PES 2012 İnceleme

Oynanışta Neler Var?

Pes 2012 screenshots 1

Yalnızca yüz modellemeleri değil, yüz animasyonları da dramatik bir biçimde gelişmiş.

Oynanış ise büyük oranda gelişmiş ve çok daha akıcı hale gelmiş. Serinin PlayStation 2’de yaşadığı altın çağı hatırlatıyor desem yanlış olmaz kesinlikle. Her şeyden önce oyun geçen seneye oranla bir hayli hızlanmış ve kontroller daha duyarlı hale gelmiş. Oyuncuları kalabalık defansların arasında dolaştırmak eskisinden daha rahat artık. Top hala oyuncuların ayağına mıknatıslı gibi hareket ediyor olsa da bu durumun rahatsız edici hissi de geçen yıla oranla daha akıcı hale getirilmiş animasyonlar sayesinde birazcık ortadan kalkmış.

Ayrıca seriye geçen yıl eklenen ve pasın şiddeti kadar yönünü de özgürce ayarlamamıza izin veren pas mekaniği de daha etkili hale getirilmiş. Hatta pas konusunda yapay zekadan destek alabileceğimiz 5 farklı yardım seviyesi de eklenmiş. Seviyeler arasında çok dramatik farklar olmasa da, yardımı tamamen kapatarak oynamaya alışmak çok daha büyük bir özgürlük hissi sunuyor, özellikle de derinlemesine paslarla hızlıca katetmeyi ya da rakip ceza sahası çevresinde kısa paslarla top çevirmeyi seviyorsak. Şutlar da geçen yıla oranla daha tok ve etkili. Bunda top fiziğinin ağırlaştırılmasının büyük etkisi var kesinlikle. Topun ağırlığını artık çok daha net hissedebiliyoruz.

Bununla birlikte ikili mücadeleler ve çarpışmalar da hatırı sayılır oranda geliştirilmiş. Evet, belki ortada FIFA 12’nin yeni fizik motoru kadar iddialı bir sonuç yok. Ancak yine de ikili mücadelelere olması gerektiği gibi tepki veren; duran toplarda itip kakışan, pozisyonunu kaybettiğinde dönüp pozisyonu geri kazanmaya çalışan, omuz omuza mücadelelerde yıkılmamak için gayret gösteren futbolcularla karşılaşıyoruz. Yine de top kontrolü hissinin ve futbolcu animasyonlarının FIFA’da gördüklerimiz kadar rafine ve gerçekçi olmadığını belirtmem gerek. Fizik motorunun yaşını belli ettiği çok açık ve özellikle futbolcu driblingleri hala fazla robotik görünüyor. Evet, PES 2011’e oranla çarpıcı gelişmeler olsa da FIFA aradaki farkı korumaya devam ediyor.

Öte yandan defans yapmak da serinin önceki oyunlarına oranla bir hayli zorlaşmış. Pres tuşuna basılı bir şekilde koşturup durmak rakibi kaçırmaktan başka bir işe yaramıyor. Topla rakip arasına girebilmek için daha keskin ve anlık reflekslere ihtiyacımız var artık. Kayarak yaptığımız müdahaleler ise hala çok tehlikeli ve bu tip pozisyonlar genellikle tuhaf kartlarla sonuçlanıyor. Konami’nin bu konu üzerinde biraz daha çalışması lazım kesinlikle. Hatta hakemlere de bir el atsalar hiç fena olmaz. Zira hala adam akıllı “avantaj” kararları göremiyoruz oyunda.

Bu noktada yapay zekanın da geçen seneye göre ciddi anlamda geliştirilmiş olduğunu belirtmeliyim. Kaleciler hala bizlere Hayrettin’i hatırlatan tatta garip goller yemeye ve topları tutmak yerine yumruklamaya meyilli olsalar da, rakip defans oyuncuları hemen her boşluğu kapatma konusunda oldukça iyiler. Özellikle alan markajı ve pozisyon alma konusunda en az FIFA’daki kadar sıkı defanslarla karşılaşıyoruz. Bu, FIFA’nın aksine sadece oyunun hücum yönüne odaklanan PES serisi için önemli bir gelişme kuşkusuz.

Pes 2012 screenshots 2Yapay zekadaki gelişmeyi hücum yaparken de hissedebiliyoruz rahatlıkla. Kontrolümüzde olmayan oyuncuları sürekli olarak rakip defansı parçalamak için sahte koşular yaparken, pas almak için boşa kaçarken veya yardımlaşmak için yanımıza sokulurken görmek mümkün. Aynı çaba rakip hücum oyuncuları için de geçerli elbette. Açıkçası PES 2012’nin özellikle hücum oyuncularının yapay zekası ve atak varyasyonu açısından FIFA 12’nin birkaç adım önünde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aslına bakarsanız, bu FIFA’nın son derece gerçekçi bir yaklaşımla futbolun hücum kadar defans yönüne de aynı ölçüde odaklanıyor olmasının bir sonucu olabilir. Ancak yine de PES 2012’nin oldukça dik olan öğrenme eğrisinin üstesinden geldikten sonra futbol sporunu en az FIFA kadar doğru ve gerçekçi bir şekilde temsil ettiğini görüyoruz. Tek eksiği FIFA’nın kozmetik numaraları…

PES 2012’yi tamamen yepyeni bir deneyime çeviren şey ise, ne yapay zekadaki büyük gelişme, ne de oyunun daha akıcı ve hızlı hale gelmiş olması. Bize topla hareket ettirdiğimiz oyuncunun dışında bir oyuncuyu daha kontrol etme şansı tanıyan yeni kontrol mekaniği, bugüne kadar bir futbol oyununda gördüğümüz en ödüllendirici özelliklerden biri kesinlikle. Hiç abartmıyorum…

26 Yorum

 1. Ziyaretçi

  çok güzel inceleme ; sizin de belirttiğiniz gibi defans yapmak aşırı zorlaştırılmış. Buna bir denge getirmeleri lazım. Ayrıca benim gözüme çarpan başka bir problem daha var.

  Otomatik pas veya pas asistanı seviyesi gibi bir fonksiyon eklemişler. Bunu 1’den 4’e kadar ayarlayabiliyorsunuz ancak bir çok insan bunu 4’e getirip rastgele bir yere pas atsada topu kendi adamının ayağında buluyor. Bu şekilde oyunun simülatör yanı ortadan kaldırılmış.

  • Uğur Yurtsever

   Teşekkür ederim öncelikle. 🙂

   Pas yardımı seviyeleri arasında ise çok ciddi farklar olduğu söylenemez aslında. Evet, yardımları tamamen açınca paslar çok daha isabetli oluyor; ancak bu genellikle ayağa oynama imkanı tanıyor bize. Derinlemesine paslarla sahayı hızlıca katetmek veya çok kısa paslarla kısa mesafede rakip defansı dağıtmak bu şekilde pek mümkün gelmedi bana (ya da çok sabırsız davrandım). Bütün seviyeleri denedikten sonra kendimi yardımları tamamen kapatıp oynamaya alıştırdım. Eğer d-pad yerine analog çubuk kullanıyorsanız kesinlikle yardımları kapatın derim. Bu şekilde oynamaya alıştığınız zaman yardımları açıp oynayanlar üzerinde göreceli bir avantaj elde edebilirsiniz. Zaten online oyunlarda pas sistemi biraz daha dengeli. Mesela geçen yıl da online modlarda paslar üzerinde birazcık yapay zeka yardımı söz konusuydu. Yine de simülasyon hissinin azaldığı fikrine katılıyorum, ama fena da olmamış. PES 4/5 zamanlarını hatırladım ben. :p

  • Uğur Yurtsever

   Rica ederim. Oyunda yalnızca Türkçe yazı desteği var. Spiker ne yazık ki Türkçe değil hala. Biz de Ertem Şener’i bir an önce görmek istiyoruz. 😛

   • Sabertooth

    Bir de İlker Yasin olursa? İşte o zaman efsane olur 🙂

   • Uğur Yurtsever

    Hem de nasıl! Ercan Taner, Murat Kosova falan da olabilir. Kulaklarımız açılır. :p Ben yine de Halit Kıvanç’ı tek geçerim… “düüüt maç başladı”.

 2. onur_

  Bence bu yıl PES daha iyi. Fifa’da çok hata var çok. Fifa’nın üstün olduğu yönler olsa da benim tercihim pes’ten yana.

  grafik: pes
  ses ve atmosfer: fifa
  top ve oyuncu kontrolü: fifa
  yapay zeka: pes
  online: pes

  ayrıca ikinci oyuncuyu kontrol etme özelliği de pes’te var.

  Aslında ikisi birleşip bir oyun olsa kusursuz futbol oyununu oynamış olurduk. İncelemede yine çok güzel teşekkürler.

