PCI Express 2.0 İncelemesi

PCI Express 2.0’ın Ayrıntıları

PCIe 2.0 yuvaları.

PCIe 2.0 yuvaları.

PCI Express 1.1 ve 2.0 yuvaları fiziksel olarak bire bir aynı. Yukarıdaki bağlantı x16 hızı için gerekli 164 iğneyi barındırırken, aşağıdaki x1 PCI Express yalnızca 36 iğne içeriyor.

PCI arayüzü tüm aygıtlar tarafından paylaşılan 32 veya 64 bit paralel veriyolu yapısındayken, PCI Express noktadan-noktaya (point-to-point) bağlantı yöntemiyle çalışan seri veriyolu yapısında. Bunun anlamı veriyolu genişliğinin tümü aynı anda tek aygıta kullandırılıyor ve veriyolu bir anahtar düzeneğiyle sırayla aygıtlara sunularak paylaşım sağlanıyor; ethernetin ağ hattını kullanmasıyla aynı yöntem. İşin ilginç yanı paralel PCI’dan çok farklı yapıda olmasına karşın, PCI Express yazılımı PCI uyumlu ve PCI veriyolunu işletebilen herhangi bir işletim sistemi PCI Express’i de, hiçbir değişikliğe gerek kalmadan, sorunsuzca işletebiliyor.

PCI Express arayüzü 2.5 GHz saat hızındaki iki adet bağlantı hattını kullanıyor. PCIe 8/10 bit sıkıştırma oranıyla çalışıyor, yani 8 bitlik bilgi 10 bitle belirtiliyor ve tek bir PCI Express bağlantısı 250 MB/sn hızına ulaşabiliyor. İki bağlantı olduğundan hem göndeme hem alma yönünde bu bağlantı hızı düşmüyor, yani iki yönde aktarım hacminin toplamı 500 MB/sn oluyor. PCI Express birçok bağlantıyı eşanlı kullanarak bu aktarım genişliğini katlayabiliyor ve birleşik hatlara “yol” (lane) adı veriliyor. Kısacası x8 PCI Express (4 GB/sn) tek yollu x1 hattının (1 GB/sn) sekiz katı aktarım sağlarken, x16 PCIe yolun (8 GB/s) yarı hızında kalıyor.

PCI Express 2.0 saat hızını 5.0 GHz’e yükselterek veriyolu genişliğini ikiye katlıyor ve örneğin x16 hattı için 16 GB/sn aktarım hacmine ulaşılabiliyor. Biz de bu aktarım artışını ve esnek yapıyı bugünkü ekran kartları nasıl değerlendiriyorlar, 2.0’in sırtına ne kadar binebiliyorlar bir gözatacağız. Dört adet PCI Express 2.0 bağlantı sekiz adet PCI Express 1.1’le aynı aktarım hızını verebildiğinden, 1.1’den 2.0’a geçerek aktarım hızı artırılabileceği gibi, daha az hatla aynı iş yapılarak güç tüketimi de düşürülebilir. Tüm bunlara ek olarak PCI Express 2.0 halen 1.1 saat hızlarına da uyumlu olduğu için, gerekmediği zamanlarda saat hızı 5.0 GHz’den 2.5 GHz’e düşürülerek ek tasarruf da sağlanabilir. Eğer uygulama doğru yapılandırılmışsa PCI Express 2.0 gerektiği durumda yol sayısını değiştirerek (örneğin birkaçtan, 16’ya) ve saat hızını ayarlayarak (2.5-5 GHz) değişik senaryolara uyum sağlayabilir. Elbette PCI Express 2.0 ekran kartlarının PCIe 1.1 anakartlar için de uygun: Tek yapmaları gereken sürekli 2.5 Ghz hızında çalışmak.

PCI Express 1.1’den 2.0’a geçişte yuvanın sağlayabileceği en yüksek güç de artırılmış. PCI Express 1.1 anakart 75 W ve dış bağlantı 75 W olmak üzere 150W’ı geçemezken, PCIe 2.0 tamı tamına 300 W gücü yalnızca anakart üzerinden verebiliyor. Yine de PCIe 1.1 uyumluluğu nedeniyle ekran kartı üreticileri şimdilik dış güç bağlantısına sadık kalmak zorundalar – dahası PCI Express 2.0 uyumlu güç kaynaklarında, 2004 yılından beri kullanılan 6-iğneli standart bağlantıya ek olarak, ayrı bir 8-iğneli güç fişi bulunması da gerekiyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın