PCI Express 2.0 İncelemesi

PCI Express 2.0 İncelemesi

PCI Express yaklaşık dört yıldır aramızda ve bu aralar 2.0 kuşağına geçiş sürecini yaşıyor. PCIe 2.0 veriyolu genişliğini iki katına çıkarırken PCIe 1.1 uyumluluğunu da yitirmiyor. PCI Express ilk tanıtıldığında yaşlanmış AGP arayüzünden daha yüksek aktarım, kapasite, ölçeklendirilebilirlik ve esneklik getirdi ve ATI, Nvidia gibi grafik firmaları çok kartlı 3B grafik çözümleri ve daha nitelikli grafiklerle karşımıza çıkmakta gecikmediler. PCI Express’in ikinci kuşağı ilk olarak Intel X38 yongasetiyle karşımıza çıktı ve Intel X48, AMD 790/770 ve Nvidia nForce 7 dizisi yongasetleri de peşinden gelidler. Peki PCI Express 2.0 için daha erken mi?

Teknik olarak birbirine benzer altyapılar arasındaki “resmi” başarım farkı neredeyse ortadan kalktı. Günümüzde ürünler ek işlevleri ve hızaşırtma yeteneğiyle birbirinden ayrılıyorlar. Örneğin bir anakart üreticisi ürününe “ince ayar” çekmezse, aynı yongasetine sahip iki ürün arasındaki başarım farkı ölçülebilir bile olmuyor. Bugün yalnızca en yeni yongasetleri PCI Express 2.0’ı desteklerken, bir önceki kuşağa ait, ek işlevleri ve başarım düzeyiyle hiç de aşağı kalır yanı olmayan birçok ürün ortalarda gezmeyi sürdürüyor. Bunun yanında PCI Express 2.0 arayüzü PCI Express 1.1’in veriyolu genişliğini ikiye katlayarak 250 MB/sn’den 500 MB/sn’ye taşıyor. Yani x16 PCI Express 1.1 bağlantısı, x8 PCI Express 2.0 ile aynı aktarım değerine ulaşıyor.

Bu hızlı aktarımdan yararlanabilmeniz için hem anakartınızın hem de ekran kartınızın PCIe 2.0 destekli olması gerekiyor. ATI hızlı davranarak Radeon HD 3000 dizisine PCIe 2.0 yeteneğini eklerken, Nvidia Geforce 8800GT/GTS512 ve sonrasındaki Geforce 9 dizisiyle bu teknolojiye geçiş yaptı.

Deneylerimiz için orta düzey bir ATI Radeon HD3850 ekran kartı ve yüksek düzey çift grafik işlemcili (GPU) bir Nvidia GeForce 9800 GX2 ekran kartını x8, x4 ve x1 PCI Express 2.0 hızlarında çalıştırdık ve 2.0 arayüzünün başarıma etkisini ölçmeye çalıştık. Sonuçlar ne olursa olsun PCI Express 2.0’in önemli bir artısı var: yeni PCIe 2.0 ekran kartları eski PCIe 1.1 arayüzünde de çalışıyorlar ve PCI Express 1.1’in sunduğu tüm veriyolu genişliğini verimli biçimde kullanabiliyorlar.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın