PC İnceleme: Assassin’s Creed 2

 

İlk İtikat Sınavımızı Hatırlayın!

Ağustos 1096, Kudüs’ün kaderi el değiştiriyor… Müslüman (!) Fatımiler, Haçlı belası ve bölgesel sorunlarla uğraşan, Müslüman Büyük Selçuklu İmparatorluğu yönetimindeki Kudüs’ü beklenmedik bir sefer düzenleyerek ele geçirdi. Bundan üç yıl sonra Haçlılar Kudüs’e ulaştı, böylece yeni dünya düzenin ilk adımları atıldı.

Assassin's Creed 2 PC 2

Soldaki mavi kubbeli yapı Süleyman Mabedi, sağdaki altın kubbeli yapı ise Kubbetüs Sahra

Fatımiler’in karşılık vermeden, direnmeden Haçlılara Kudüs’ü verdiği 15 Temmuz öğleni 1099’da Vakanüvis Raymond Kudüs fethi sırasında yaşananları şöyle kayda almış:

Görülmeye değer harika sahneler gerçekleşti. Adamlarımızın bazıları  -ki bunlar en merhametlileriydi – düşmanların kafalarını kesiyorlardı. Diğerleri onları oklarla vurup düşürdüler, bazıları ise onları canlı canlı ateşe atarak daha uzun sürede öldürüp işkence yaptılar. Şehrin sokakları, kesilmiş kafalar, eller ve ayaklarla doluydu. Öyle ki yolda bunlara takılıp düşmeden yürümek zor hale gelmişti. Ama bütün bunlar, Süleyman Tapınağı’nda yapılanların yanında hafif kalıyordu. Orada ne mi oldu? Eğer size gerçekleri söylersem, buna inanmakta zorlanabilirsiniz. En azından şunu söyleyeyim ki, Süleyman Tapınağı’nda akan kanların yüksekliği, adamlarımızın bileklerinin boyunu aşıyordu.

Kutsal Topraklar o ana dek benzerine rastlanmamış bir vahşet ile kana bulandı. Kudüs’ün düşmesinden 88 yıl sonra bölge halkı Selahaddin Eyyubi ile tekrar nefes aldı. Batılıları şok içerisine düşüren Kudüs fethi üzerine bir Haçlı Seferi daha düzenlendi.

Üç kralın ve bolca soylu savaşçının yer aldığı üçüncü sefer aynı zamanda bir itikadın gürleşmesi ile aynı zamana denk gelir. Bizim hikayemiz (alternatif tarih) ise tam burada başlıyor. Akka’yı zapt eden İngiltere Kralı Aslan Yürekli Richard ve Salahaddin Eyyubi savaş alanında at koştururken geride başıboş bıraktıkları şehirlerde haberdar olmadıkları olaylar vuku bulmaktaydı. Tapınakçılar savaşlardan oluşan bu boşluklar sayesinde kralların arkasından gizli işler çevirmeye başladılar. Biz ise bu işlere çomak sokan kişiyiz. Hasan Sabbah’ın Suriye kolunun yöneticilerinden Raşit Sinan nam-ı diğer Al Muallim’in suikastçı müridi Altair ile kaderimiz kesişiyor ve kendisine gerçeğe (!) giden yolda yardım ediyorduk. Haçlı Seferi esnasında savaşlardan dolayı mazlumlaşan halka zulüm eden tapınakçı ve onlara hizmet eden, amaçlarından sapmış soylu kişilerin cezalandırılmasını bizzat biz üstleniyorduk.

37 Yorum

 1. Talha Turhal

  Aslında böyle bir mesaj geleceğini biliyordum. Hasta, eğer böyle bir yargıya sahip olsa idim  Fatımiler’i “Şii” Selçuklular’ı Sünni diye ayrıca belirtirdim. Ama bunu yapmadım. “Müslüman!” vurgusu iki tarafın aynı dine mensup olduklarını gösteriyor ve ayrımcılık içermiyor.

