PES 2012 İnceleme

Futbol için ne harika bir gün! Tüm zamanların en büyük futbol adamı Bill Shankly’nin de dediği gibi tek ihtiyacımız olan birazcık çim ve bir top. Ya da duruma göre birazcık işlem gücü ve bir PES 2012 diski…

Pes 2012 screenshots 11Konami, daha doğrusu Seabass ve ekibi, ISS Pro 98 ile PES 6 arasındaki uzun yıllar boyunca futbol oyunları tahtının tartışmasız tek hakimiydi kesinlikle. Gerek akıcı, hızlı ve heyecanlı oynanışı, gerek gelişmiş yapay zekası, gerek zamanına göre müthiş futbolcu animasyonları, gerekse uzun soluklu ve sürükleyici oyun modlarıyla International Superstar Soccer serisi (sonraki adıyla Pro Evolution Soccer), FIFA 98’den sonra çıkan bütün FIFA oyunlarını tek tek toprağa gömdü acımadan. Ancak hiçbir şey sonsuza kadar sürmezdi. Özellikle de kendini yenilemek adına pek bir adım atmazsan… Seabass ve ekibinin hikayesi de farklı olmadı. Yıllarca karanlıkta bekleyen EA Sports’un FIFA 07 ile yapacağı hamleyi öngöremediler. Yenilenmiş oynanışı, gelişmiş oyun modları, güçlü çevrimiçi altyapısı ve eksiksiz lisanslarıyla FIFA, tahtı sallayıp Seabass ve ekibini kuruldukları o kaygan zeminden aşağı düşürüverdi bir anda.

Evet, son birkaç yıldır Konami’nin EA Sports karşısında çok zor anlar yaşadığı su götürmez ve her yıl gündeme gelen bir soru var: “PES bu kez tahta ortak olabilecek mi?” Geliştirilmiş yapay zekası, daha akıcı hale gelmiş oynanışı, iyileştirilmiş görselleri ve yeni oyun mekanikleri ile bu sene bir şansı olabilir.

  

Ağustos ayında yaptığımız ön incelemede PES 2012’nin yenilenmiş ve daha akıcı hale gelmiş oynanış dinamiklerine ışık tutmuştuk hatırlarsanız. Lakin Seabass ve ekibi, aradan geçen bu zaman zarfında oyunu cilalayarak birkaç adım daha ileri taşımayı başarmış. Ortada oynanış ve sunum açısından dramatik bir farklılık olmasa da, kesinlikle bir kez daha üzerinden geçmeye değer.

Pes 2012 screenshots 10

Oyuna girdiğimizde önceki yılların aksine bir avatar yaratmamız isteniyor. Bu avatar çevrimiçi profilimizde kullanılıyor.

Öncelikle PES 2012’nin ilk bakışta geçtiğimiz yıldan pek farklı görünmediğini belirtmem gerek. Menü tasarımı bile arkada dönüp duran oynanış videosu dışında tamamen aynı.

Görsel açıdan da çok köklü bir değişiklik olduğu söylenemez. Yine de bazı önemli iyileştirmeler unutulmamış. Tribünler biraz daha hareketlenmiş, özellikle maçların başında karşımıza çıkan yeni kamera açıları ve tekrar sahnelerine eklenen hareket bulanıklığı (motion blur) efekti sayesinde TV yayını hissi arttırılmaya çalışılmış ve yakından baktığımızda futbolcu detayları, özellikle de yüz detayları inanılmaz ölçüde geliştirilmiş. Açıkçası PES 2012’nin futbolcuları (özellikle şöhretli olanlar), gerçeklerine FIFA 12’dekinden çok daha fazla benziyor. Hatta bana sorarsanız PES, gerek koyu tonları, gerekse daha etkili ışıklandırma ve gölge kullanımı sayesinde “parlak” FIFA 12’den daha derin, ağır ve çok boyutlu bir görüntü sunuyor. FIFA ise bütün gelişmiş teknolojisine ve detaylı kaplamalarına rağmen hala düz ve sanki tek boyutluymuş gibi derinlik hissinden yoksun.

