PES 2011 İnceleme

Pro “Evolution” Soccer’ın Beklenen “Evrimi” Nihayet Gerçekleşiyor

PES 2011 4

Yeniden yeşil sahalardayız...

Geçen hafta yayınlanan demoyu oynadıysanız veya en azından oyun basınını yakından takip ediyorsanız,  PES’in bu yılki en büyük numarasının  pas trafiğini tamamen oyuncunun kontrolüne bırakan yeni pas ve çalım mekaniğiyle birlikte geçen yıl için söz verilen ama ne yazık ki becerilememiş “360 derece top sürme” olduğundan haberiniz vardır. Tabii PES fanlarının uzun süredir beklediği online Master Lig modunu (Türkçe’ye Ana Lig olarak çevrilmiş olsa da ben bu zorlama çeviriyi kullanmayacağım), tamamen yenilenmiş taktik ve oyun planı ayarlarını, kendi stadyumlarımızı bile oluşturmamıza imkan tanıyan yeni “düzenleme” (edit) seçeneklerini ve “maç atmosferi artık çok daha yoğun” iddialarını da unutmamak gerek.

Ben de oyunun bize gönderilen basın versiyonunu bilgisayarıma kurup serinin hiç şüphesiz en çekici menü tasarımında dans ettikten sonra, birkaç uzun maç atarak oyunun “evrim geçirmiş” mekaniklerini test ederek başlıyorum işe.

Gözümüze ilk olarak grafiklerdeki ufak fırça darbeleri takılıyor. Sahaların boyutları ağırlaşmış oyun mekaniklerine rağmen birazcık büyümüş, futbolcu modellemeleri elden geçirilmiş ve her şeyden önemlisi nihayet yan hakem eklenmiş. Oyuncuların en çok kullandığı geniş Kamera açısında da artık ceza sahası civarında daha çarpraz bir açı hakim. Santra yapıldıktan sonra yavaş yavaş yükselen kamera açısıysa, görsel olarak hoş dursa da erken bir hamlede topu kaybetmemize sebep olabiliyor. Görsellerdeki ilerlemeye rağmen oyunun hala FIFA kadar stilize görünmediğini belirtmeliyim. Ancak yine de ufak tefek grafik hataları dışında her şey yolunda. İbrahim Üzülmez’i bile yapmış adamlar yani. 😛

Geçen yıl sözü verilse de yine 8 yönlü kontrol mekaniğinden ibaret kalan “360 derece top kontrolü” ise, bu yıl başarıyla hayata geçirilmiş. Bu da haliyle futbolcu hareketlerini biraz daha ağırlaştırmış ve gerçekçi hale getirmiş. Oyuncuların sahada yaptıkları hareketler artık çok daha “inandırıcı” görünüyor. Kayarak top alma, omuz omuza mücadele, ince bilek hareketleri ve top sürme animasyonları gerçekten başarılı (kayarak düşürdüğünüz bir oyuncunun 7 takla attıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkmasını saymazsak). Kısacası Konami, 1000 tane yeni animasyon ekledik derken bol keseden sallamıyormuş. Ne var ki FIFA 11’i PES 2011’in yanına koyduğumuzda, PES’in topçuları bir kez daha fazla “robotik” kaçıyor. Bir kere, top hala futbolcuların ayağına mıknatıslı gibi hareket ediyor ve sanki top üzerinde fazla bir kontrolümüz yokmuş gibi hissetmeye başlıyoruz. Bu da haliyle PES 2011’in elden geçirilmiş kontrol mekaniklerine rağmen FIFA kadar akıcı ve özgür bir top kontrolü sunmadığı anlamına geliyor. Tabii bütün bunlar, oyunu FIFA’yla yan yana getirince karşımıza çıkan nüanslar ve kesinlikle PES 2011’in serinin önceki oyunlarından daha sağlam bir oynanış sunduğu gerçeğini değiştirmiyor.

5.jpg

Teknik kapasitesi yüksek futbolcuları kontrol etmek her zamankinden daha büyük bir keyif...