 3. yusuf pekcan

  Pes oyununu 2008 den beri takip eden ve oynayan biriyim.Beğendiğim gibi eleştirdiğimde çok yönleri var maalesef.Bildimbileli lisansız takımların ve oyuncuların saçma sapan isimlendirmesi,özellikle süper liğ ve birçok liğlerin eksikliği,tanınmış birkaç futbolcu dışında sima olarak diğer futbolcuları es geçmeleri,oyun çıkışında transferlerin eksikliği………vs.Bu sene pes 2012 oynanış yönünden diğerlerinden daha farklı geldi bana ve ilk defa gol atmakta zorlanıyorum.

 4. UgurFifaciyim

  Oynadığım 10 maçta interle sadece 1 gol atabildim ve 1-0 kazandığım tek maç o oldu
  rakip topu aldığı zaman heleki 5 dk lık oynuyorsanız ve yeniliyorsanız maçı kaybettiniz demektir top rakipteyken 30 dk geçiyor arapas ile gol atmak imkansız gibi karşı karşıya çok nadir kalıyorum rakip hep kafadan gol atıyor çalım atılmıyor arapas atılmıyor kafa ile gol atmak çok zor nası gol atıcaz bende bilmiyorum eski oyuna göre tek beğendim özellik şutlar bu senede fifa ya devam

 5. Uğur Yurtsever

  @yusuf: Diğer oyuncuları es geçtiklerini düşünmüyorum Yusuf. Beşiktaş’ın kalecisi Cenk’i bile inanılmaz benzetmişler. Futbolcuların çok çok büyük bir çoğunluğunu başarılı bir şekilde modellemişler. Konu oyuncuların tiplerindeki benzerlikse PES, FIFA’dan çok çok önde. Lisans konusunda haklısın, ama EA’in tekelci yaklaşımı yüzünden Konami’nin de hareket alanı son derece kısıtlı.

  @uğur+yusuf: Gol ve çalım atmak önceki oyunlara göre daha zor gelmedi bana. Defans yapmak biraz daha anlık refleksler gerektiriyor sadece. Özellike yapay zekaya karşı oynarken sabırlı olmak, biraz da top çevirmek gerekebiliyor. Ayrıca gol atamamanız tamamen dizilişle, taktikle ve hatta oyuncuların yardımlaşma ayarlarıyla da alakalı olabilir. Kafa topları da kusursuz bir zamanlama ve pozisyon istiyor her zamanki gibi. Biraz antrenmanla 2-3 defans oyuncusunun arasından bile kafa golü atılabilir. Gerçekten çok zor değil. Amaç topu kale çizgisinden geçirmek ise, PES’te çok daha inanılmaz yöntemler var açıkçası. Sadece biraz sabırlı olup keşfetmeye çalışmak lazım.

 6. Ziyaretçi

  98 den beri ISS ve PES serisini oynamaktayım ama 2007 den sonra Pes inanılmaz bozdu gerçekçilik katacağız derlerken işin iyice suyunu çıkarttı bence. Eski dönem PES te yani PES 6 ya kadar olan seride inanılmaz bir arcade içerik vardı oyuncuların hareketleri sabitti depar atınca belki insan dışı bir hızlanma yapıyorlardı ama oynanış zevkli, akıcı ve bence daha gerçekçiydi özellikle 2012 de oynanış tamamen bitmiş ara pası denilen mantık sadece kanatlarda işlem kazanıyor ikli mücadeleler görüntü itibarı ile kabul edilebilir ama gram eğlenceli değil şu gerçekçilik sevdası Pes i bitiren bir olgudur bence sonuç olarak bir oyun üretiyorsunuz gerçek olmayan bir şey ve buna ne kadar gerçekmiş gibi bir hissiyat katabilirsiniz ki…ön palan çıkarılması gereken özellikler tamamen çöpe atılmış oynanabilirlik yok denecek kadar az dolayısı ile eğlenceli değil master lig de simüle ettiğim zamanlar daha fazla zevk aldım oyundan…

 7. yusuf pekcan

  Uğur;şunu kabul ediyorum diğer oyuncuları es geçme konusunda bu sene iyileşme var,enazından uzun zamanda olsa baroşun saçlarını kısaltmayı başardılar. Pes görsel olarak elbette fifadan daha iyi ve bu yüzden tercihim.Fakat bu sene yapay zekayı yükseltmelerinden olsa gerek oynanış zorlaşmış.İkili oynayışta güzel ama bilgisayara karşı zor olmuş.Ben hep pesi en üst düzeyde ve +1 hızında oynadım.Fakat şuan seviyeyi ve hızı düşürüyorum yine oynayamıyorum.Oyun rakipler üzerine kurulu bir oynanış olmuş,gol atmak için bayağı bir uğraş verirken karşı rakip hangi takım olursa olsun rahat gol atıyorlar.20 maçta 1 galibiyet,2 beraberlik olurmu ya?.Top kapmak tam bir işkence,ayaklarına top geldimi kapmaya çalışınca faulden ötesi yok.Önceleri oynaadığımda ortalama 3-4 faul yapıyodum şimdi 10-15 faul yapıyom bari bide sonuca etki etse sorun olmayacak.Şutları beğendim gerçekçi olmuş.Mesela ben köşe vuruşunda gol atmada çok iyiyim bu oyunda daha köşeden golüm yok.Umarım tepki olurda belki güncellemelerle bi düzeltmeye giderler.Sevgiler.

