PC’nizi Artık İşletim Sistemi Olmadan Satın Alabileceksiniz

Özellikle bir dizüstü bilgisayar satın almak istediğiniz zaman bilgisayarın yanında işletim sistemi istememe veya başka bir işletim sistemi talep etme gibi bir lüksünüz yok. Her kuruşun bile önemli olduğu bu devirde kullanıcıların paradan tasarruf edebilecekleri seçenekler sunulmaması üzücü. Bunun yanında Türkiye’de oldukça olumlu bir gelişme gerçekleşti.

Star’ın yaptığı habere göre Ankara 1. Tüketici Mahkemesi, Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı Avukat Nihad Karslı’nın açtığı davayı haklı görerek, satıcı firmanın söz konusu işletim sistemi ücretini ödemesine hükmetti.

Bu durumu ”hukuksuzluk” olarak nitelendiren Avukat Karslı, dava açtıklarını, bu davada işletim sisteminin bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olmadığı ve tüketicinin tercih etme hakkı olduğunun savunulduğunu ve Ankara 1. Tüketici Mahkemesi’nin de bu talebi haklı gördüğünü bildirdi.

Karslı, şunları kaydetti:

”Bu davanın sonucu olarak, özgür işletim sistemi kullanıcıları gibi yasal işletim sistemi lisanslarına sahip kullanıcılar dava açmak yerine, satıcı firmanın zorluk çıkarması durumunda, mahkemenin verdiği örnek karar ile tüketici heyetine başvurarak, masrafsız bir şekilde istemediği işletim sistemini iade ederek ederini geri alabilir.

Bu davanın sonucuyla beraber beklentimiz, özgürlüğünü kullanan bilinçli bilgisayar kullanıcılarının oluşması, ülkemizde uluslararası firmaların kendi ülke hukuklarına göre hazırladığı son kullanıcı sözleşmelerinin değil, Türkiye Cumhuriyeti yasalarının geçerli olduğunun bilinmesidir.”

Devamı için tıklayın

14 Yorum

 1. Ali Hasan

   

  Bu davayı açan zat-ı şahane kullandığı GSM telefonun işletim sistemine itiraz etmiş midir acaba? Ayrıca evinde kullandığı buzdolabının, çamaşır makinesinin, otomobilin maliyetinin içinde işletim sisteminin olduğunu biliyor mudur? Bu dava açılırken ne mi olmuştur? Mahkeme ünvanı “bilirkişi” olan birkaç zevatı bilirkişi olarak tayin etmiştir. Onlar ne dediyse hakim o kararı vermiştir. Kestirmeden söyleyeyim: Adamlar makine satıyor. Yanında normalden daha düşük fiyata işletim sistemi. Tıpkı disk gibi, web cam gibi. Beğenmiyorsan alma kardeşim. Gidip 3-5 bilirkişiyi başvurup komik işlerle uğraşmayın.. Siz site yöneticileri haber olmak isteyenlere alet olmayın.

 2. Ziyaretçi

  Bence 10 numara yerinde bir karar olmuş.Söz konusu olan şey ne bir cep telefonu nede çamaşır makinesi.Bahsettiğiniz cihazlar özel amaçlı cihazlar ve bunların çoğunda işletim sistemini yada aleti çalıştıran progamlar silsilesini seçme şansınız yok çünkü donanımın zaten çalıştırabileceği program belli o yüzden örnekleriniz bence birebir aynı değil. Söz konusu olan bir bilgisayar ise , bilgisayarlar genel amaçlı cihazlardır.Ben istersem içine eski windowsumu yüklerim, istersem ubuntu yüklerim, istersem kendi yazdığım işletim sistemini yüklerim, istersem yaptığım roketin içine koyar roketi uzaya gönderirim.Çünkü x86 (CISC) tasarımı genel amaca hitap eden bir tasarımdır.Zaten mahkemenin vardığı sonuç olan “işletim sisteminin bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olmadığı” kararıda bunu sağlamasıdır bence.Ama bir çamaşır makinasının içinde muhtemelen bir RISC işlemci vardır ve bunun işletim sistemini zaten seçemezsiniz.Yada yeni nesil bir arabanın ESP sistemini kontrol eden chip yine aynı şekilde bir RISC mimaridir ve siz “Ben bunu boş alayım içine kendim program yüklüyecem” diyemezsiniz.Çünkü donanım yazılıma özeldir.Yeni bir bilgisayar alırken yanında işletim sisteminide itelemek fırsatçılıktan başka bir şey değildir.Makinasını boş isteyenler için bence ayrıca boş pc lerde  hazırda bulunmalıdır.Kısacası konu kişisel bilgisayarlar ise hangi işletim sistemini istersem onu yükleme özgürlüğüm olmalı diye düşünüyorum

