Pentium 4’e Dual DDR: Granite Bay Yongasetli Yedi Anakart Testte

Intro

Rambus DRAM, PC pazarında çok zor günler geçiriyor. Bu bellek teknolojisinin Pentium 4 platformlarını uçuracağı umuluyordu, ancak geniş bir cephede piyasaya sürülmesi bir hata olarak belirdi. Kulaktan kulağa dolaşan söz şuydu: ‘çok yeni, çok pahalı, buna karşın DDR-SDRAM’den sadece bir parça hızlı’. Her ne kadar durum şimdilerde biraz değişmiş olsa da, Intel kitlelerin baskısına daha fazla dayanamadı ve “double data rate” SDRAM’e, ya da kısaca DDR’a bel bağlamaya başladı.

E7500 dual Xeon yongaseti piyasaya sürüldükten sonra, yeni E7205 de özel olarak Pentium 4 için tasarlandı. E7205 yongaseti, AGP 8X, USB 2.0 ve HyperThreading’in yanı sıra “dual channel” (çift kanal) bellek arabirimiyle Intel’in giriş seviyesi iş istasyonu çözümü olma yolunda. Asıl soru ise bunda ne derece başarılı olacağı – ne de olsa 850E’den daha hızlı bir P4 yongaseti beklenmiyor. Ancak başka bir alanda, E7205 daha fazlasını vaadediyor: RDRAM ile karşılaştırıldığında DDR bellek yongası belki güçbela öne geçebiliyor, ancak overclock için de geniş bir esnekliğe sahip.

Bu karşılaştırmalı test için elimize yedi adet anakart geçti. Bunlar AOpen, Asus, DFI, Gigabyte, IWill, MSI ve Tyan’ın anakartları. Bunlardan IWill’in anakartı alışılmadık şekilde EPS-12V güç kaynağına ihtiyaç duyuyor, bu yüzden de ev kullanıcılarına hitap etmiyor.

Bir cevap yazın