PC Oyunculuğuna Bir Darbe de Intel’den: Project Offset İptal Edildi

Intel, GPU ve oyun geliştirme alanından iyice soğumuş gözüküyor.

Project Offset ismini ilk olarak 2005 yılında duyduk. Oyun, bağımsız oyun geliştiricisi Offset Software tarafından geliştiriliyordu. FPS ile aksiyon öğelerinin bir karışımı olan Project Offset, üstün grafik teknolojisi ile oldukça dikkat çekti.

Project Offset için 2005 yılında yayınlanan teknoloji demolarından sonra ilk oyun içi video ise 2007 yılında yayınlandı. PC’e özel olarak geliştirilen Project Offset, bu video dikkatleri daha da üstüne çekti. Herkes Project Offset’in oynanış ve grafik olarak klasik bir oyun olacağını düşünmeye başlamıştı.

Daha sonra Intel’in Offset Software’i satın aldığını duyduk. Intel, üst düzey GPU geliştirmek istiyordu ve Intel’in Larrabee tanıtımı için sıkı bir oyuna ihtiyacı vardı. Intel için o zaman en uygun oyun da Project Offset’di.

Fakat bildiğiniz gibi işler Intel’in istediği gibi gitmedi ve Intel, üst düzey GPU geliştirmeyi bıraktığını açıkladı. Haliyle bu durum Project Offset’in geleceğini de tehlikeye düşürmüş oldu. Zaten son iki yıldır oyundan yeni bilgi gelmiyordu.

Ve, nihayet Intel, Project Offset takımını dağıttığını açıkladı. Kısacası PC oyunculuğuna bir darbe de Intel’den geldi. Bu durumun bir benzerini de Alan Wake oyununda görmüştük. Intel, Alan Wake ile dört çekirdekli işlemcilerini tanıtmıştı; fakat sonra gördük ki, Alan Wake Xbox 360’a özel bir oyun olup çıkmış.

Neyse Intel’in bir daha GPU işine girmemesini dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

Project Offset’in nasıl bir oyun olduğunu merak ediyorsanız, 2007 yılında oyun için yayınlanan video aşağıda.

6 Yorum

 1. Volkan ERKILINÇ

  İntel artık bir grafik işlemci yapsada hepimiz kurtulsak.Ben kendimi bildim bileli adamlar bir Gpu yapacağız öyle böyle olmayacak havalarındalar ama şimdiye kadar yaptıkları en iyi gpu lar 50$ lık anakartların üzerinde onbord olmaktan öteye gidemedi.

 2. goro

  Intelin nasıl bir mantaliteye sahip olduğunu gösteren çok net bir olay daha, şu noktaya gelmiş bir şaheseri yok etmek, diğer bir açıdan ise böyle bir oyundan dahi kâr edemeyecek kadar küçülmek, sonun başlangıcı, yakın bir zamanda çanlar intel için çalabilir. Yıllardır basit işlemciler üreten VIA firmasıyla netbooklar da bile rekabet edemeyen intel, yıllardır gpu üreteceğini söyleyip, yapamayan intel, oyunda da bir başarısızlığa daha imza atıyor, şahsen intel gördüğüm ürünlerden uzak duruyorum.

 3. Ziyaretçi

  Intel Komedi Grubu iftarla sunar: GPU Devrimi.

  Ya adamlar hala öğrenemedi neredeyse 30 senelik şirket belki daha fazla. NVIDIA ile AMD ye grafik konusunda kafa tutucam diyor.

  Başkalarının ekmeğiylede oynuyor.

Bir cevap yazın