PC’de Boyut Herşeydir

Intro

Kompakt PCler, yavaşça fakat emin adımlarla pazarda kendilerine yer ediniyorlar. Artık mini bilgisayarlarla, özellikle oldukça yüksek güç isteyen 3D oyunları bile gerektiği gibi çalıştıran Shuttle’ın XPC serisiyle sık sık karşılaşacaksınız. Söylentilere göre çeşitli LAN partilerinde gözükmeye başlamışlar bile. Vaziyet, mini ürünlerin pazarda kalmaya devam edeceğini gösteriyor. Hemen hemen her anakart üreticisi mini PC sınıfında bir barebone sistem sunuyor –aşağıdaki tabloya bakın– ve bunlar istenildiği an güçlü bir PC olabilecek şekilde donatılabiliyor.

Muhtemelen Shuttle şirketi bu pazar dilimde liderliği elinde tutuyordur. Hemen hemen iki yıl önce Soket 370 (Intel Pentium III/Celeron) temelli ilk barebone sistemi (SV25) bu firma piyasaya sürmüştü (bkz. Hantal PC’lere Elveda: Şimdi Moda Athlon Mini PC’ler) versiyonu ve daha sonra P4 ve Socket 478 için olan XPC serisi izledi.

Abit DigiDice
Asus Pundit, Prodigy, Terminator
Epox eX5 Mini Me serisi
Gigabyte SA series, TA serisi
Jetway MiniQ 450
MSI Mega PC, Hetis, Hermes, Metis
Shuttle XPC serisi
Soltek QBIC EQ2000/3000/3401/3701
Soyo Mini Dragon, Dragon Gaming

Kompakt & çekici: Mini PC'ler özellikle iyi tasarım ve küçük boyutlar isteyen ve bağımsızlıktan hoşlanan kişiler için oldukça iyi bir seçim.

Kompakt & çekici: Mini PC’ler özellikle iyi tasarım ve küçük boyutlar isteyen ve bağımsızlıktan hoşlanan kişiler için oldukça iyi bir seçim.

İlk sistem, bir bütünleşik ekran kartına sahip olmak zorunda olmasına ve performans bakımından masaüstü bilgisayarlarının gerisinde ikinci sırada yer almasına rağmen, şu anda sunulan ürünler açık bir şekilde “boyut önemli değil, doğru parçaları kullanarak aynı performans seviyesi yakalanabilir” eğilimini gösteriyorlar. Fakat, barebone sistemlerin satılmasını sağlayan şey performansları değil, içerdiği özellikler, fonksiyonları ve dış görünüşleri. “Büyük” masaüstü bilgisayarlar çelik kasalara sahip olurken, hemen hemen tüm barebone sistem üreticileri hafifletilmiş alüminyum kullanıyor. Son zamanlarda ön panelde de boyanmış alüminyum kullanılmaya başlanıldı. Uygun renkteki düğmeler ve LED’ler de bunun üzerine dikkatli bir şekilde yerleştiriliyor. Mini PC satın alanlar, bu barebone modellerinin görselliğini her şeyin üzerinde tutarlar. Diğer taraftan, ortalama büyüklükteki masaüstü bilgisayarınız çok standarttır. Peki mini PClerde yer alan arabirimler nelerdir? USB 2.0, FireWire veya seri ATA artık standart olarak bulunuyor. Ayrıca bunların yanında, ağ ve 6 kanal ses (analog veya dijital) bağlantısı da beklenebilir. Bu karşılaştırmamızda, Shuttle bir adım daha ileriye gidiyor ve P4 işlemcili XPC SB65G2 modeline WLAN (802.11b) ekliyor.

Bu karşılaştırmamızda en ilgi çekici nokta hiç şüphesiz ilk Athlon 64 mini PC’yi (Soket 754 platformu) görmemiz oldu. Nvidia nForce-3/150 yongasetini kullanan bu mini PC ile kullanıcılar AMD’nin en uç noktadaki 64 bit teknolojisine sahip olabilirler. Bu sistem sayesinde, barebone sistemlerin güçlü oyun platformları kurmak için de uygun olduğu gözüküyor. Başka bir şey hiç bu kadar küçük bir paket içerisinde bu performansı sunabilir mi?

Bir cevap yazın