PES 2010 (PC)

Futbol nedir diye bir soru sorulsa dünyada yaşayan insan sayısı kadar yanıt almamız mümkün. Ancak İtalyan düşünür Antonio Gramsci’nin “Açık havadaki sadakatin krallığıdır futbol” sözü, futbolun içindeki siyasete ve kirliliğe bulaşmadan onu en saf haliyle, en iyi anlatan söz sanırım. Dürüst olmam gerekirse şu sıralar benim için futbol, Mustafa Denizli acaba bu hafta bizi nasıl şaşırtacak diye ekran karşısında beklemekten ibaret. E tabi bir de oyunlardan… 

PES 2010 1

PC platformunda yaşadığımız FIFA 2010 hüsranından sonra Konami’nin yıllardır bizi mest etmeye devam eden futbol oyunu serisi Pro Evolution Soccer’ın yeni oyununu beklemeye başladık heyecanla. Kendi adıma konuşacak olursam da, bu sene futbol oyunlarının alayının üstüme kalması dolayısıyla merakla karışık garip bir doymuşluk hissine kapıldığımı söyleyebilirim. Hani bütün öğleden sonramızı güzel yemekler yapmaya harcarız ama akşam olduğunda yemek yemediğimiz halde tok gibi hissederiz kendimizi. PES 2010’dan önce raflarla buluşan diğer futbol oyunlarıyla uzun süre haşır neşir olmamın yarattığı bir etki olsa gerek bu.

PES 2010 DVD’si elime geçtiğinde ise yeniden bir heyecan sardı içimi. PC demosunu oynamış olmama rağmen çok da bir şey anlayamamıştım açıkçası. Üstelik yine bir dolu yenilikten söz ediliyordu. Hepsini bir an önce test etmenin ve artık eskimiş PES 2009’u yenisiyle  değiştirmenin vakti gelmişti.

PES 2010 2

Menü tasarımı sade ve anlaşılır.

Pro Evolution Soccer 2010

Güzel hazırlanmış giriş videosunun ardından sade, anlaşılır ve hoş tasarıma sahip bir menü ile karşılaşıyorum. Tabi hemen dikkatimi arka planda çalan güzel müzik çekiyor. FIFA 2010’da yaptığım gibi hemen ilk iş PES 2010 yolcuğumuz boyunca bize ne tarz müzikler eşlik edecek diye bir göz atıyorum. The Chemical Brothers, Stereophonics, Kaiser Chiefs, Masaya Rider, Hoobastank The All American Rejects ve Keane gibi ünlü topluluklardan oluşan bir soundtrackle karşılaşıyorum. FIFA 2010’u bu yönden beğenmiştim; ancak PES 2010 bu konuda fersah fersah öteye gitmiş diyebilirim. Özellikle punk-rock ve Brit-pop tarzlarının futbola çok yakıştığını söylemem gerek.

PES 2010 3

İlk bakışta ana menü biraz kalabalıkmış gibi görünse de aslında PES 2009’dan farklı bir oyun modu veya özellik mevcut değil. Şampiyonlar Ligi konsepti yanında Master League ve bir oyuncu oluşturup futbolcu kariyeri yaptığımız Become A Legend oyun kipi yerli yerinde duruyor. Önceki oyunlarda olduğu gibi kendi turnuvamızı düzenlememiz veya arkadaşlarımızla hızlı bir maça başlamamız da mümkün. Tabi çevrimiçi özellikler de…

Elbette menüye bakarak ne gibi yenilikler geldiğini anlamak imkansız. İlk önce genel oynanabilirlik özelliklerine ve görsellere bir göz atmak için hızlı birkaç maç yapmaya karar veriyorum.

4 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Bu arada son günlerde oyunun çok oyunculu kısmında yaşanan bir problemle ilgili kısa bir güncelleme yapmam gerek.

