PES 2012: İlk Detaylar Geldi

Pro Evolution Soccer 2012’den ilk detaylar gelmeye başladı. 

Geçtiğimiz haftalarda gelen FIFA 12 detaylarının ardından futbol tutkunlarının fenomen oyunu PES 2012 de gün yüzüne çıkmaya başladı nihayet. Konami, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA  Avrupa Ligi lisanslarını kullanacak PES 2012‘nin PlayStation 3, Microsoft Xbox 360, Windows PC, Wii, PSP ve PlayStation 2 için 2011 sonbaharında raflarda olacağını duyurdu.

Oyundan ilk detayları da serinin yapımcısı Shingo “Seabass” Takatsuka bizlerle paylaşıyor.

Benim için PES serisinin asıl amacı insanların bir maçı izlemeye gittiklerinde veya televizyonda bir maç izlerken gördüklerini bilgisayar başında ya da konsollarında tecrübe edebilmelerini sağlamak. Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki futbol taraftarlarına da danışarak oyunumuzu nasıl gerçek futbola yaklaştırabileceğimizi öğrenmek için durmadan çalışıyoruz. Bu PES 2012’nin en önem verdiği şey ve gerçek futbol deneyimi sunmanın da anahtarı

KONAMI, PES 2012 ile gerçek, etkileyici ve oynanabilir bir futbol oyunu yaratmak için hem PES serisi hayranlarıyla, hem de genel olarak futbol taraftarlarıyla çalışmaya devam ediyor. PES 2012’deki yoğunlaşılan nokta maçların oynanış tarzı ve takım çalışması olacak. Seabass ve Tokyo ekibi, üst düzey futbolun özünü yakalamak üzere yeni oyunun yapay zeka motoru üzerinde büyük değişiklikler yaparak oyuncuların gerçek bir takımın parçasıymış gibi hissetmelerini sağlamaya çalışıyorlar.

Hücum oyunları PES 2012’nin en önemli unsurlarından biri ve yeni oyun hücum anlarında yapay zeka unsurlarının isabetli koşuları ve bire bir pozisyonlarda yardıma gelmeleri ile daha açık bir yaklaşım sunacak.  Oyuncular defans oyuncularını çekmek için boş koşular yapabilecek, böylece özellikle de kapalı defanslara karşı daha rahat top çevirebilecekler. Takım tek bir bütünmüş gibi hareket edecek, topa sahip olan oyuncunun hareketlerine uygun kararlar vererek rakip takımı hata yapmaya zorlayacak.

Alan markajı ve pozisyon defansı da ciddi anlamda geliştirilen öğeler arasında. Oyuncular, rakip defansı yarabilmek için daha sıkı çalışmak zorunda kalacaklar. Yeni imleç geçiş sistemi sayesinde sağ analog kolu kullanarak sahadaki istediğiniz oyuncuya geçiş yapabileceksiniz. Böylece sahanın istediğiniz bir yerindeki takım arkadaşına geçiş yapabilecek, tehditlere daha çabuk karşılık verebilecek ve hücumları daha rahat önleyebileceğiz.

Top çevirme oyunları da daha çok kontrol sağlamak üzere elden geçirilenler arasında. Yapay zeka savunmacıları daha sıkı defansif çizgi yaratacaklar, daha iyi yer tutacak ve rakiplerini daha etkili biçimde izleyecekler. Topsuz oyuncu geçişleri, kaleci vuruşları, kornerler, frikik ve taç atışları gibi ölü top durumlarında oyuncuların istedikleri oyuncuyu boş koşulara göndererek savunmacıları şaşırtmalarını, kullanabilecek alan yaratabilmelerini sağlayacak.

Üst düzey futbolun fiziksel yanı da PES 2012’nin kuvvetli olduğu alanlardan biri olacak. Defans oyuncuları topa sahip olan oyuncunun durumunu bozmak için güçlerini kullanabilecek, oyun kurucular markajcılarından kurtulmak için yeteneklerinden faydalanabilecekler. Daha isabetli çarpışmalar sayesinde top mücadelesinde oyuncular daha gerçekçi tepkiler verecekler. Kontrolü tamamen kaybetmeyeceğiniz için sendeleyen oyuncuyla topu tekrar kontrol altına alabileceksiniz. 

Sonuç olarak ortaya dünyanın en iyi futbolcularının yeteneklerini sahaya yansıtırken, dengeden ödün vermeyen ve tek bir oyuncunun bile maç boyunca savunmasız kalmasına izin vermeyen bir oyun çıkıyor. Yenilenen animasyonlar, detaylı aydınlatma teknikleri, yeni oyuncu stilleri, geliştirilmiş ölü top pozisyonları, yeni taktikler ve özelleştirilebilir pas özellikleri ile PES 2012, üst düzey futbolun özünü ekranlarınıza yansıtacak gibi görünüyor.

Dünyanın en iyi takımlarını diğerlerinden ayıran şey takım çalışmasıdır ve bu PES 2012’deki tüm özelliklerin de özü olduğunun altını çizen Takatsuka, “PES 2012 üst düzey futbolun tüm ana öğelerine yoğunlaşıyor: hücum futbolu, hareket serbestliği, boş alan yaratma yeteneği ve hem hücumda, hem de savunmada tek bir birey gibi takım halinde çalışabilme. Bu öğeler bir araya gelerek gerçek bir maçta olduğunuzu hissettirecek bir oyun sunacak, bu esnada maçın gidişatını değiştirecek kişisel yetenekleri ve maçın her anında etkili olacak daha fazla kontrol sizi bekliyor olacak. PES 2012 dünyanın dört bir yanındaki futbol hayranlarının ilgisini çekecek” diyor.

KONAMI, önümüzdeki aylarda PES 2012‘den çarpıcı detayları açıklamaya devam edecek. E3 2011’te de güzel bir şov bekleyebiliriz.

Bütün bunların gerçekleştiğini görmek içinse sonbaharı beklememiz gerekiyor.

Hemen aşağıda Shingo “Seabass” Takatsuka’nın ufak görüntüler eşliğinde PES 2012 ile birlikte gelen yenilikleri anlattığı 7 dakikalık videoyu izleyebilirsiniz. Gerçekten etkileyici.

1 Yorum

Bir cevap yazın