Bununla birlikte “hemen yanındaki topu alamayan futbolcu” sorunsalı da varlığını sürdürüyor. Top zaman zaman iki hatta üç oyuncunun arasından geçip gidebiliyor ve topu filelerimizde görene kadar tek yapabildiğimiz, rakibe müdahale edebilecek doğru oyuncuyu seçmeye çalışmak oluyor. Neyse ki serinin önceki oyunlarında çok sık sarf ettiğimiz ve “o adama değil be…” şeklinde başlayan küfürler, yerini “ulan taca mı attık ya” tadında öfke dozu nispeten düşük cümlelere bırakıyor. Zira PES 2011, yeni pas mekaniğiyle pas trafiği üzerindeki kontrolü tamamen bize bırakıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu, alışması çok zaman almasa da kusursuzlaştırması pek kolay olmayan bir oynanış mekaniği. Ne var ki paslarımızın şiddeti ve yönü üzerindeki kontrol hissi, oyuna heyecan dolu eşsiz bir özgürlük hissi katıyor ve olumlu paslar attıkça tarifi zor bir tatmin hissi yaşıyoruz.

Konami’nin oynanış mekaniklerine getirdiği bir diğer yenilikse, birbirinden artistik hareketleri sıralayıp kolayca yapmamızı sağlayan yeni çalım (feint) sistemi. Bu artistik hareketler arasında çeşitli bilek ve çalım hareketleri, kendini yere bırakma ve 2002 Dünya Kupası’nda İlhan Mansız’ın Roberto Carlos üzerinde de denediği “gökkuşağı vuruşu” var. Bu özel çalım hareketlerini oyun planı ekranında arka arkaya dizip maç içinde L1 ve sağ analog çubuğu kullanarak gerçekleştirebiliyoruz. Analog çubuğun dört ana yönünün her birine (yani ileri, geri, sağ ve sol) en fazla dörder tane hareket atayabiliyoruz. Tabii bunları başarıyla gerçekleştirmek için teknik kapasitesi yüksek bir oyuncuya ihtiyacınız olduğunu söylememe gerek yoktur umarım. Çıkıp da Servet’le hızlı bir bilek hareketinin ardından gökkuşağı vuruşu denemeye kalkarsanız sonuç, kırık bir kalp ve kalenizde göreceğiniz şanssız bir gol olabilir.

Sözün özü; PES’in yeni çalım mekaniği, oynanışı daha eğlenceli bir hale getirirken sahadaki mücadeleye ufak da olsa yeni bir taktiksel boyut ekliyor. Bu çalım kontrollerinin FIFA’ya benzetilmiş olması da yerinde olmuş kesinlikle. Yine de FIFA’nın bilek hareketlerini kontrol ettiğimiz mekaniğini daha eğlenceli bulduğumu söylemeliyim. Bununla birlikte Konami’nin şu anlamsız penaltı kontrollerine de bir el atması gerek acilen. Topu bırakın istediğimiz noktaya göndermeyi, zaman zaman istediğimiz yöne dahi atamıyoruz.

29 Yorum

 1. temizkan

  ea sports’un oyun sitelerine kömür ve beyaz eşya dağıttığını düşünmeye başladım. demoları oynadık ve gördük, pes bir futbol oyunundan istediğim her şeyi veriyor bu sene. fifa ise yine aynı hep aynı. fifanın, tuş dizilimini bile pesten aşırdığını unutmuş herkes.

  zevk meselesi filan değil, fifa daha iyi diyenler oyundan anlamıyor arkadaşım

  • MegaWolt

   Son iki senedir pesin ne kadar basit, fifanın ne kadar devrim yarattığını kabul etmek istemiyorsunuz. Fifa 11 ve Pes 11’i oynayan bir insan Fifa’nın her yönden pese fark attığını görür, bunun için ne fanatik olmak lazım ne de müneccim. Grafik desen fifa önde (gözü görenler için), oyun gerçekliği desen fifa açık ara önde, lisans olayına hiç değinmeyeyim diyeceğim ama daha lisans alamayan bir oyundan ne beklenebilir ki! EA top toplayıcıların bile lisansını almış, siz hala uyduruk takım isimleriyle oynayın durun 🙂 PesBoy’lar hep gerçekçilikten bahseder ama bunu deyince kemküm demeye başlarlar yıllardır.

   Hep tarafsız baktım bu iki oyuna ama geçen sene ve bu sene Fifa’nın Pes’i ezdiği apaçık ortada. Online oynanabilirlik olsun, grafik olsun, gerçekçilik olsun, maç ortamı (ambiansi) olsun, her şey mükemmel Fifa’da.

   Demonun tam oyunla eşdeğer olmadığını bilmeyecek kadar bilgisizseniz yorum yapmayın da gülmesin kimse size 🙂 Demoya bakıp oyun değerlendirmek kadar saçma bir yorum görmedim.

   Fifa’da yıllardır Türk takımlarının statlarında “orijinal” marşlarını çok rahat dinleyebilirsiniz, ayrıca bu sene “Türkçe anons”lar da eklenmiş. Pes’in oyun menüsünü Türkçe yapması güzel bir uygulama ama futbol oyununda buna ne kadar ihtiyaç var o da ayrı. Sonuçta aksiyon-bulmaca oyunu değil, onun yerine seslendirmeler Türkçe olsaydı harika olurdu, belki onu da ileride görürüz.

   Kısaca yukarıda yorumu yapan arkadaş tam manayla PesBoy, yorumundan belli zaten.  İki oyunu da oynayanlar fifanın üstünlüğünü çok açık görüyordur.

   Ayrıca yazara da birkaç sözüm var. Apaçık Pes’i kayırmışsınız. Yani bu oyunun adı fifa olsaydı çok acımazsızca eksik gördüğünüz yerlere sert eleştiriler yapardınız. 85 puan bence yüksek…O zaman fifa incelemenizden 95 bekliyorum..

   • Uğur Yurtsever

    Yorumunuz için teşekkürler. Ancak sanırım ya bütün incelemeyi atlayıp sadece oyuna verdiğimiz puana bakarak bir yorum yaptınız, ya da puanı gördükten sonra inceleme boyunca yaptığımız eleştirileri ve yeri geldiğinde FIFA’nın daha iyi mekaniklere sahip olduğunu üstüne basa basa defalarca vurguladığımız cümleleri unutuverdiniz. Bunun dışında bir üçüncü seçenek göremiyorum. :p

    Puan talebiniz de iyiymiş gerçekten. Biz de buna benzer bir sistem yapmayı düşünüyorduk zaten. Yazılarımızın sonundaki puan kısmını boş bırakıp her okuyucunun tarayıcısına kendi puanlarını girmesini ve böylece okuyucumuzun sayfayı her açtığında sevimsiz bir durumla karşılaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. :p Bence her şeye sayılar ve rakamlar olarak bakmamaya çalışalım, en azından oyunlar konusunda. 🙂

    Yine de teşekkürler.

   • MegaWolt

    Yazının hepsini okudum. Benim demek istediğim, eleştirdiğiniz noktalar zaten yıllardık pes’in eksik olduğu kısımlar (en basitinden lisanslar vs. ). Bu eksikler “hala” kapanmadığı için büyük oranda eksi puan verilmesi lazım. Hangi oyun olursa olsun yıllar boyu “aynı noksanlıklar” devam ederse buna oyundan az çok anlayan herkes büyük eksi puan verir. Yani  Fifa olunca direk kestirip atılıyordu önceden ama ne hikmetse Pes’e gelince hiç puan kesilmiyor?

    Yani bu kesilen 16 puanın içinde neler var “gerçekten” öğrenmek istiyorum, çok merak ettim??

