PCI Express 3.0, 2010’a Ertelendi

Tweaktown PCI Special Interest Group (SIG) takımının yeni nesil PCIe arayüzünü (3.0) 2010’un bahar aylarına ertelediğini bildirdi. Normalde PCIe 3.0 bu sene duyurulacaktı ve uyumlu aygıtların 2010 yılında çıkacağı tahmin ediliyordu.

Computerworld hikayeyi genişleterek SIG’in geriye uyumluluk ve elektriksel kıstaslar gibi önemli durumlarla ilgili daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu söyledi. PCIe 3.0 çıktığı zaman 32 GB/s veri aktarım hızını destekleyecek ve PCIe 2.0 arayüzünden biraz daha enerji harcayacak.

Insight 64’ün bilişim uzmanlarından Nathan Brookwood, “şu an böyle bir hıza ihtiyacımız yok ama ileride mutlaka olacak. Yüksek hızlı ağ denetleyicileri ve birçok depolama denetleyicisi artık PCI Express arayüzüyle üretiliyor. Disk ve ağlar hızlandıkça PCIe arayüzünün de veri yolu genişlemelidir ve PCIe 2.0 yetersiz gelmeye başladığı zaman 3.0 göreve hazır olacak” diye konuştu.

PCI-SIG’in dediklerine göre geriye uyumluluk sayesinde 2.0 uyumlu kartlar 3.0 uyumlu yuvalara takılabilecek ve benzer şekilde de 3.0 uyumlu kartlar 2.0 destekli yuvalarda çalışabilecek.

Bir cevap yazın