Bu güzel sözler bir yana; ortada pozisyon yokken “posibilitiiii”  diye birden heyecanlanan ya da topu saçma bir şekilde taca vurduğumuzda “good defense” diyebilen usta futbol spikeri Jon Champion ile yorumlarına anlam vermekte güçlük çektiğimiz İrlandalı eski milli futbolcu Jim Beglin de enteresan sunumlarıyla bıraktığımız noktada duruyorlar. Ara sıra kendi aralarında hoş muhabbetler etseler de (mesela 99 yılındaki Manchester United- Bayern Münih finali veya Inter- Milan rekabeti gibi) genel anlamıyla doyurucu bir performans çizemiyorlar. Ayrıca stadyum atmosferi ve taraftar sesleri de PES 2011’den bu yana en ufak bir gelişme göstermemiş. Maç içindeki yayın kalitesi de aynı şekilde… Ne adam akıllı bir istatistik akışı var, ne de maç içinde daha önce görmediğimiz ilginç enstantaneler izliyoruz. Yanlış anlamayın bütün bunları ağır eleştiriler olarak söylemiyorum. PES serisinin sunum ve atmosfer olarak FIFA’nın çok gerisinde kaldığı Konami’dekiler tarafından bile kabul ediliyor artık. Ancak bunu kabul edip çözüm bulmamak da anlaşılır gibi değil. Bu açıdan bakınca PES 2012, rakibinden çok daha “ucuz” bir hisse sahip. Bu da daha kafadan herkesin PES’e ön yargıyla yaklaşmasına sebep oluyor ne yazık ki.

26 Yorum

 1. Ziyaretçi

  çok güzel inceleme ; sizin de belirttiğiniz gibi defans yapmak aşırı zorlaştırılmış. Buna bir denge getirmeleri lazım. Ayrıca benim gözüme çarpan başka bir problem daha var.

  Otomatik pas veya pas asistanı seviyesi gibi bir fonksiyon eklemişler. Bunu 1’den 4’e kadar ayarlayabiliyorsunuz ancak bir çok insan bunu 4’e getirip rastgele bir yere pas atsada topu kendi adamının ayağında buluyor. Bu şekilde oyunun simülatör yanı ortadan kaldırılmış.

  • Uğur Yurtsever

   Teşekkür ederim öncelikle. 🙂

   Pas yardımı seviyeleri arasında ise çok ciddi farklar olduğu söylenemez aslında. Evet, yardımları tamamen açınca paslar çok daha isabetli oluyor; ancak bu genellikle ayağa oynama imkanı tanıyor bize. Derinlemesine paslarla sahayı hızlıca katetmek veya çok kısa paslarla kısa mesafede rakip defansı dağıtmak bu şekilde pek mümkün gelmedi bana (ya da çok sabırsız davrandım). Bütün seviyeleri denedikten sonra kendimi yardımları tamamen kapatıp oynamaya alıştırdım. Eğer d-pad yerine analog çubuk kullanıyorsanız kesinlikle yardımları kapatın derim. Bu şekilde oynamaya alıştığınız zaman yardımları açıp oynayanlar üzerinde göreceli bir avantaj elde edebilirsiniz. Zaten online oyunlarda pas sistemi biraz daha dengeli. Mesela geçen yıl da online modlarda paslar üzerinde birazcık yapay zeka yardımı söz konusuydu. Yine de simülasyon hissinin azaldığı fikrine katılıyorum, ama fena da olmamış. PES 4/5 zamanlarını hatırladım ben. :p

  • Uğur Yurtsever

   Rica ederim. Oyunda yalnızca Türkçe yazı desteği var. Spiker ne yazık ki Türkçe değil hala. Biz de Ertem Şener’i bir an önce görmek istiyoruz. 😛

   • Sabertooth

    Bir de İlker Yasin olursa? İşte o zaman efsane olur 🙂

   • Uğur Yurtsever

    Hem de nasıl! Ercan Taner, Murat Kosova falan da olabilir. Kulaklarımız açılır. :p Ben yine de Halit Kıvanç’ı tek geçerim… “düüüt maç başladı”.

 2. onur_

  Bence bu yıl PES daha iyi. Fifa’da çok hata var çok. Fifa’nın üstün olduğu yönler olsa da benim tercihim pes’ten yana.

  grafik: pes
  ses ve atmosfer: fifa
  top ve oyuncu kontrolü: fifa
  yapay zeka: pes
  online: pes

  ayrıca ikinci oyuncuyu kontrol etme özelliği de pes’te var.

  Aslında ikisi birleşip bir oyun olsa kusursuz futbol oyununu oynamış olurduk. İncelemede yine çok güzel teşekkürler.