  Doğru olan İslam coğrafyasına akın akın gelen Haçlı Seferleri için birlik sağlanması değil midir? Ben, Fatımiler’in ölümcül hatalar dizisini kendi nezdimde eleştirdim. Eleştirilmesi de gerekiyor, çünkü bu yanlışların savunulacak bir yanı yok. Belki ve eğerler ile yazılmıyor tarih ama insan fıtratı, düşünüyoruz ve alternatif bir tarih biçiyoruz.

  Kelimelere takılı kalmayalım ve oyunun tadını çıkartalım 🙂

  • Abdullah Akın

   Bu konuda size katılıyorum.Zaten Selahaddin Eyyubi’de bu birlik olamamanın verdiği üzüntüyle ilgili bir sözü vardı sanırım.Ayrıca Haşhaşin tarikatı özünde Müslümanlar tarafından kurulmuş olsa da sonradan sapkın anlayışlara yönelmiştir.O yüzden Haçlı seferlerinde 3 taraf vardı.Bu seri gerçekten tarihin aynası gibi bence oyundan da bilgi öğrenilir mi diyen insanlara tokat gibi bir cevap bence.Oyunlardan gram hazzetmeyen babama bile  oturup yarım saat kendini izlettirebilen bir oyun. Bu benim için bir oyunun başarısında önemli bir ölçüt 🙂

 2. Talha Turhal

  Ben Xbox 360 kolu ile denemedim. Ancak sorunuzun cevabı “evet” olacaktır. Zira önceden çıkmış birçok oyun firma Xbox 360 kolunu önerse de diğer firmaların ürettikleri kollarla da oynanabiliyor.

  Ayrıca başlığında olduğu gibi firmanın önerdiği bir örnektir, sadece Xbox 360 kolu ile oynayabilirsiniz diye bir uyarı yok. Böylece iki şekilde sorunuzun cevabını tasdiklemiş olduk 🙂 iyi oyunlar.

 3. stoic

  Korsancıların atıp atıp durdugu DRM sistemi de bence gayet güzel çalışıyor. (en azından şimdilik) 30 saat oynadım oyunu simdiye kadar ve sadece bir kere oyun acılırken Ubisoft Game Launcher da Save Load Error verdi Logout yapıp tekrar login dediğim zaman sorun cıkmamıstı. Su son zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı aynı ay içinde 2-3 kez işletim sistemini yeniden kurdum ve gizli dosyaların arasında save yedekleme ve kurma sınırı  gibi bir derdim olmadı.

 4. Oruç Dim

  stoic, güzel çalışmaması değil problem. Yapımcıların iki kuruş fazladan para kazanacağız diye oyuncuyu, hem de orjinal kullanan oyuncuyu böyle bir külfet altında bırakmaları. En nihayetinde internet bağlantısı, Türkiye’de ve birçok yerde gidip gelebilen birşey, bunu hepimiz biliyoruz. Şimdi 80 lira verdiğimiz oyunu (kaç paraysa) internet gidince oynayamamak canınızı sıkmaz mı, üstelik bir de heyecanlı bir yerinde internet kesildiyse?

  Yani sistemin düzgün çalışıp çalışmaması değil insanları isyan ettiren, elbette düzgün çalışacaktır. Ama yapımcılar zaten yeterince para kazanıyorlar ve korsan inanılmaz büyük bir para kaybı sağlamıyor milyonlar kazanan bir yapımcı için. Eğer öyle olsaydı şu anda sözünü ettiğimiz yapımcılar para içinde yüzmüyor olurdu, doğru değil mi? Onlar korsan olsa da, olmasa da paralarını kazanıyorlar merak etmeyin siz. Bu tür DRM sistemleri açgözlülükleri yüzünden orjinal oyun alan, sadık müşteriye ekstra külfet çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor açık konuşmak gerekirse. PC’nin son yıllardaki popüleritesine (!) de darbe vurmuyor değil.