 3. Ali Hasan

  Ziyarerçi arkadaş zahmet edip bilgiler vermiş. Çamaşır makinesi farklıymış vs.. Bizi bilgiye boğan bu arkadaşa Apple marka bilgisayarın işletim sistemi nedir diye soralım?

 4. Ziyaretçi

  Apple satın alan biri  %99.9 zaten MacOs kullanmak isteyecektir ve makinanın içinde bir MacOs olmasına itirazı olacağını sanmıyorum.Ama itiraz edenede “Yok kardeşim! sen Bilgisayar ile  illa ki bir OS alacaksın 150$’ fazladan verde sonra gider evinde formatlarsın” mantığı dayatılmamalı.Bu anlamda verilen kararı doğru buluyorum.Ayrıca benim haberden anladığım kadarı ile bu karar Apple bilgisayarları kapsamıyor.:)

 5. Ali Hasan

  Bu kadar düzgün cümle kuran birisinin salağa yatması garip. Sanırım açık yazmam gerek:Bu karardan sonra her kim Apple’ı dava ederse kazanır. Ötesi Türkiye’de bir çok firma notebookları işletim sistemsiz satıyor. Bu davayı açan kişi neden gidip işletim sistemli satılan bilgisayarı satın almış? Amacı üzüm yemek olmasa gerek. Bu dava büyük bir ihtimalle tek dertleri 3 kuruş ücreti almak isteyenlerin raporları sonucu alınmıştır. Bu karara göre satın aldığı arabanın radyosunu beğenmeyen, aldığı TV’yi ben kumandasız almak istiyorum demek isteyenler haklıdır. Umarım bu haberi kaleme alan kişi bu davanın bilirkişilerinin adını buraya yazar.

 6. Tahir Meylani

  Mahkemelerde bilirkişi işlerinin nasıl yürüdüğü konuyu az çok takip eden herkesin malumu. Bundan yıllar önce sanane.com sitesi yasaklanırken, mahkeme bilirkişi olarak rakip sitenin adminlerini bilirkişi belirlemişti. Sonuç: Malum.

  Mahkemelerimizde görev yapan hakimler ne yazık ki teknoloji konusunda oldukça yetersizler. Bu tür olayları sadece bilirkişi raporlarına bakarak sonuca bağlıyorlar. Türkiye’de yıllardır tartışılan ihtisas mahkemeleri olmadan bu ve benzeri olaylarda mahkemeler sağlıklı karar veremez diye düşünüyorum.

  İşletim sistemsiz notebooklara gelince: Farklı işletim sistemi istemek kullanıcı hakkı olabilir. Firmalar bu tür opsiyonel avantajlar sunabilir kullanıcılara. Linux tabanlı ücretsiz işletim sistemleri de bu programa dahil olabilir.

  Ama illa ki işletim sistemsiz bilgisayar satılsın diye diretmek korsan işletim sistemi kullanımının artmasından başka bir işe yaramaz diye düşünüyorum.

 7. Ziyaretçi2

  ali bey heralde malum işletim sisteminden kazanç sağlayanlardan birisi ki bu habere bu kadar üzülmüş. bu karardan sonra iade işlemini zaten yapmak isteyen ama satıcının kabul etmemesiyle sonuçsuz kalan ve 150lira için mahkemelerle uğraşamayacak olan çok insan olduğu açık. “Bu davayı açan kişi neden gidip işletim sistemli satılan bilgisayarı satın almış?” sorunuz ise çok saçma, adam o modeli beğenmiş onu alır. ülkemizde her modelin farklı işletim sistemleriyle satılmadığını hepimiz biliyoruz yada siz farklı bir ülkede yaşıyorsunuz.

 8. Ali Hasan

  Ziyaretçi2 bey ne güzel yorum yapmış; yani işletim sistemi satıyorsam bu habere üzülürüm, satmıyorsam… Cem Yılmaz ve Recep İvedik kültürü bu olsa gerek. Sanırım arkadaş kapasite engeline takılmış. Hemen mesleğimi söyleyeyim: Devlet memuruyum. Yani işletim sistemi satmam mümkün değil. Ötesi işletim sistemi satan hiç bir yakınım da yok. Siz en iyisi bir Think Tank firması kurunda memleket şöyle cümlelerden mahrum kalmasın: “Bu davayı açan kişi neden gidip işletim sistemli satılan bilgisayarı satın almış?” sorunuz ise çok saçma, adam o modeli beğenmiş onu alır.”

 9. Ziyaretçi2

  belliki sizin ilgi alanınızdan uzak bir konuda tartışıyorsunuz. ben kaçak kullanım zihniyetinde değilim, bu işletim sistemini kullanmıyorum ve kullanmayanlarında butür dayatılmalara engel olabileceğinin bir örneği bu. bu sistemi kullananlar tabiiki olacak, ve orjinal kullanım için tedbirler mutlaka olacak. ama işler dediğiniz gibi “Beğenmiyorsan alma kardeşim. Gidip 3-5 bilirkişiyi başvurup komik işlerle uğraşmayın.. ” şeklinde yürümüyor malesef. insanlar istediği yerden istediği ürünü almakta özgür olmalı, ama her satıcı ‘tabi nasıl isterseniz’ karşılığını vermiyor. ve bizde bahsettiğiniz kültürünüzden uzak olduğumuz için hakkımızı daha çağdaş arayabileceğimiz bir yol olduğu için memnunuz. adamlar yıllarca kendi ülkelerinin kanunlarını burda zorunluymuşcasına uygulamaya gayret ettiler, bunun hukuki karşılığı mutlaka olmalıydı. ayrıca üründen geliriniz yoksa, konu sizin anladığınız gibi buzdolabı işletim sistemine uzanır diyemi saçma buldunuz bilmiyorum, ama siz kafanızı yormayın “özgürlüğünü kullanan bilinçli bilgisayar kullanıcısı” olmak zorunda değilsiniz.

 10. Ziyaretç2

  :)) belliki mantıklı tartışabileceğimiz seviye yok, neyse arkadaşım sen istersen bahsettiğin kültürleri kullanarak hakkını ararsın, biz hakkımızı daha çağdaş şekilde arayabileceğimiz bire yol olduğu için memnunuz 🙂

 11. Ali Hasan

  Malumunuz olduğu üzere birçok ürün paket olarak satılır. Örneğin Renault marka arabalara konulan yağ ile Fiat marka arabaların ilk yağı, lastikleri farklıdır. Tüketici “ben arabayı Pirelli yerine Bridgestone lastikli isterim” vs derse işin içinden çıkılamaz. Bu davayı açan zat-ı şahane neden Apple’ı yani Bilkom’u dava etmemiş? Ki Apple marka bilgisayarda başka işletim sistemi kurmak mümkün değil. Uzatmaya gerek yok: Bizler eşeğe kızıp palanı dövüyoruz. Sizce bu davaya bilirkişilik yapan muhterem uzmanlar bilişim alanında ilklere me imza atmışlar? Yoksa 3 kuruş mahkeme harcına muhtaç ellerinden iş gelmez kişiler mi?

 12. Ali Çankaya

  Buraya yorum yazanların çoğu bilgisayar satıcısı sanırım. Diyelim ki Windows 7 Enterprise lisansım var. Gidip “A” firması microsoftla yaptığı anlaşmadan 3 kuruş para kazanacak diye ben sileceğim bir işletim sistemine neden 140-150 lira para vereyim. Veya benim kendi yazdığım işletim sistemiyle bilgisayarı kullanmayacağıma kim karar verebilir. Kullanmayacağım işletim sisteminin zorla satılması gasptır. Başka birşey değildir.

 13. anonim

  @ ali hasan

  kimsenin haber olmak istediği yok. Neden, normalden daha ucuz da olsa, dünyanın en çok kazanan şirketinin bana dayattığı işletim sistemini (üstelik daha iyisi ve bedava olanı varken) satın almak zorunda kalayım? Zaten adam beğenmemiş, o yüzden almamış (bilgisayarı değil, işletim sistemini)

Bir cevap yazın