Perakende Satıcılar Steam’den Şikayetçi

Steam, perakende oyun satışlarını tehdit ediyor.

Steam logoSteam, PC oyun pazarında oldukça ciddi bir pazar payına sahip ve pazar payını da gittikçe arttırıyor. Son dönemde Steam’in pazar payını attırmasında en büyük etken ise, Steamworks destekli oyunlar.

Ama perakende satıcılar, Steamworks destekli oyunlardan oldukça rahatsızlar. MCV’e konuşan bazı perakende satıcılar, Steamworks destekli oyunları satmamaya kadar bu işi götürebileceklerini söylemişler. Daha önce de Steam’in rakiplerinden Direct2Drive, Steamworks destekli Call of Duty: Modern Warfare 2 gibi oyunları satmayı reddetmişti.

Perakende satıcılara göre, Steamworks destekli oyunlar müşterileri Steam’e kaydırıyor. Üstelik Steamworks destekli oyunlar yüzünden perakende satıcılarının kendi dijital satış platformlarını açması da mümkün değil.

Bizde ise durum daha da kötü. Çünkü yurtdışında iş yapan perakende satıcılar, en azından fiyat olarak Steam ile rekabet edebiliyor ama ülkemizde perakende oyun fiyatları son dönemde ciddi bir artış içinde ve Steam, birçok oyunu perakende satıcılardan daha ucuza sunabiliyor. Bu gidişle bir iki yıl içinde Aral ve Tiglon PC oyunu satmaktan vazgeçebilir.

4 Yorum

Bir cevap yazın