PCGA: PC Oyun Pazarı 2010 Yılında %20 Büyüdü

Başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde PC oyun pazarına gelen talebin artmasıyla PC oyun pazarı 2010 yılında %20 büyüdü.

PC Gaming Alliance, 2010 yılında oyun pazarının %20 büyüdüğünü açıkladı. PCGA’a göre PC oyun pazarının 2010 yılında %20 büyümesinde en önemli etken Çin’den gelen talep.

Toplamda 16.2 milyar dolar gelir elde edilen PC oyun pazarında ABD, Birleşik Kralllık, Japonya, Almanya ve Güney Kore pastanın 7.8 milyar dolarlık kısmını oluştururken, Çin tek başına bu pazarda yarattığı 4.8 milyar dolar gelir ile önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi.

PCGA başkanı Mott Ployar, bu rakamların PC pazarının hala karlı olduğunu gösterdiğini belirtirken, PC pazarının dijital dağıtım, ücretsiz oyunlar ve çevrimiçi oyunlara kaydığını söyledi.

2010 yılında büyüme kaydeden PC oyun pazarında dinamo etkisini gösteren pazar ise tahmin edebileceğiniz gibi başta Steam olmak üzere dijital dağıtım platformları.

Yalnız bu rakamların sadece PC oyun satışlarını kapsamadığını ve oyunlar için geliştirilmiş her türlü donanım ve yazılımının da bu pazara dahil olduğunu belirtelim.

kaynak: gameindustry.biz

3 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Steam’den ziyade MMO pazarının çok daha büyük bir etki yaptığını düşünüyorum bu oranlarda. Steam pazarı genişletmek yerine daha çok perakende mağazaların payına çöküyor. Son zamanlarda özellikle İngiltere’de perakende PC oyun satışlarını durduran birçok mağaza olduğunu da düşünürsek aslında pazardaki büyümenin reel olmadığını çok rahat görebiliriz. PC oyun pazarı, milyonlarca oyuncunun MMO’lar için her ay neredeyse yarı oyun parası ödemesiyle ayakta duruyor şimdilik. Zaten bu izafi yükselişin özellikle Uzak Doğu ülkelerinde vuku bulması da bunun kanıtı. :))

  2. lazboy

    oyun pazari büyüdü de bukadar donanimi alicak kisi sayisi büyüdümü şüleliyim şahsen insanlar isleri gücleri yokmuda paralarini 24 saat insani eve bagliyan bitkisel hayata sokan sorunlu oyun ve isletim sistemlerine veriyorlar önerk verirsem Vista yi alanlar zarar etti

  3. lazboy

    havok fizik motoru kulanilar oyunarda karaterler cok hantal kaliyor havok fizik motoru oyuna cok agirlik verior havoku artik kaldirsinlar allah askina ya oyun sektörü baticak bu havok fizik motoru yüzünden

Bir cevap yazın