  Demek istediğim şu ki, sizin gibi bilinçli, orjinal oyun kullanan tüketicilerin buna hayır demesi gerek bana kalırsa. En nihayetinde emin olun, bir tür sunucu emülasyonu (kendi PC’nizi sunucuymuş gibi göstermek) yoluyla bunun korsanı çıkacak ve olan yine sizin gibi orjinal kullanıcılarına olacak. Bu yüzden temennim bu yönde, eğer siz de buna hayır demezseniz her adımımızın gözlendiği, an be an takip edildiği, firmaların an be an bütün kişisel bilgilerimize ulaşıp istediği yönde bu bilgileri kullanabildiği bir gelecek bekliyor oyuncuları.

  Ve sizin gibi bilinçli kullanıcıların, kullanıcıyı böylesine aşağılık ve saygısız bir biçimde gözetleyen bu DRM sistemini desteklemesi beni korkutuyor.

  • Abdullah Akın

   Bu çarkın içinde yer alan birisi olarak bence çok güzel ifade etmişsiniz.Bazı arkadaşları anlamak ciddin zor.İdealistmi deyim annesinin karnından itibaren orjinal takılan insanlar mı deyim bu saçmalığı savunuyorlar.Belki siz şanslıydınız oyunun ortasında netiniz gitmedi ama birçok kişi bu yüzden saç baş yolmuş olamaz mı?Bu multiplayer oyunu değil ki netin gider birkaç el oynayamassın bunda ise belki en can alıcı yerinde gidecek.Ayrıca bu sistemi savunan arkadaşlar netiniz gittiğinde veya sunucularda problem çıkıp oyun zevkinin içine ederken yutkunarak “E gerekli canım korsanı bitiriyorlar biraz da çile çekeceğiz.”diyebilecekseniz ayakta alkışlarım sizi 🙂

    

 5. MaRIkO

  kusura bakmayın ama böyle mantık olur mu? yapımcılar 2 kuruş fazla kazanmak istiyorsa bu onların hakkıdır kimsede bireşy diyemez. senin 10 tane yumurtan varsa bu 10 yumurtayıda satmayı planlıyorsan kaç tanesi satılırsa satılsın satılanların parasının senin cebine girmesini istersin. 7 sinin parası benim cebime girsin 3 taneside çalanın cebine girsin diye bir mantık olmaz. bu adam 10 yumurtanın 10 ununda parası cebine girsin istiyor diye aç gözlülükle suçlanamaz.

  öncelikle neyi nasıl eleştireceğimizi kimi nasıl suçlayacağımızı düzgün saptamamız lazım.

  burda adamları aç gözlülükle suçlayarak başlarsak olaya hiç bir yere varamayız.

 6. stoic

  Sayın Oruç Dim Bey,

  Aslında DRM sistemini överek elimize birşey geçmeyeceğinin farkındaydım ama DRM in nelere varabiliceğini birkez daha anlattıgınız için tesekkürler. İnternetin kopma ihtimali elbet var ama yaşımın 21 olmasına rağmen ACII ve niceleri dahil hiçbir oyun ortada kapandıgı zaman saç baş yolmuyorum. Yani internetim yada elektriğim gider de oyun kapanırsa sağlık olsun diyebilirim. Sanırım herkesi kendim gibi düşünüyor sanmam bu kadar hadi bir tanede biz vuralım mantıgına yol actı. Bilgilerininz için tesekkürler.

   Abdullah Akın;

  Ne idealistim ne de Anamın karnında orjinal oyun alarak doğdum bende herkes kadar korsan oyun oynamısımdır oynuyorum da Sadece eğer bir oyunu cok seversem onun hakkını veririm fiyatı 92TL de olabilir 150TL de sadece almam için geçen süre değişir. Ülkemizde gelir dağılımının eşit olmadıgının da bilincindeyim ama sandıgınızın aksine zengin tikilerden biri değilim alacağım oyunlara 1 ay öncesinden bütçe ayıran teknisyenlik yapan biriyim.  Evet  benim şansıma oyunu oynarken internetim  gitmedi, ama  gitsede saçıma başıma girişmem bence diğerleride öyle yapsın. Altı üstü oyun neticesinde.

