PES 2012 Ön İnceleme

Eminim benim gibi sizler de devam eden şike ve teşvik primi soruşturmasının etkisindesiniz ve sürecin sonunda çıkacak karar ne olursa olsun içinizdeki futbol heyecanının büyük oranda yitip gittiğini hissediyorsunuz. İtalyan düşünür Gramsci’nin deyimiyle sadakatin açık havadaki krallığı olarak tanımladığı futbol, 21. yüzyılda kapitalizmin vahşi çarklarının arasına sıkışmış ve vıcık vıcık makina yağıyla kirlenmiş olsa da içimizdeki futbol aşkını canlandıracak eşsiz bir yol biliyorum: PES ve FIFA’nın bitmek bilmeyen rekabeti… Tıpkı İngiltere’de burjuva “mavi”lerle işçi sınıfı “kırmızı”ların çekişmesinde; İskoçya’da Katolik azınlık Celtic ile Protestan çoğunluk Rangers’ın rekabetinde; İspanya’da faşist Franco’nun takımı Real Madrid’e karşı verilen mücadelede; Almanya’da 7 şampiyonluğunun 6’sını Hitler döneminde yaşamış Schalke 04 ile solcuların takımı Borussia Dortmund’un kapışmasında ve Afrika’da vuvuzelanın başkaldırısında gördüğümüz gibi… Rekabet, bizi yeniden bir şekilde sadakatin açık havadaki krallığına kavuşturacak.

Pes 2012 13Evet, her yıl olduğu gibi bu sonbaharda da FIFA ve PES serilerinin yeni itereasyonlarıyla kucaklaşacağız. FIFA’nın sağlam atmosferine karşı PES’in ruhu, FIFA 12’nin yeni fizik motoruna karşı PES 2012’nin pas atacağımız oyuncuyu kontrol etmemizi sağlayan yeni kontrol mekanikleri… Bu yıl her zamankinden daha sıkı bir çekişme yaşanacak (her yıl da aynı şeyleri söylüyoruz ya neyse) ve sonuçta kazanan yine futbolseverler olacak. Bu tatlı süreçteki ilk konuğumuzsa Pro Evolution Soccer 2012. Konami’nin geçtiğimiz yıl bizlere sunduğu yenilikçi formülü usta fırça darbeleriyle birkaç adım ileriye taşımayı vaat eden bu yeni futbol karnavalına PC platformunda sizler için konuk olduk.

PES 2012’nin oynama imkanı bulduğumuz sürümü oyunun final halini temsil etmiyor pek tabii. Mesela oyunun çevrimiçi içerikleri veya her yıl merakla beklediğimiz lisanslı müziklerini bu versiyonda görme şansına erişemedik. Eh, oyunun 14 Ekim’de raflarda olacağını düşününce bu çok da anormal bir durum değil.  Bu yüzden ön incelememiz daha çok oynanış mekanikleri ve oyuna eklenen yenilikler ekseninde olacak. Her ne kadar Master League ve Become-A-Legend oyun modları bu ön inceleme versiyonunda oynanabilir olsa da, bu modlardaki derinlemesine deneyimlerimizi de oyunun Ekim ayında yayınlayacağımız incelemesine bırakıyorum. Takdir edersiniz ki aynı şeyleri iki kere anlatmak ve okumak pek de eğlenceli bir şey değil. Yine de bu konularda ufak detaylar vermeyi ihmal etmeyeceğim.    

İlk olarak oyunun tıpkı geçen yıl olduğu gibi Türkçe yazı desteğiyle geldiğini söylemeliyim. Sanırım bu pek çok oyunsever için oldukça güzel bir özellik. Hala Türkçe spiker desteği olmasa da satışlar iyi gittiği takdirde Ertem Şener-İlker Yasin veya Ercan Taner- Rıdvan Dilmen gibi isimlerle karşılaşmak işten bile değil açıkçası. Özellikle de oyunun geçen yıl Yunanca spiker desteğine kavuştuğunu hatırlayınca.

Oyuna girdiğimizde geçen yılların aksine bizden bir avatar yaratmamız isteniyor. Bu aslında bir çeşit portre. Saç detaylarından vereceğimiz poza, göz renginden burun deliklerine kadar hemen her detayı tıpkı serinin önceki oyunlarındaki oyuncu yaratma ekranında olduğu gibi belirleyip portremizi oluşturuyoruz. Anladığım kadarıyla oyunun çevrimiçi modlarında yarattığımız bu portreyle boy göstereceğiz.