    Not: Hemen PesBoy’lar eksi puanı vermiş yukarıdaki yorumuma :))) şaşırmadım hiç, olur onlar da gerçekleri görür bir gün…

   • Uğur Yurtsever

    Amacım yorumunuzu eleştirmek veya tartışmak değil zira genellikle okuyucuyla birebir münakaşaya girmek hiç tarzım değildir; ama umursanmadığınızı da hissetmenizi istemem. Öncelikle hala yazıyı tam olarak okuduğunuza inanmıyorum. Oyunun yeni mekanikleri ve daha başka birçok şey eleştirilerden nasibini aldı, hatta FIFA ile birebir kıyaslanarak. Şimdi kalkıp burda tekrar etmem anlamsız olur takdir edersiniz ki. 🙂

    Sayılara da bu kadar takılmayın derim. Zira bu 16 puanın içinde sadece ceviz parçaları var. Yani PES’in pirinç unu, sütü, şekeri ve vanilyası gayet yerinde. Ne demek istediğimi anladınız sanırım; heralde oyunları 2 puan şurdan 4 puan şurdan 5 puan da şurdan kıralım gibi salakça yöntemlerle puanlandırdığımızı düşünmüyordunuz. 🙂

    Bununla birlikte lisans eksiklikleri büyük bir problem olsa da bunun EA’in futbol kulüpleriyle yaptığı anlaşmaların bir sonucu olduğunu duymayan kalmadı.  Bu yüzden birçok kulübün Konami’yi geri çevirdiğini de biliyoruz. Bir futbol otoritesi olarak yeni bir şey daha öğrenmiş oldunuz böylece.

    Bu arada bir yazarın kendi deneyimleri ve emeğiyle hazırladığı yazı için de neredeyse küstahlığa varacak hesap sorar bir üslup kullanmış olmanızı görmezden geliyorum. Lakin eminim siz de kendi zevkleriniz doğrultusunda bütün dünyadan hesap sormaya kalkmayacak kadar olgunsunuzdur. 🙂

    Neyse. En nihayetinde PES 2011, siz beğenseniz de beğenmeseniz de eğlenceli bir oyun. Sanırım bu gerçeği sizin futbol oyunları konusundaki “yıkılmaz ve asla zarar görmez otoriteniz” bile değiştiremez.

    Sözün özü; bence “ben sevmiyorsam kötüdür; PC’ye gelmiyorsa işe yaramaz” gibi şaşkınlık verici düşünceleri unutmaya çalışın ve oyunlardan daha fazla keyif almaya bakın. (:

   • MegaWolt

    Son paragraftan anlaşılıyor ki sizin ekibin içine oturmuş önceki yorumlarım. Benim ne anlatmak istediğimi anlamamış olduğunu gayet ortada. Ve ayrıca bir üyeye küstahça küçümser karşılık vermeyi de burada gördüm. Bu yüzden çok üyeniz olmadığı da aşikar..

    Yine merakla bekliyorum bakalım fifa incelemesi nasıl olacak..

   • Uğur Yurtsever

    Amacımız Kalbinizi kırmak ve sizi küçümsemek değil. Bir okur, nasıl olsa yazar cevap veremez düşüncesiyle bir yazarın fikri mülkünden sert bir şekilde hesap sormaya kalkacak cüreti gösterirse, aynı sertlikte olmasa da cevabını alır. Biz işimize gelmeyen yorumları silip, birçok yorumu da görmezden gelmiyoruz birçoklarının yaptığı gibi. Ne var ki, her şeyi eleştirmenin ve merak edilen noktaları öğrenmenin de bir yolu yordamı vardır. Belki bunları kullanmaya başladığınız zaman, yazıyı okumadan yaptığınız eleştirileri samimiyetle karşılarız.

    Ayrıca merak etmeyin ortada içe oturacak bir durum yok. Bizim tek derdimiz, kendi beğenilerine ters gelen şeylerden “hesap soran” zihniyetin yanlış olduğunu vurgulamak. Neyse ki, yorumlara bakılırsa bir tek siz bizle aynı fikirde değilsiniz.

   • JBuckley

    Adama cevap veripte voltajını yükseltmeyin. Okuyup anlamadan yorum yapıyolar. Önce bir okuyucu olarak eleştirmeyi öğrenin sora. Beğendiniz oyunların 100 puan aldığını görünce zevke mi geliyosunuz nedir. Adam bütün inceleme boyunca FIFA’nın Pes’den üstün olduğunu söylemiş zaten. Hazımsızlıktan başka bişi değil bu ya. İnceleme çok yerinde ve güzel kutluyorum.