  @Uğur Yurtsever

  DRM vari kopya koruma yazılımları  kötü birşeydir sakının bundan ey oyuncular demek için nasıl bir mücadele vermeniz gerekti gerçekten merak ettim. Keşke o kadar zahmet vermeseydiniz.

  • Abdullah Akın

   Belki birkaç kez yaşarsanız pek problem etmezsiniz de ülkemizde sağlanan internet hizmetiyle bunun sürekli olmayacağnın garantisini verecekmisiniz?Elbette bi yerden sonra “Başlarım böyle işe” diyerek oyun kutusundan hırsını çıkarmak işten değil.Tabii  illa böyle olacak diye birşey de yok ama olma ihtimali de var ve paramın hakkını talep eden bir tüketici olarak bunu sorgulamam çok normaldir.

 7. Oruç Dim

  Mariko, stoic, yorumlarınız için teşekkürler.

  Mariko, adamlar haklı olabilir, elbette para kazanmaya çalışacaklar. Ama bunun doğru yöntemi sence kullanıcıyı sürekli internete bağlı kalmak zorunda bırakmak mıdır? Starforce bile bundan çok daha iyi bir DRM yöntemiydi her ne kadar sorunlu olsa da. DRM sistemleriyle bir derdim yok. Bu spesifik DRM’ın kullandığı yöntem ile sorunum var.

  Verdiğin örnek biraz anlamsız olmuş 😀 10 yumurta somut birşeydir, oyunlar ise soyut şeyler. 10 yumurtadan 3’ünü birisi çalarsa o 3 yumurta senin elinden eksilirken, firmanın elinden oyun eksilmez, dijital bir maldır en nihayetinde. Lütfen korsanı gerçek hayattaki hırsızlıkla karşılaştırmayalım, ikisi ayrı türde hırsızlıklar 🙂 Yapımcılar çok çok az para  kaybediyor korsan yüzünden, canınızı sıkmayın. DRM konusunda haksızlar demek değil bu, sadece belirtiyorum o kadar.

  stoic, saç baş yolmaktan bahsetmedim. Sadece canım sıkılır bana olsa mesela, bu bile yeterli benim için. Aşırı bir tepki vermene gerek yok, orjinal aldığım oyunu oynarken düşen internet bağlantısı yüzünden (ki benim kampüsümde sürekli bağlantı düşüyor bu aralar) oyun keyfimin bozulması yeter. Herkesin interneti bir değil arkadaşlar 😉

 8. Tahir Meylani

  Ben bu kopya koruma sistemi hakkında o kadar olumsuz düşünmüyorum. Evet, devamlı internet olma zorunluluğu can sıkıcı ama hadi kabul edelim kimin evinde devamlı internet bağlantısı yok artık? Zaten Ubisoft, daha baştan uyarıyı yapıyor; devamlı internet bağlantınız yoksa bu oyunu almayın.

  Sorun şu ki, oyun dağıtımcıların gözünden değil, kendi bakış açımızdan bakıyoruz devamlı.

  Korsan’ı engellemek için oyun firmaları her yolu deneyecektir. Şimdiye kadar DRM sadece orijinal oyun alanlara zarar veriyordu. Ama bu kopya koruma kırılamadığı sürece korsana alışmış oyunculara zarar verecek. Durum bundan ibarettir. Eğer bir gün bu sistem kırılır ve Ubisoft, bu sistemi sürdürmeye devam edip orijinal oyun alanlara eziyet ederse… Asıl sıkıntı orada oluşur. Bu haliyle Ubisoft’un kendini koruma isteğini haklı buluyorum.

  Şu anda tüm eleştiriler Ubisoft üstünde toplanmış ama yakında başka oyun firmaları da bu sistemi deneyecektir.

 9. Oruç Dim

  Devamlı internet bağlantımız yoksa bu oyunu PC’de sakat gibi oynayacağız yani? Eğer düzgün bir bağlantımız yoksa oyunu düzgün ve akıcı bir şekilde oynama hakkımızın elimizden alındığının farkındasın değil mi? Eğer düzgün bir internet bağlantımız yoksa bizim için adam gibi Assassin’s Creed 2 ‘yi deneyimlemenin herhangi bir yolu yok yani. Oyundan çıkıp duracağız. İyiymiş. Firma aslında öyle demiyor Tahir. “Sürekli İiternet bağlantınız yoksa bu oyunu oynamayın” diyor.

  Yoo, herkesin evinde sürekli internet bağlantısı yok, bunun bir örneği benim. Dediğim gibi kampüste yaşadığımız sorunlardan dolayı sürekli netimiz gidip geliyor. Şimdi benim AC2’yi onca para verip alıp düzgün, kesilme olmadan oynama hakkım yok ve sen bunu onaylıyorsun, öyle mi?

  Bu kopya koruma kırıldığı anda da orjinal alanlara külfet olacak ama. Adamlar hiçbir net bağlantısı istemeden oynayacak ve orjinal alanların canı sıkılacak.

  Zaten beni korkutan da başka firmaların da bunu denemesi 😉 Ve siz de destekleyerek gelecekte oluşacak “kullanıcının bilgisayarı-sunucu” arasındaki bilgi alış verişini desteklemiş olacaksınız. Kullanıcının bilgisayarının sunucuya verdiği her bilgiyi onaylamış olacaksınız. Adamlar bir gün bu gönderdikleri paketlerin arasına kişisel mail’inizi, kredi kartınızı, bilgilerinizi göndermenizi isteyen programcıklar yerleştirmeyeceğini nereden biliyorsunuz? Bunu EA zamanında yaptı,  insanların farkında olmadan mail’lerini çaldı, kimse firmalar böyle bir hırsızlık yapmaz demesin, her tarih gibi oyun tarihi de tekerrürden ibarettir.

  Neyse, ileride her firma bunu uyguladığında ve yöntemler gittikçe sertleştiğinde bu durumdan memnuniyetiniz ne derece sürmeye devam edecek, göreceğiz. Bence bunu şimdi değil o zaman konuşalım 🙂

 10. Tahir Meylani

  Oruç, Conspiracy Theory’i fazla izlemişin sen 😛

  Multiplayer oyunlarda da “kullanıcının bilgisayarı-sunucu” ilişkisi yok mu?

  Sabah akşam multiplayer oyun oynamıyor muyuz?

  Ubisoft, zaten bu sistemi getirerek “sürekli internet bağlantısı olmayan oyuncuları” gözden çıkardığını kabul ediyor. Seni anlıyorum hayıflanmakta haklısın. Ama sende kabul edersin ki, kimse başkasını düşünmez. Benim bağlantım var başkasının yok diye oyuncular oyunu almayacak mı?

 11. Oruç Dim

  Multiplayer oyunlarda kullanılan “paket gönderme” sistemi ile bir kullanıcının kayıt dosyalarının sistemin sunucusunda saklanması arasında ÇOK fark var takdir edersin ki. Çokluoyuncu oyunlarda gönderilen paketleri sadece oyun çözümler, sunucu sahibi bu paketlere erişemez bildiğin üzere. Ve bu paketler gönderme, alışveriş bittiği anda yok olur, sistemde kalarak kalıcı bir yer işgal etmez – dolayısıyla risk taşımazlar. İstersen bunu araştırabilirsin.