Zorluk, pas yardımı, kontroller, favori takım, favori oyuncu gibi bilindik ayarları da yaptıktan sonra oyunun dinamik menüsüyle tanışıyoruz. Aslında bu, büyük ölçüde geçen sene arka planında farklı farklı Messi pozlarıyla büyük beğeni toplayan menünün aynısı. Tek fark, hareketsiz bir Messi görüntüsü yerine bu kez arka planda oyunun E3 2011 videosu dönüyor. Açıkçası Konami’nin statik bir menüden ziyade bizi daha oyuna girmeden havaya sokan hareketli bir tasarım tercih etmiş olması çok güzel. Oyunun final versiyonunda da birkaç farklı tema seçeneği eklerlerse tadından yenmez. Menüdeki gezintimi bir kenara bırakıp şöyle hızlı bir maç yapmaya ve oyunun yenilikleriyle kucaklaşmaya karar verdiğimdeyse ilk bakışta pek bir şeyin değişmediğini düşünerek hayal kırıklığına uğruyorum. Gamepad’i elime aldığımdaysa beş saniye süren bu olumsuz hava bir anda dağılıyor.

8 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Güzel bir önbakış olmuş. İncelemeye anlatacak ne kaldı acaba. Anladığım kadarıyla bu yılda da PES alıyoruz. Takım arkadaşı kontrol etme olayı süper fikir. İstediğim yere koşmayan adamları gördükçe saç baş yoluyodum.
  Başka bir yerdede göremedim bu tip bir yazı Konami ile kankamısınız nedir? xD

 2. Ziyaretçi

  PES 2012 DEMO’yu oynadım. İlk izlenimlerim:

  + Hareketli menü arkaplanı
  + Oyuncular taca/kornere çıkan topa var güçleriyle koşmuyor, yürüyorlar
  + Oyuncular ofsayta girmiyorlar
  + Oyuncular oldukça gerçekçi bir şekilde yere düşüyor. Bu kısımda, özellikle adam kaydırma (orta çıkarma) tuşuna basılmadığında oluşan fouller artık daha anlamlı. Nerden çıktı demiyoruz.
  + 3 boyut daha güzel ve akıcı. PES 2011 Asus Aspire 5552G laptopumda yakın çekimlerde kasıyordu, PES 2012 DEMO’da kasmıyor hatta çok daha akıcı.
  + Arkadan adam yetişip topu hemen kapıyor olayını düzeltmişler. Top forvet hattındaki adamın ayağında daha uzun süre kalabiliyor.
  + Takım/oyuncu yeteneklerini hem sayılarla hemde harflerle (A,B,C,D) görebiliyoruz.
  + Kamera açısını düzeltmişler.
  + Kalecinin zekasız kaldığı yerleri azaltmışlar. Biraz daha iyi bir kalecimiz var.
  + Güçlü şutlar/ortalar artık daha çok yere yakın gidiyor. Topa balonmuş hissini azaltmışlar. Düzgün ve isabetli şutlar var.

  Bir sürü + (artı) kattım. Eksilerini göremedim. Mükemmel bir oyun olmuş. FIFA 2012 yide deneyeceğim ama PES ten yine vazgeçmeyeceğim anlaşılan. Zaten FIFA’dan 2008 yılından kopmuştum. Artık geri dönüş olması biraz zor.

  Bu arada FIFA severlere kötü haber vereyim: Yenilikler herzaman eksikleri/hatalarıyla gelir. FIFA bu sene PES 2011’in tecrübesini yaşayacaktır. PES 2011’de FIFA 2012 gibi iddaalı ve yeniliklerle dolu gelmişti ve tabii ki hata ve eksikleriyle beraber.

  Hoşça kalın.

 3. Yusuf Pekcan

  Ben bilgisayarımdan pes 2012 yi sildim,pes 2011 e devam edecem.Pes 2012 de uzaktan güzel şutlar çekiliyodu ama yinede beğenmedim.Galatasarayda selçuk ilhanla 37 metreden süper bir frikik gol attım dehşetti.Belki fifa 2012 yi bi denerim iyimi kötümü diye.

 4. Göktürk

  arkadşalar bana bi yanıt veren var mı benim leptop um var pes 2012 oynuyorum ama sadece 1 oyuncu yönete biliyorum bütün takımı yani (11 oyuncuyu)da nasıl yönetecem lütfen acil yardım pls!!!!!!

Bir cevap yazın