PDA’lar ile Düzenli Bir Hayat

PDA'lar ile Düzenli Bir Hayat

Palm’lerin sadece çalışmak için var olduğunu, Pocket PC’lerin ise bir sürü özellikle sunulan multimedya oyuncaklar olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu yazıda inceleyeceğimiz yeni modeller, böyle önyargıların artık hiçbir değerinin olmadığını gösteriyor. Sony Clié’ler ise Palm OS işletim sistemine sahip cihazların da MP3 çalma, dijital resim düzenleme ve yüksek çözünürlüklü ekranlar gibi multimedya özelliklere sahip olabildiğini kanıtlıyor. Gerçekten de Palm PDA kategorisinin şampiyonu Sony Clié PEG-NX70V, multimedya söz konusu olduğunda kolayca Pocket PC’ler ile başa çıkabiliyor. Aynı zamanda Clié klasik Palm özelliklerini de – kullanım kolaylığı ve pek çok PDA özelliği – ihmal etmemeye özen gösteriyor.

Her zaman olduğu gibi, Pocket PC’ler donanım açısından çok daha talepkar, bu yüzden bunları Palm Zire gibi indirimli fiyat segmentinde bulamayacaksınız. Yine de ilk OEM cihazların gelmesi ile Pocket PC’lerin fiyatları üzerinde bir baskı oluştu. Hayli iyi özelliklere sahip bazı modeller kendi halinde kullanıcıların bile ilgisini çekecek fiyatlara sahip. Daha 12 ay kadar önce, 700 doların altına bir bütçeyle Pocket PC dünyasına giriş yapmak imkansızdı.

Aynı Donanım Fakat Farklar Var

Ancak etkileyici fiyatlara sahip modeller, fiyat bazında iPaq H5450 gibi yüksek teknolojili PDA’lar ile yarışamazlar. Pocket PC grubunun lideri, bir PDA’da bulmayı bekleyeceğiniz her türlü özelliği barındırıyor. WLAN ve Bluetooth modülü, güvenli giriş için parmak izi tarayıcısı, parlak 3.8″ ekran ve 400 MHz XScale CPU – daha başka ne istenebilir ki? Cihaz bu özelliklere uygun şekilde fiyatlandırılmış: Bu üst sınıf PDA için 699$ ödemek zorundasınız.

Bluetooth ve WLAN gibi özel nitelikler bir yana, Pocket PC kampında çok fazla çeşitlilik yok – genellikle donanım benzer. Hepsi Intel’in 300 MHz ya da 400 MHz’de çalışan XScale işlemcisini kullanıyor. 2003 yılındaki bir PDA için, temel standart özellikler 64 MB ana bellek, 65,5536 renkli ve 240 x 320 piksel çözünürlüklü bir TFT ekran ve senkronizasyon için bir USB portunu içeriyor. Bu özellikler Microsoft’un tasarım koşullarının direkt bir sonucu. PPC işletim sistemini kullanmak isteyen üreticiler, TFT çözünürlüğü ve renk derinliği, fonksiyon tuşlarının sayısı, not alma özelliği ve diğer özellikler söz konusu olunca, Microsoft’un tasarım koşullarına sıkı sıkıya bağlı kalmak zorundalar.

1 Yorum

Bir cevap yazın