 3. yusuf pekcan

  Pes oyununu 2008 den beri takip eden ve oynayan biriyim.Beğendiğim gibi eleştirdiğimde çok yönleri var maalesef.Bildimbileli lisansız takımların ve oyuncuların saçma sapan isimlendirmesi,özellikle süper liğ ve birçok liğlerin eksikliği,tanınmış birkaç futbolcu dışında sima olarak diğer futbolcuları es geçmeleri,oyun çıkışında transferlerin eksikliği………vs.Bu sene pes 2012 oynanış yönünden diğerlerinden daha farklı geldi bana ve ilk defa gol atmakta zorlanıyorum.

 4. UgurFifaciyim

  Oynadığım 10 maçta interle sadece 1 gol atabildim ve 1-0 kazandığım tek maç o oldu
  rakip topu aldığı zaman heleki 5 dk lık oynuyorsanız ve yeniliyorsanız maçı kaybettiniz demektir top rakipteyken 30 dk geçiyor arapas ile gol atmak imkansız gibi karşı karşıya çok nadir kalıyorum rakip hep kafadan gol atıyor çalım atılmıyor arapas atılmıyor kafa ile gol atmak çok zor nası gol atıcaz bende bilmiyorum eski oyuna göre tek beğendim özellik şutlar bu senede fifa ya devam

 5. Uğur Yurtsever

  @yusuf: Diğer oyuncuları es geçtiklerini düşünmüyorum Yusuf. Beşiktaş’ın kalecisi Cenk’i bile inanılmaz benzetmişler. Futbolcuların çok çok büyük bir çoğunluğunu başarılı bir şekilde modellemişler. Konu oyuncuların tiplerindeki benzerlikse PES, FIFA’dan çok çok önde. Lisans konusunda haklısın, ama EA’in tekelci yaklaşımı yüzünden Konami’nin de hareket alanı son derece kısıtlı.

  @uğur+yusuf: Gol ve çalım atmak önceki oyunlara göre daha zor gelmedi bana. Defans yapmak biraz daha anlık refleksler gerektiriyor sadece. Özellike yapay zekaya karşı oynarken sabırlı olmak, biraz da top çevirmek gerekebiliyor. Ayrıca gol atamamanız tamamen dizilişle, taktikle ve hatta oyuncuların yardımlaşma ayarlarıyla da alakalı olabilir. Kafa topları da kusursuz bir zamanlama ve pozisyon istiyor her zamanki gibi. Biraz antrenmanla 2-3 defans oyuncusunun arasından bile kafa golü atılabilir. Gerçekten çok zor değil. Amaç topu kale çizgisinden geçirmek ise, PES’te çok daha inanılmaz yöntemler var açıkçası. Sadece biraz sabırlı olup keşfetmeye çalışmak lazım.

 6. Ziyaretçi

  98 den beri ISS ve PES serisini oynamaktayım ama 2007 den sonra Pes inanılmaz bozdu gerçekçilik katacağız derlerken işin iyice suyunu çıkarttı bence. Eski dönem PES te yani PES 6 ya kadar olan seride inanılmaz bir arcade içerik vardı oyuncuların hareketleri sabitti depar atınca belki insan dışı bir hızlanma yapıyorlardı ama oynanış zevkli, akıcı ve bence daha gerçekçiydi özellikle 2012 de oynanış tamamen bitmiş ara pası denilen mantık sadece kanatlarda işlem kazanıyor ikli mücadeleler görüntü itibarı ile kabul edilebilir ama gram eğlenceli değil şu gerçekçilik sevdası Pes i bitiren bir olgudur bence sonuç olarak bir oyun üretiyorsunuz gerçek olmayan bir şey ve buna ne kadar gerçekmiş gibi bir hissiyat katabilirsiniz ki…ön palan çıkarılması gereken özellikler tamamen çöpe atılmış oynanabilirlik yok denecek kadar az dolayısı ile eğlenceli değil master lig de simüle ettiğim zamanlar daha fazla zevk aldım oyundan…

 7. yusuf pekcan

  Uğur;şunu kabul ediyorum diğer oyuncuları es geçme konusunda bu sene iyileşme var,enazından uzun zamanda olsa baroşun saçlarını kısaltmayı başardılar. Pes görsel olarak elbette fifadan daha iyi ve bu yüzden tercihim.Fakat bu sene yapay zekayı yükseltmelerinden olsa gerek oynanış zorlaşmış.İkili oynayışta güzel ama bilgisayara karşı zor olmuş.Ben hep pesi en üst düzeyde ve +1 hızında oynadım.Fakat şuan seviyeyi ve hızı düşürüyorum yine oynayamıyorum.Oyun rakipler üzerine kurulu bir oynanış olmuş,gol atmak için bayağı bir uğraş verirken karşı rakip hangi takım olursa olsun rahat gol atıyorlar.20 maçta 1 galibiyet,2 beraberlik olurmu ya?.Top kapmak tam bir işkence,ayaklarına top geldimi kapmaya çalışınca faulden ötesi yok.Önceleri oynaadığımda ortalama 3-4 faul yapıyodum şimdi 10-15 faul yapıyom bari bide sonuca etki etse sorun olmayacak.Şutları beğendim gerçekçi olmuş.Mesela ben köşe vuruşunda gol atmada çok iyiyim bu oyunda daha köşeden golüm yok.Umarım tepki olurda belki güncellemelerle bi düzeltmeye giderler.Sevgiler.

 8. yusuf pekcan

  Bide şunu ekleyeyim ben oyuna başlamadan önce oyuncu değişikliği ve bazen keyfime göre diziliş ayarları yapıyorum yani diğer detaylara pek girmem.Ne olursa olsun ayarlı- ayarsız oynanabilmeli diyorum.Hiçbir ayar yapmadan direk başlama tuşuna bastığımda bile rahat oynayabilmeliyimki önceki oyunlarda böyleydi zaten..

 9. Abdullah

  hayal kırıklığına uğratım. 2010 dan 2011e geçince iyi olmuş profesyonelleşmiş dedim ama 2012de hayal kırıklığına uğradım. kanattan gelen adama defans müdahale edemiyor 2010daki gibi, 2011de topla giden adama yetişiliyordu şimdi topla giden fark atıyor 🙂 orta kafa golleri rahat atılıyor, ortaları kesmek çok zor. ara paslar dediğiniz gibi 2011deki gibi değil. 2011de görüntü daha iyi 2012de saha görüntüsü bile kötü… oyunun tek artısı hızlı ve basit goller olmaması. Çok fazla faul oluyor, freekicklerden gol atmak 10 da 1. Kornerdende atmak zor.

 10. Ziyaretçi 33

  2 gündür deli gibi oynuyorum ilk başta sevmedim ama oynadıkça hoşuma gitmeye başladı.. oyunun hızı bir defa on numara olmuş.. ama bence pes in asıl sorunu lisans kadrolar güncel değil. oynanabilirlik değilde ince detaylarda aksıyor bence pess.. ama genede pes mi pes pes…

 11. Ziyaretçi

  pes iyi oyuh hoş oyunda oyunda her ne hikmetse messi ve ronaldoyu yakalamak ayağından topu almak gibi ihtimalimiz yok tamam bu iki oyuncunun takımları dünyanın en iyisi ama bu kadarda olmaz be kardeşim abartmışlar ve bişey daha iyi takımların forvet oyuncularını yetişebilen defans adamı varmı ? mesela ben chelsea ile barcanın herhangibir forvetini yetişemiyorum defansta başarabilen lütfen seslensin. kısacası hiç hoşuma gitmedi abartmışlar 2012 de iyice.

 12. Ziyaretçi

  arkadaşlar ben iyi veya kötü oynuyorum bu oyunuda kafa touna nasıl çıkıcaz klavyeden oynuyorum hangi tuşla kafa topuna çıkıyoruz vuruyoruz beceremedim bir türlü ben pas ve şut tuşuna basarak kafa vurmayı deniyorum ama beceremiyorum bilen varsa söyleyebilirmi?

 13. Sait

  Gerçekten bende 2006 yılına kadar pes hayranıydım. Fakat ondan sonraki yıllarda ne peste ne de fifa’da göremedim benim istediğim konsol oyununu. Lakin 2011 yılında fifa gerçekten tüm yılın acısını çıkarttı. Pes’in gerçekten 2011 ile 2012 arasında çok fark yok, bu yıl top biraz ağırlaşmış ve defans gerçekten geçilmez hale geldi diyebilirim. Ama alıştıktan sonra öyle bir şey kalmıyor. 2013 yılında pes yeni oyun motoruyla gelecekmiş. Bakalım bir sürpriz yapabilir mi diye düşünüyorum, son 3 yılım FİFA favorim. 😀

 14. veysi

  slm arkadaşlar pes 2012 menager modu oynuyorum herşey tamamda transferde problem var daha iyi olabilirdi örneğin oyuncu başka takımla transfer çalışması yapıyor müdahil olamıyoruz yada istediğimiz bi oyuncuya bonservis parasını biz belirleyemiyoruz messi istiyorum ama gelmiyor kulübü satmıyor oyuncuyu ama ben parayı belirleye bilsem 100 milyon basacam kulüp ikna olabilir:)

Bir cevap yazın