırtma aracıyla da tanıştırdı.

790FX, 790X ve 770 adlı yeni 7 serisi yongaseti ailesiyle AMD Spider platformuna geçiş yapmış oldu. 790FX yongasetinin barındırdığı dört ekran kartı yuvasıyla CrossFire X yapılandırmasını destekleyecek olması ise baya dikkat çekici bir gelişme.

Tüm yeni anakartlar ve işlemciler birbirleriyle uyumlu.

Duyuru doğu Avrupa’da yapıldı: AMD Phenom işlemcilerinin duyurusu için tüm basın yayın organlarını Polonya’nın başkenti Varşova’ya davet etti ve üç gün boyunca konferanslar verdi.

Phenom 9700, AMD'nin İlk Dört Çekirdekli İşlemcisi

Duyuru etkinliğinin açılış konuşmasını AMD Almanya genel müdürü Jochen Polster yaptı. Grafik yongası devi ATI’nin satın alınışından beri AMD ilk kez Phenom işlemcisini, 790FX yongasetini ve HD3800 ekran kartını tek bir noktada birleştiren bir platform yarattı. AMD, “Spider” kod adını uygun bu platformun herkes tarafından rahatlıkla satın alınabilecek bilgisayarlara temel oluşturmasını hedefliyor.

Jochen Polster dört çekirdekli Phenom işlemci modelleri arasında şimdili üst seviyeli bir ürün olmadığını söyledi. AMD, Phenom modellerini Intel’in dört çekirdekli modellerinden biraz daha ucuza sunmayı planlıyor.

Oyun pazarı her zaman PC satışlarını arttıran en büyük neden olmuştur. AMD de bundan hareketle 790FX yongasetinde dört adet ekran kartı yuvasına yer vererek dört kartın Crossfire X yapılandırmasıyla kullanılmasına olanak sunuyor. Böyle bir sistem için gerekli olan sürücünün 2008’in ocak ayında çıkacağı tahmin ediliyor.

AMD'nin Phenom işlemcileri - deneylerimizi bunlarla yapacağız

AMD’nin Phenom işlemcileri – deneylerimizi bunlarla yapacağız

2 Yorum

Bir cevap yazın