PES 2012: Futbolcu Kontrolünde Son Nokta

KONAMI’nin yenilikçi Takım Arkadaşı Kontrolü sistemi, oyuncuların aynı anda iki futbolcuyu birden yönetebilmelerini sağlıyor

Konami, PES 2012’nin oyunculara başka hiçbir futbol oyununda görülmemiş kontrol imkanları sağlayan yeni özelliklerini duyurdu. Yeni Takım Arkadaşı Kontrolü sistemi oyuncuların topla hareket eden futbolcunun yanı sıra ikinci bir futbolcuyu da kontrol etme imkanı vererek oynanış mekaniklerini bir hayli geliştiriyor.

KONAMI, daha önce oyuncuların ölü top durumlarında veya savunma sırasında istedikleri futbolcuyu seçip kontrol edebilmelerini sağlayan yeni Topsuz Kontrol sistemini duyurmuştu. Ama Takım Arkadaşı Kontrolü sistemi PES 2012 oyuncularına her alanda tam özgürlük sağlayacak. Takım Arkadaşı Kontrolü sisteminde oyuncuların yapması gereken sağ analog kolu kontrol etmek istedikleri oyuncunun yönüne doğru itmek. Yardımlı modda oyuncular R3 düğmesine basarak ikinci futbolcuyu aktif hale getirebilecek, böylece etkili koşu manevralarıyla oyun üzerinde daha geniş kontrol sahibi olacaklar. Manual modda ise oyuncular ikinci futbolcunun hareketinde tam özgürlüğe sahip olacak, boş koşular yapabilecek, boş alanlara kaçabilecek ve topla ilerlemekte olan oyuncudan pas isteyebilecekler. R3 düğmesini bıraktığınızda o oyuncu tekrar bilgisayar kontrolüne geçecek, bu düğmeyi yapay zeka koşularını iptal etmek istediğinizde de kullanabileceksiniz. Her iki futbolcuyu da aynı anda kontrol edebileceğinizden, pasın tamamlanmasını beklemenize gerek olmayacak.

PES 2012’ye eklenen yeni yapay zeka unsurları sayesinde saha içindeki aksiyon, gerçek futbolu en üst seviyede yansıtacak. Aktif Yapay Zeka sistemi futbolcuların hücum oyuncularının hareketlerini bir daha iyi tahlil etmelerini sağlarken, diğer yandan takımın taktiğini tehlikeye atmayacak şekilde davranmalarına neden olacak. Bire bir karşılaşmalarda savunma oyuncuları topu kazanmak için pres uygularken, hücum oyuncuları ise kendilerini marke edenlerden kurtulmak için vücut çalımları ve ayak hareketleri kullanacaklar.

Serinin yapımcısı Shingo ‘Seabass’ Takatsuka ve Tokyo’daki ekibi ayrıca oyuna dünyanın dört bir yanındaki PES ve futbol hayranlarının tavsiyeleri doğrultusunda bir çok yenilik de eklendiğini onayladı. Örneğin PES 2012’de penaltılar tamamen değiştirildi, oyuncular arka kameradan görünen penaltı atışlarında futbolcularının konumunu, şutun gücünü ve hedefini tam olarak belirleyebilecekler. Şutlar da geliştirilen özellikler arasında, her bir futbolcunun yetenekleri topa vuruş zamanlaması, hızı ve futbolcunun topa olan konumunun bir arada hesaplanmasıyla daha gerçekçi sonuçlara yol açacak. Şut feykleri de geri dönen özellikler arasında, oyuncular hareket halindeyken kaleciyi yanıltıp boşa atlamasını sağlayabilecekler.

Pes 2012 3

Bu yeniliklerin yanı sıra şut hareketleri ve saha içindeki tepkiler de büyük ölçüde geliştirildi. Futbolcu tepkilerinin süresi ciddi ölçüde azaltıldı, özel animasyon teknikleri ile yapılan iyileştirmeler sayesinde futbolcular topun peşine daha çabuk düşebilecek, daha hızlı takip edebilecek, daha rahat koşabilecek ve savunma oyuncularıyla daha rahat karşı karşıya gelebilecekler. Oyuncuların dönüş hızları da arttırıldı, böylece hızla yapılan hareketler daha akıcı ve doğal bir görünüm kazandı. Topu kaybettiğiniz kontrolü tamamen kaybetmeyeceksiniz, oyuncular topu geri kazanmak için daha çabuk toparlanacak veya geri koşarak bıraktıkları açık alanları kapatabilecekler.

Sevilen “Mücadele Antrenmanı” modunun geri dönüşü sayesinde artık tüm yeteneklerinizi geliştirebileceksiniz. PES serisinin popüler özelliklerinden biri olan Mücadele Antrenmanı oyunculara yeteneklerini geliştirmek için kullanabilecekleri bir dizi zorlu test sunuyor. Bu modda oyuncular maçtaki başarılarını arttırmak için hücum ve savunma yetenekleri üzerinde çalışabilecekler. Benzer biçimde top sürme testleri, belli hedefleri vurmanızı gerektiren ölü top mücadeleleri, zorlu şut görevleri sayesinde oyuncular bu modda harcadıkları zamanın gerçek maçlarda ne denli fark yarattığını görebilecekler.

PES 2012’nin estetik stili de geliştirilerek yumuşak geçişli animasyonlar ve inanılmaz ayrıntı seviyesi sayesinde futbolcu hareketlerine her zamankinden daha akıcı bir görünüm kazandırıldı. Futbolcularınızın terlediğini, top isterken ve birbirlerine bağırırken boyun kaslarının gerildiğini, gözlerinin etrafındaki ve ağızlarındaki kasların duygularını yansıttığını göreceksiniz. Tüm bunlar gerçek zamanlı olarak gölge ve yansıma sunan dinamik aydınlatma sayesinde daha da gerçekçi bir boyut kazanmış durumda. Oyunun özel UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA  Avrupa Ligi lisanslarına uygun biçimde, bu maçları yöneten hakemler de resmi UEFA Şampiyonlar Ligi forması giyecekler.

Detaylara verilen önem, maç öncesinde de kendisini gösteriyor. Oyuncular maçtan önce ısınacaklar, futbolcular çıkış tünelinde beklerken görevliler sahayı kontrol edecekler, kamera etrafı gösterirken taç çizgisinde tur atan teknik direktörleri görebileceksiniz. Oyuncular taç atmadan önce uzanıp topu alacaklar, ikili mücadelelerdeki sertliğe ve duruma bağlı olarak farklı tepkilerle düşecekler.

Pes 2012 8

Takım Arkadaşı Kontrol sisteminin bir bir süredir üzerinde çalıştıklarının altını çizen Konami Digital Entertainment GmbH Avrupa PES Ekip Lideri Jon Murphy, “Bu özelliğin açılışını PES 2012 ile yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Oyuncuların sahada özgürce hareket edebilmelerini sağlayacak bir kontrol sistemi üzerinde uğraşıyorduk, oyunculara topla koşan futbolcunun yanı sıra ikinci bir futbolcuyu kontrol edebilme yeteneğini vererek hücum seçeneklerini oldukça geliştirmiş oluyoruz. Aktif Yapay Zeka geliştirmeleri ile birlikte düşündüğümüzde, bu yenilik sayesinde desteğe gelen oyuncular daha iyi koşular yapıp boş alanlar bulabilecekler, sanırım bugüne kadar görülmüş en gelişmiş futbol oyununu yaratma yolunda çok büyük bir adım attık” diye konuştu.

“Bu PES için yeni bir dönemin başlangıcı,” diye ekleyen Murphy, “Önümüzdeki haftalarda popüler Ana Lig üzerinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verecek ve serinin yeni yüzünü tanıtacağız. PES serisi sürekli olarak ileri gidiyor, bunu aynı derecede tanınmış ve yetenekli bir kapak yıldızı ile kutlamanın zamanı geldi. Bu yeni yıldızımız yeni oyunun tüm özelliklerini bünyesinde taşıyor; son derece yetenekli, hızlı ve sahada mucizeler yaratabilen biri. Lionel Messi ile birlikte çalıştığımız üç harika yıl boyunca gösterdiği çabadan ve destekten ötürü kendisine çok teşekkür ediyoruz. Serinin gelişiminde büyük bir rol oynayan Messi’ye en iyi dileklerimizi gönderiyoruz” dedi.

PES 2012, 2011 sonbaharında PlayStation 3, Xbox 360, Windows PC, Wii, PSP ve PlayStation 2 için piyasada olacak.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    eski serilerde 2. oyuncunun boşa kaçması ve onun koşu yoluna yada ayagına atma zaten vardı. yenilik değilde iyileştirme gibi birşey olmasın bu? daha iyi kontrol daha gerçekçi hareketler gibi

Bir cevap yazın