 8. yusuf pekcan

  Bide şunu ekleyeyim ben oyuna başlamadan önce oyuncu değişikliği ve bazen keyfime göre diziliş ayarları yapıyorum yani diğer detaylara pek girmem.Ne olursa olsun ayarlı- ayarsız oynanabilmeli diyorum.Hiçbir ayar yapmadan direk başlama tuşuna bastığımda bile rahat oynayabilmeliyimki önceki oyunlarda böyleydi zaten..

 9. Abdullah

  hayal kırıklığına uğratım. 2010 dan 2011e geçince iyi olmuş profesyonelleşmiş dedim ama 2012de hayal kırıklığına uğradım. kanattan gelen adama defans müdahale edemiyor 2010daki gibi, 2011de topla giden adama yetişiliyordu şimdi topla giden fark atıyor 🙂 orta kafa golleri rahat atılıyor, ortaları kesmek çok zor. ara paslar dediğiniz gibi 2011deki gibi değil. 2011de görüntü daha iyi 2012de saha görüntüsü bile kötü… oyunun tek artısı hızlı ve basit goller olmaması. Çok fazla faul oluyor, freekicklerden gol atmak 10 da 1. Kornerdende atmak zor.

 10. Ziyaretçi 33

  2 gündür deli gibi oynuyorum ilk başta sevmedim ama oynadıkça hoşuma gitmeye başladı.. oyunun hızı bir defa on numara olmuş.. ama bence pes in asıl sorunu lisans kadrolar güncel değil. oynanabilirlik değilde ince detaylarda aksıyor bence pess.. ama genede pes mi pes pes…

 11. Ziyaretçi

  pes iyi oyuh hoş oyunda oyunda her ne hikmetse messi ve ronaldoyu yakalamak ayağından topu almak gibi ihtimalimiz yok tamam bu iki oyuncunun takımları dünyanın en iyisi ama bu kadarda olmaz be kardeşim abartmışlar ve bişey daha iyi takımların forvet oyuncularını yetişebilen defans adamı varmı ? mesela ben chelsea ile barcanın herhangibir forvetini yetişemiyorum defansta başarabilen lütfen seslensin. kısacası hiç hoşuma gitmedi abartmışlar 2012 de iyice.

 12. Ziyaretçi

  arkadaşlar ben iyi veya kötü oynuyorum bu oyunuda kafa touna nasıl çıkıcaz klavyeden oynuyorum hangi tuşla kafa topuna çıkıyoruz vuruyoruz beceremedim bir türlü ben pas ve şut tuşuna basarak kafa vurmayı deniyorum ama beceremiyorum bilen varsa söyleyebilirmi?

 13. Sait

  Gerçekten bende 2006 yılına kadar pes hayranıydım. Fakat ondan sonraki yıllarda ne peste ne de fifa’da göremedim benim istediğim konsol oyununu. Lakin 2011 yılında fifa gerçekten tüm yılın acısını çıkarttı. Pes’in gerçekten 2011 ile 2012 arasında çok fark yok, bu yıl top biraz ağırlaşmış ve defans gerçekten geçilmez hale geldi diyebilirim. Ama alıştıktan sonra öyle bir şey kalmıyor. 2013 yılında pes yeni oyun motoruyla gelecekmiş. Bakalım bir sürpriz yapabilir mi diye düşünüyorum, son 3 yılım FİFA favorim. 😀

 14. veysi

  slm arkadaşlar pes 2012 menager modu oynuyorum herşey tamamda transferde problem var daha iyi olabilirdi örneğin oyuncu başka takımla transfer çalışması yapıyor müdahil olamıyoruz yada istediğimiz bi oyuncuya bonservis parasını biz belirleyemiyoruz messi istiyorum ama gelmiyor kulübü satmıyor oyuncuyu ama ben parayı belirleye bilsem 100 milyon basacam kulüp ikna olabilir:)

Bir cevap yazın