Pentium EE 3.73 GHz, NetBurst Sınırlarını Zorluyor

Pentium EE 3.73 GHz, NetBurst Sınırlarını Zorluyor

Intel geçtiğimiz günlerde AMD’nin Athlon 64 donanmasıyla baş edebilmek için yeni bir ürün çıkardı: Extreme Edition 965. Nisan’ın ilk haftasına kadar satış kanallarına ulaşmayacak olan yeni Extreme Edition, Intel’in 65 nm süreciyle üretilmiş ve çift çekirdekli (Presler kod adlı) tasarıma sahip en son işlemcisi.

Daha önce incelediğimiz Intel’in Pentium D 900 ve Extreme Edition 955 ürünleri de ikili çekirdekli mimariye sahipler. Presler, Intel’in masaüstleri için ilk çoklu-çekirdekli işlemcisi ve iki adet Cedar Mill 65 nm çekirdeğin bir LGA775 paketinde birleştirilmesinden oluşuyor – bu yüzden çift çekirdek yerine ikili çekirdek tanımını kullanıyoruz.

Bu işlemcinin çıkışı Intel tarihinin ilginç bir anına denk geldi. Bu ayın başlarında yapılan Bahar Intel Geliştiriciler Forum’u süresince, Intel, yeni gelecek olan Core Duo (Conroe) işlemcileri hakkında pek çok yeni teknik bilgi açıkladı. Ayrıca ziyaretçiler yeni işlemcilerin kullanıldığı sistemleri inceleme ve deneme fırsatı bulabildiler. Her ne kadar iki sistem de Intel tarafından toplanmış ve birleştirilmiş olsa da pek çok yayıncı Conroe sistemi hızaşırtmalı Athlon 64 FX-60 sistemle karşılaştırma fırsatını kaçırmak istemedi. Tahmin edebileceğiniz nedenlerden ötürü biz sonuçları kendi kurduğumuz sistemde görmek istedik. Yeri gelmişken belirtelim Conroe’nun çıkış tarihi AMD’nin Soket AM2 duyurusundan hemen sonra olacak.

Conroe mimarisinin çıkışından sonra pek çok Intel çözümüne yıllarca hayat vermesi bekleniyor, bu durum yeni nesil çekirdeğin çıkışını önemli bir olay haline getiriyor. Ancak bu değişimin yazın sonlarından önce gerçekleşeceğini sanmıyoruz. Geçen bu süre içerisinde, Intel’in NetBurst işlemci mimarisi veya başka bir deyişle Pentium ailesi, şirketin en önemli işlemci serisi olmaya devam edecek. Ancak tabi 1000$ seviyesinin üzerinde bulunan Intel’in Extreme Edition işlemcileri pek çok kullanıcının fiyat sınırını aşıyor.

Bir cevap yazın