PES 2010 Türkiye Tanıtımı

Pro Evolution Soccer en sevdiğimiz futbol oyunu, biz ona kısaca PES diyoruz. PES, FIFA futbol oyunlarının tekel oluşturduğu PC pazarına  öyle müthiş bir giriş yapmış ki futbol oynamanın ne demek olduğunu o saatten sonra anlamıştık. PES; gerek oynanışı, gerek top fiziği ,gerekse futbolcu karakterleriyle, FIFA’dan o kadar üstündü ki hepimiz bir anda PES fanatiği oluvermiştik… diye devam eder, hepimizin bildiği bir şarkı gibidir.

Yeni çıkan konsollarla birlikte bu ezber değişiyor mu? PES, FIFA karşısında eski gücünü yitirdi mi? yoksa PES futbol oyunlarını tekel  oluşturduğu pazarda FIFA gerek oynanışı… yeni şarkımız bu mu olacak.

Bunlar Aral İthalat ve Konami tarafından düzenlenen PES 2010 tanıtımında turnuvaya başlamadan önce, bir an dalıp aklımdan geçirdiğim düşüncelerdi. Gerçekten yeni nesil konsolda hiç FIFA oynamamıştım, PC’de de oynanmayacağını bilecek kadar da aklım başımdaydı. Evet, bende PES fanatiğiydim ve sonuna kadar öyle olacaktım. PC’de zaten alternatifsiz olan PES, benim gözümde konsolda da alternatifsiz.

PES 2010 Makine

Boş yer yok...

Aral İthalat ve Konami tarafından düzenlenen PES 2010 tanıtımına THG Türkiye ailesi olarak bizde davetliydik.  Tanıtımda, hem PES 2010’u doyasıya oynama şansı bulacak hem de ödüllü turnuva da şansımı deneyebilecektim. Bir PES sever daha ne isteyebilir ki.

PES 2010 tanıtımı için Baltalimanın’da oldukça güzel ve sahile sıfır bir mekan seçilmiş. Tanıtıma girer girmez gördüğüm şey, bütün konukların delicesine PES oynadığıydı. Etrafta boş makine gözükmüyordu. Turnuvaya gelmeden önce, PES 2010 PC demo sürümünde birkaç maç oynayıp oyuna ısınmıştım ama tanıtımda sadece PS3 vardı. Klavyeye alışmış bir oyuncu olarak gamepad ile oynamanın çok daha farklı bir deneyim olduğunu fark ettim.

PES 2010 Yemek

Yediğin içtiğin senin olsun, bize ne gördüğünü anlat.

Bir süre bekledikten sonra nihayet bende boş bir makine bulup hemen PES oynamaya başladım, gözüm tekrar PC’ye bağlı bir PES aradı ama bütün makineler Playstation 3’te çalışıyordu. PES 2010 oynar oynamaz fark ettim ki oyunun PC sürümü hem daha akıcı hem de oynanış olarak daha hızlı. Belki yanılıyor olabilirim fakat PES 2010’nun PC demo sürümünde oyunu daha  akıcı ve oynanabilir buldum.

Bir cevap yazın