PC’mize LCD Panel Yapıyoruz

PC'mize LCD Panel Yapıyoruz

Konuk Yazar: Halil Gür

Merhabalar. Sizlerle birlikte, kasanıza renk ve zenginlik getirecek, her donanım/overclock delisi için olmazsa olmaz bir LCD Panel tasarımı yapacağız. Yazıdan sonra, yabancı sitelerde 70-80$’a satılan bu parçanın ne kadar basit bir tasarımı olduğunu, malzemelerinin 15$ tuttuğunu ve havya kullanabilen her amatör arkadaşın montajı nasıl rahatlıkla yapabileceğini göreceğiz. Dilerseniz önce panelimiz ile neler yapabileceğimize kısaca bir göz atalım:

Hardware monitoring (Donanım İzleme): Sistemimizdeki anakartın, işlemcinin ısı ve voltaj durumu, fanların dönüş hızlarının takibi.

Resource monitoring (Kaynak İzleme): Fiziksel bellek ve sabit diskin boşluk-doluluk oranı takibi.

Game Server Info (Oyun Sunucusu Bilgileri): Multiplayer oyunların takibi. En basit örnek, Counter Strike oyununda hangi haritanın oynandığı, hangi oyuncunun ne kadar frag topladığı gibi.

E-mail Monitoring (E-posta İzleme):Kendimizin kişiselleştirdiği ayarlar yardımı ile POP3 destekli posta sunucumuzdan kaç tane mail geldiğini haber almak.

Winamp/Modplug: Winamp’da çalan parçadan tutun da şarkı bilgileri, dosya boyutu ve çalma süresine kadar programın kendi ekranında gördüğünüz tüm bilgileri aynen panelimize aktarabiliriz. Hatta ‘spectrum analyzer’ı bile aktarmamız mümkün.

Date/Time (Tarih/Saat): Sistem tarihi ve saatini görebiliyorsunuz. Diğer fonksiyonlar gibi, bunu da saniyesine kadar kişiselleştirebiliyoruz.

Performance Info (Performans Bilgileri): NT tabanlı işletim sistemi kullanan arkadaşlara yabancı gelmeyecek özellik. Yönetim Konsolu (Management Console) ve işletim sisteminizin ağ, bellek, işlemci, sabit disk ve servis durumlarını izleyebilme özelliği.

1 Yorum

Bir cevap yazın