PC’mize LCD Panel Yapıyoruz

Gerekli Malzeme Ve Ekipmanlar

LCD panelin ön yüzü.

LCD panelin ön yüzü.

LCD panelin arka yüzü.

LCD panelin arka yüzü.

Gerekli malzeme ve ekipmanlar şunlar:

  • HD44780 uyumlu LCD panel .Tavsiyem 4×20 (4 satır 20 karakter) modeli – satır sayısı önemli değer ne kadar yüksek olursa o kadar çok alternatif görüntü alabiliriz (Biz burada 2×16 LCD panel kullandık). Karaköy Selanik Pasajı’ndan bulmak çok kolay; maliyeti 8-10$ arası.
  • Standart paralel port konnektörü. Bilgi transferi için kullanacağımız port, bildiğimiz paralel port olacak; maliyeti en fazla 0,5$.
  • Kablo bağlantısı için floppy ya da IDE konektör bağlantı kablosu (tavsiyem uzun kablo kullanmanız); olmadı bir tane yazıcı kablosu feda edebilirsiniz. Nitekim yaptığım 2. LCD panelde bunu kullandım; daha pratik oldu. Son bir not: Donanım sitelerinde yarım metreden fazla kablo kullanılmaması tavsiye ediliyor. Maliyeti en fazla 2$.
  • 2 tane potansiyometre; biri 10K ohm diğeri 100 ohm. (Portların watt değerlerinin yüksek olmasını tavsiye ederim zira biri LCD kontrastı, diğeri LCD arka ışığı için kullanılıyor. Bu da çekilecek akımın yüksek olacağı anlamına geliyor). Maliyeti 1-2$.
  • Bilgisayarın +5v girişinden faydalanmak için güç kaynağı bağlantı soketi. Eski bir fan kablosundan sökebilirsiniz ya da güç kaynağınızdaki 2. floppy güç kablosunu kesip kırmızı uçtan direk 5 Volt alabilirsiniz. Maliyet 1$.

1 Yorum

Bir cevap yazın