Pentium 4 İşlemcinizi Aşırı Isınmadan Korumak İçin Beş Şık Fan

Pentium 4 İşlemcinizi Aşırı Isınmadan Korumak İçin Beş Şık Fan

Intel’ in Prescott Pentium 4 işlemcilerinin en belirgin problemleri aşırı ısınmalarıdır. Bu işlemcilerin neden olduğu aşırı ısınma sorununun doğru fan seçimiyle üstesinden gelinebilir. Bu seçimi sizin için kolaylaştırmak amacıyla THG Münih Laboratuarları olarak Soket LGA775 için tasarlanmış beş adet Pentium 4 soğutucusunu denedik.

Soğutucularda ilk dikkatimizi çeken şey neredeyse hepsinin aynı görünüşe sahip olmaları. Tüm üreticiler Intel’ in referans tasarımından esinlenmişler. EKL tarafından üretilen soğutucunun oval şekilli alüminyum ısı emicisi dışında tüm soğutucuların temel şekli benzer; yuvarlak.

Soğutucuların temel şeklinin aynı olmasının sebebi Intel’ in ısıl tasarım kılavuzunda soğutucudan çıkan hava akımının çevredeki anakart bileşenlerini de -özelliklede voltaj düzenleyicilerini – soğutması gerektiğinin belirtilmesidir. Böyle bir tasarımı hayata geçirmek kolay olmadığından üreticiler Intel’ in referans tasarımına sadık kalmışlar.

Intel' in referans tasarımı.

Intel’ in referans tasarımı.

Intel'in RCBFH (radial curved bifurcated fin heatsink - Işınsal kavisli çatallanan yüzgeçli ısı emici) mühendislik örneği.

Intel’in RCBFH (radial curved bifurcated fin heatsink – Işınsal kavisli çatallanan yüzgeçli ısı emici) mühendislik örneği.

Fan yüzgeçlerinin yüzey alanını arttırmak için birbirinden ayrı tasarlanmış olması güzel.

Fan yüzgeçlerinin yüzey alanını arttırmak için birbirinden ayrı tasarlanmış olması güzel.

Bir cevap yazın