 2. Ziyaretçi

  Son dönemlerde pesçiler için de kullanılmaya başlanan süper bir atasözümüz var alışmış kudurmuştan beterdir diye,somut örneğisiniz tebrik ediyorum.Ayrıca hadddi leaaan!Siz hala london fc ile akmaya devam edin tebriklers

 3. Ziyaretçi

  İnceleme çok güzel olmuş elinize sağlık giriş kısmı da futbolun rekabitini en çarpıcı şekilde anlatmışsınız.. Uzun incelemeler okumayı da özlemişiz. Bi de sanırım Türk sitelerinden gelen ilk inceleme bu tebrikler. Şöyle bi bakındım göremedim kimse yazmamış daha. Fifa konusundaki tespitleriniz çok doğru. Hele bu yeni oyun sınırları zorlamış cidden. Ama bir Pes fanatiği olarak 8 Ekim’i iple çekiyorum :p Demoyuda beğenmiştim zaten. Teşekkürler tekrar inceleme için. Yakında türkçe spiker desteği görürüz umarım.

  • Uğur Yurtsever

   Biz teşekkür ederiz. Sık sık gelen enteresan yorumları şifre çözücümüze koyup çözmeye çalışmaktan birçok yorumu ve teşekkürü cevapsız bırakmış gibi oluyoruz. Aman gücenmeyin. 🙂

 4. mesut

  tebrikler Uğur bey çok güzel bir inceleme olmuş. elinize sağlık. lakin derdim ki yukarıda yorum yapan arkadaşla bu şekilde ağız dalaşına girmeseydiniz. keşke. yazıyı okuyan insanlar da benim gibi yorumlara puanlarını veriyor zaten. herkes herşeyin farkında.

 5. Ziyaretçi

  İnceleme çok güzel olmuş cidden bende tebrik ederim. Bencede yapılan anlamsız yorumları dikate almayın. Adamın yazıyı okumadğı çok belli. Fifayı orijinal olarak aldım. Çok güzel gerçekten acayip geliştirmişler. PESi de henüz satışa çıkmadığı için internetten indirip oynadım. Bence ikiside eğlenceli ve güzel. Ama nedense Fifayı almayıp Pesi alsaymışım keşke demeye başladım. Bu devirde iki futbol oyununa 200 lira bayılacak bütçem yok ne yazık ki.. Tekrar teşekkürler.

 6. Ziyaretçi

  Yazılarınızı bbeğenerek takip ediyorum. Diğer sitelerden farklı bir tarzınız var. Pek yorum canlısı bir insan olmadığım için daha önce yorum yapmamıştım. Ama yorumlar bayağı bir karışmış ve haksızlık düzeyine kadar gelmiş. Megawolt gibi okurlar olduğu sürece kaliteli yazmak ve yazmamak arasında hiç fark yok. Kendi kafalarındaki şablona uymadı mı kıyasıya eleştiriyorlar. Ne yazdığı umurlarında bile değil. Yukardada sürekli olarak vurgulandığı gibi takmayın bu tip insanları. Sizi okumasalar da bişi kaybetmezsiniz.

  İnceleme çok kaliteli. Bu yıl FIFA’yı daha çok beğenmiş olsam da yazdıklarınız doğru ve anlatımınız çok kuvvetli. Diğer siteler de sizi biraz okusalar kendilerini geliştirirrler mutlak. Sevgiler

 7. mustafahayden

  Pes ile yeteri kadar vakit geçiren biri olarak (pes 3 ten bu yana) lisansların problem olmadığını belirtmek isterim. Ben chealse görünce afallıyorum! “bu hangi takımdı, hah yaaa Londan Fc bu” diye 🙂 Artık pes te lisans yokmuş bilmem ne demeye gerek yok. Belki fifa aldığı için pes alamıyordur, ne yapsın adamlar. Alıştık zaten.