  Öyle ki şu an farklı işlemci üreticisinin ürünlerini kullanan arkadaşlar birbirleriyle oynayamıyor. Yani Intel işlemci sahibiyseniz, AMD işlemcisi olan bir arkadaşla oynayamıyorsunuz.

  Neyse ki oyuncular bunun farkına vardılar ve kurdukları maç odalarına “INTEL only”, “AMD please” gibi isimler veriyolar.

  Konami ise beklenen açıklamayı yaptı. 1.02 yamasıyla bu hataları düzeltmeye çalışacaklar.

  Bu probleme rağmen PES severler neşeyle kapışmaya devam ediyorlar.

  Benimle kozlarını paylaşmak isteyen arkadaşlar ise site üzerinden özel mesaj atarak bana ulaşabilirler.

 2. mehmetmesut

  online içeriğin yemede yanında yat şeklinde yazdığın yorum kesinlikle katılmıyorum ben üç yamayı da yüklemiş biri olarak krampon değişikliklerinden başka bir şey görmedim ayrıca ben neden oda oda gezip de bağlantıma uygun partner arayayım ki bu konami,konami serveri ve bilgisayar neye yarıyor onuda anlamak çok güç doğrusu dirt 2 oynadıysan bilirsin oradaki online moda girdiğinde açılan odaların sana uygunluk sinyalini gösteren seviye göstergesi var ayrıca sinyali düşük olana da girsen yinede akıcı oynayabiliyorsun yanılmıyorsam nfs shift oyununda da sinyal seviyesi var ayrıca sarı bağlantı bulmak hem güç hem de yine gerçekten akıcımı diyecek olursan hayır oyununa etkileyecek kadar yavaşlık gözle hissediliyor bunu nasıl anladın diyecek olursan mesela top bendeyken rakip çok hızlı bir şekilde topu benden alabiliyor veya tam tersi bağlantının bana avantaj sağladığı zamanlarda ben rakipten topu rahatça alabiliyorum bu durumda haliyle kimse gerçek oyunu sahaya sunamıyor dolayısıyla iyi olan kazanmıyor bağlantısı ağır basan kazanıyor yanlız bizim ülke şartlarımızdaki bağlantı şartlarını düşünürsek ben 8mb kadar olanı kullanıyorum diğer ülkelere karşı nasıl ağır basıyor onuda anlamış değilim belki benim gönderme hızım karşı tarafı kötü yönde etkiliyor olabilir… yeşil bağlantı bulmak zaten imkansız gibi türk türke oynarken bile sarı sarı olarak görünüyor işin özeti bence daha akıcı online sistemi kurulabilir bence en azından bunların örneklerini görüyoruz konami bence kendi serverlarından vaz geçip daha iyi bir online moda geçmesi gerekir diye düşünüyorum.

  Bunu yanı sıra onlinda hile yapılmasıda cabası listenin başında olan COBRA nickli şer…. Yenileceğini anladığı maçlarda hile yaparak maçı hiç yapmamış gibi bitirerek sanki hiç maçı oynanmamış gibi yapabiliyor ve haliyle hiçbir puan kaybı olmadan sürekli kazanabiliyordu bunu bizaat gzölerimle adamın oynadığı maçları izleyerek tespt ettim sonra konamiye bi arkadaşım aracılığı ile konamiye yazıp durumu izah ettim geçenlerde baktım galiba bu şahısı şutlamışlar :))

  Neyse inşallah seneye bu oyunu daha güzel bir online modla gelir diye ümit ediyorum….

   

   

 3. Ziyaretçi

  lag sorununun bizim net hızımızla kesinlikle alakası yok 

  örnek verirsek dirt2,shift ve eflc’de kesinlikle lag olmuyor belki bir miktar oluyor olabilir ama kesinlikle oynanışı etkileyecek şekilde değil o da her oyunda değil.

  konami bence ea serverlarını örnek alsın biraz daha dün shifte girdim bütün bağlantılar yağ gibi zaten konami bu eksiğinin farkında olsa gerekki her yıl online sistemini biraz daha ileri götürmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın