Pentium D Önizleme: Intel’in Çift Çekirdekli Gümüş Kurşunu

Pentium D Önizleme: Intel'in Çift Çekirdekli Gümüş Kurşunu

Gigahertz sınırının geçilmesinden sonraki en önemli işlemci gelişimini selamlayın! Sıcaklık sorunlarından dolayı, işlemciler eskisi gibi saat hızlarını arttırarak hızlanamıyorlar. Bu yüzden aylardır işlemci açısından bir başarım duraksaması yaşanıyordu. En sonunda, Intel artan başarım seviyeleri konusunda, iki işlemci çekirdeğini tek bir yonga üzerinde birleştiren tamamen yeni bir fikirle kaşımıza çıkıyor. Bu değişim sayesinde önemli bir işlemci başarım artışı yaşanması bekleniyor.

Pek çoğunuzun iki işlemcili sistemlerden bildiği gibi, sadece iki işlemcinin var olması sistem başarımının iki kat artması anlamına gelmiyor. Sistemi gerekli olan bileşenlerle kurduktan sonra, işletim sisteminin de her bir işlemciye görevleri iyi bir şekilde paylaştırması gerekiyor. Çoklu işlemcili sistemlerden tam anlamıyla yararlanmak için modern işletim sistemlerinin, kendisinden istenen işleri küçük paketlere ayırarak bir birinden bağımsız şekilde çalıştırabilen, çoklu iş yürütme parçacıklarını (multiple thread) desteklemesi gerekiyor. Windows XP’nin iş düzenleyici (scheduler) arabirimi, iş parçacıklarını farklı işlemcilere atayarak bütün sistemin yük dengesini ve duyarlılığını en iyi şekilde ayarlamaya çalışıyor.

2002 yılının sonbaharında, Intel bu mantığı Hyper Threading (HT) teknolojisi ile gündeme getirmişti. HT sayesinde Pentium 4 3.06 GHz ve bütün FSB800/1066 sürüm işlemciler aynı anda iki işlemi yürütebiliyorlardı. Bu özellik her ne kadar tek başına çalışan uygulamalarda sadece belirli şartlar altında ufak bir başarım artışı sağlıyor olsa da, sistemin kullanıcının isteklerine olan duyarlılığını (responsiveness) arka planda çalışan işlemleri sanal işlemciye yükleyerek arttırabiliyordu. HT sayesinde %100 işlemci yükünden dolayı donmuş bilgisayar ekranı görmek neredeyse tarihe karışmıştı.

Gelecekteki Pentium işlemciler, Intel’in iş parçacıklı (thread) yazılımlara olan desteği sayesinde avantaj sağlayacaklar. HT desteği sunan tek bir Pentium işlemci paralel kod işleme konusunda ufak bir başarım artışı yaratıyor olsa da, tam donanımlı çift çekirdekli işlemciye sahip bir sistem önemli bir başarım artışı sağlayacak. Bu bir rüyanın gerçekleşmesi gibi bir şey, özellikle de giriş seviyesi bir işlemci olan 2.8 GHz Pentium D 820’nin 240$ civarı bir fiyatı olduğu düşünüldüğünde (burada belirtilen fiyat yurtdışı fiyatıdır).

Intel’in ön ürünü (prototype) üzerinde deney yapma ve onu yakından inceleme fırsatı bulduk. Bu sistem 955X yongaseti ve Pentium Extreme Edition bir işlemciden oluşuyordu. Intel’in temsilcisi Christian Anderka’nın özellikle belirttiği bir şeyi tekrar hatırlatmak isteriz; muhtemel çıkış tarihi ikinci çeyreğin sonlarına doğru olan bu sistemin kesinlikle bir ön ürün (prototype) olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın