PC’nin Derinlikleri: 140 Yongasetini Karşılaştırıyoruz

PC'nin Derinlikleri: 140 Yongasetini Karşılaştırıyoruz

Acemi kullanıcı Ali, yeni PC’sinin kasasını ilk kez açıyor. Bu kelepir bilgisayarı çok düşünüp, çok yer gezdikten sonra bir kampanyadan almış. Paketinde ve tüm ilanlarında “2 GHz”, “30 GB” gibi ifadeler gördüğünde ikna olmuş. Şimdi düş kırıklığına uğramış durumda, çünkü kendi PC’sinde daha hızlı işlemci olmasına karşın arkadaşı Veli’nin PC’si bariz daha hızlı görünüyor. Ali’nin ucuz PC’si, özellikle 3D oyunlarda geri kalıyor; Veli ise kendi topladığı sistemde çok daha yüksek kare/sn değerlerine ulaşabiliyor. Ali’nin ucuz bilgisayarı en çok kiraladığı DVD’lerin yedeğini alırken kilitleniyor. Buna karşılık Veli, sadece bir öğleden sonrasını ayırarak 2 koca filmi CD’ye çekebiliyor. Ali kendini kazıklanmış hissediyor – modern bir PC’ye sahip olmasına rağmen bu şeye 1000$ verdiğine üzülüyor. Kampanya ilanlarındaki tatlı sözlere, hızlı sistem vaatlerine kanmış durumda. Veli de damarına basmaya devam ediyor: “PC’ndeki bileşenler zaten yavaş, bir de buna az özellik içeren, terfi olanakları sınırlı anakart koymuşlar” diyor. İşte kelepir diye alınan bir mal bazen böyle çöplükmüş hissi verebilir.

PC Tutkunlarına Göre Değil: Kampanyalı ucuz PC'ler genelde üretimi durmuş yongasetine sahip bir anakart ve ucuz bileşenler içeriyor.

PC Tutkunlarına Göre Değil: Kampanyalı ucuz PC’ler genelde üretimi durmuş yongasetine sahip bir anakart ve ucuz bileşenler içeriyor.

Çoğu kullanıcı en iyi konfigürasyonun hangisi olduğunu ve PC’lerinde hangi bileşenleri kullanacaklarını soruyor. Bir PC’nin performans potansiyeli genelde işlemci, bellek, ekran kartı ve sabit disk gibi bileşenleri değerlendirilerek analiz edilir. Ancak, anakartın terfi edilebilirliğini ve bu sistemde hangi özelliklerin kullanılabileceğini belirleyen en önemli faktör anakart üzerindeki yongasetidir. Ayrıca yongaseti desteklenen Ultra DMA modu, USB standardı, bileşen uyumluluğu gibi faktörleri de belirler.

Kampanyalı Pentium 4 sistemler genelde yavaş PC266 bellekle geliyor; hatta ömrünü doldurmuş PC133 RAM bellekle çalışan anakartlara sahip PC'ler çoğunlukta.

Kampanyalı Pentium 4 sistemler genelde yavaş PC266 bellekle geliyor; hatta ömrünü doldurmuş PC133 RAM bellekle çalışan anakartlara sahip PC’ler çoğunlukta.

Burada, AMD ve Intel platformlarına yönelik yongasetleri arasında, Kuzey ve Güney Köprülerine göre 150’yi aşkın kombinasyonu sizlere sunacak ve nu yongasetlerinin özelliklerini sıralayacağız. Bu fikir, tüm yongasetlerine detaylı bir bakış sunan bir yazının gerektiğini düşünen Bert Töpelt’ten geldi.

Bir cevap yazın