 8. maverick

  Çok güzel bir inceleme olmuş.Ben yıllardır hem FİFA hem de Pes alırım.Açıkcası ikisinin de aynı olmasını veya aynı noktalarda mükemmelleşmelerini beklemek saflık olur.Ben ikisinden de farklı tatlar aldığımı düşünüyorum.Zaten bir üçüncüde olmadığına göre…

 9. BURAK

  Her sitede Fifanın Pes e fark attığı gibi yorumlar var ben ikisinide oynuyoum niye böyle birşey göremiyorum bir tek ben olsam birşey demiyeceğim PES ciler başlarını çeviripte Fifaya bakcaklarını sanmıyorum. PES forever.

 10. BURAK

  PES cilerin başlarını çeviripte FİFA ya bakıcağını hiç sanmıyorum pes11 gayet başarılı olmuş biz turnuva modunu aldık bile 😀 darısı fifacıların başına Üniversitmizde pes turnuvaları düzenliyoruz katılımda çok iyi ama hiç görmedim birisi bizi çeviripte aga niye fifa turnuvası yapmıyorsunuz  demedi  hiç çevrede fifa oynayanda göremiyoruz oynasalarda bi baksak 😀

  Lisans olayına gelince Fifa oyunu ismi üzerinde fifa adamlar komple lisans ı almış pes ona rağmen aradan çaldıklarını çalıyor yakında bi tamayla hepsini güncelleriz endişelenmeyin artı Türkçe spiker de modlarız oyun zaten Türkçe daha ne olsun. PES forever!

  • hakeenn

   ben yıllardır pes onayanayan sıkı bir oyuncuydum. ps3 versiyonlarında ne yazık ki pes artık ne yapmaya çalıştılarsa batırdılar. tek kelimeyle saçma salak bir oyun yani aha bi dünya para verdim valla yüzüne bile bakmıyom. bana göre gerçek hayata yönelik futbol adına hiç birşey yok lisans felan hikye oynanablilirki berbat hele o manuel pas ve pres yok mu tam bir fiyasko . hele o top fiziği yok mu neredeyse hiç sekmiyo hafif plase vuruyon dağlara taşlara adamlar baston yutmuş gibi koşuyo ara pasları çok suni çok yapay yani saymayayım gecelerce oynadığım pes bitti yani helal olsun.
   üniversitede elbette fifa turnuvası olmaz oynadığım için söylüyorum fifa ciddi bir deneyim gerektiriyo yani baya bi zor oysa pes gördüünyerden koy gitsi hele rooney filansa affetmez. kolayı varken oyun varken yani kimse fifa gibi bir simülatöre kolay kolay cesaret edemez bi saat nerede top yapacan adam kaçıracan markajdan oyuncunu kurtarıp topla buluşturup gol yapacan çok iş pes te al rooneyi at şutunu resmen rezillik bu pes adam olmaz ben umutsuzum artık…

 11. ismimiz

  bence yazı harika. ayrıca esprili bi dil kullanmanız çok hoş. bazı kısımlarda mizah dergisi okur gibi kahkahalar attım. herşeyiyle çok kaliteli bir inceleme olmuş. aynen devam…

 12. manson

  oncelikle bu super degerlendirme icin emegine saglik sonrasinda ise bir fifa – pes kapismasi gordum defans oyuncusunun bir anda kaleye gecip kalecinin orta sahaya kostugu yapay zeka icin fifacilara iyi egleceler diyorum 🙂 oyuna action katmislar..

  • Mesut Kılıç

   şimdi burada pes hakkında o kadar saçma sapan şey yazarımki okumatan başın döner. Ama sen gitte topu göğsü ile kurtaran kalecilere gol atmaya çalış. :))))

 13. Mesut Kılıç

  fifa 2011’in pes 2011’e attığı farkı görmemek için resmen kör olmak lazım başkada birşey demiyorum.

  Not: Bu yıla kadar pes 2008-2009-2010 hepsini orjinal oynadım.

  Seneye oyun pc’ye aynı grafiklerle çıkarsa fifa forever diyorum.

  “we are 11”

Bir cevap yazın