  Save kayıt sistemindeyse, Ubi’nin de söylediği üzere oyuncunun bilgisayarının gönderdiği kayıt dosyalarını sistem kaydediyor : “Additionally, save game files are now stored on UbiSoft servers.”. Bunun tek bir anlamı olabilir: oyun dosyaları bizim bilgisayarımızdaki veriler baz alınarak oluşturuluyor ve sunucuya gönderiliyor, en nihayetinde bizim verilerimiz büyük bir veritabanında kayıt altına alınıyor. Ubi’nin bu veritabanına ertesi gün kullanıcıların kişisel bilgilerini eklemek istemeyeceğini nereden bilebilirsin (hatta şu anda bile yapıyor olabilir, AC2’nin kayıt dosyalarına erişme imkanın var mı)? Conspiracy Theory falan değil bu, bunu zamanında EA yaptı. O yüzden bu şekilde konuşuyorum. Bu sistem aynı zamanda bilgisayarınızdan sizden gizli bilgi almaya ve size hiç göstermemeye de yarar, bu şekilde de kullanılabilir. En nihayetinde o bilgilere asla erişemez ve bunun doğruluğunu asla kanıtlayamazsınız. Öyle bir durumda, Ubi sunucularını halka açmadığı sürece hiçbir şeyi kanıtlama şansınız olmaz. Böyle birşey yapıyorlar demiyorum ama yaparlarsa ruhunuz duymaz.

  Sürekli internet bağlantısı olmayan oyuncuları gözden çıkaran, “o oyunu ‘belli bir tip kullanıcı’ oynamasa da olur” diyen bir firmayı destekliyorsunuz yani, bu mudur?

  Oyuncular oyunu alsın, buna bir lafım yok. Ben oyuncuların oyunu alıp almamasına karşı değilim ki 🙂 DRM’a bile değil, kullanılan DRM yöntemine karşı çıkıyorum, hepsi bu. Sırf bir oyun oynamak için benim bilgisayarımdan çıkan bilgilerin herhangi bir oyun firmasının sunucusunda depolanmasını istemiyorum. Ve böyle birşeyin asla olmayacağını düşünmek, hele EA olayından sonra, bence naifliktir.

  • acdervis

   Yeterince yetenekli bir programcı gönderilen paketleri durdurup ne içerdiklerine pekala bakabilir. Ubisoft’un yeni DRM sistemine ben de sıcak bakmıyorum, ancak “Google bilgilerimizi saklıyor, pislik onlar” muhabbetini buraya uyarlamaya da gerek yok hani.

 12. Uğur Yurtsever

  Aslında bu tamamen yanlış bir şekilde “korsan-orijinal” düzlemine çekilmiş tartışmaya eklenmek istemiyordum. Ne var ki yukarda bana ithafen yapılmış bir yoruma karşı umursamaz bir tavır takınmak istemedim. :p

  Öncelikle belirtmek istediğim nokta şu:

  DRM’den sakının veya boykot edin gibi bir mücadele vermedik elbette. Vermeyiz de. Hatta şunu da çok rahat iddia edebilirim ki fikir ve sanat haklarının korunması bağlamında; gerek Oruç Dim, gerekse ben ortalıkta DRM bekçiliği yapan insanlardan çok daha dikkatli ve bilgili insanlarız.

  Yani kimse bizim için “bu insanlar fikir haklarının korunmasına karşı çıkıyor” diyemez.

  Bizlerin görevi, neredeyse 20 yılı aşkın bir süredir hakkını vererek oyun oynayan insanlar olarak, fikir ve sanat haklarını korurken son kullanıcının hareket alanını kısıtlayan ve daha ne kadar ileri gidebileceği belli olmayan bu tip sanal “neo-liberal” dayatmalara karşı fikirlerimizi açıkça beyan etmektir.

  Yaptığımız birçok haberde özellikle Ubisoft’un kullandığı DRM sisteminin gerçek yüzünü anlatmaya çalıştık. Benim hayıflanmamın sebebi; söylediklerimizin boşa gitmesi değil elbette, hala karşımıza çok nadir de olsa firmaların çizdiği sınırlar içinde takılmaktan memnun olan oyuncuların çıkmasıydı. Sanırım yukarıdaki yorumum çok iyi anlaşılamadı.

  Bunun dışında her “oyun oynayan insan”, DRM kullanmakta ve bunun keyfini sonuna kadar çıkarmakta özgürdür. Buna kimse bir şey diyemez zaten. Yine de bu tip uygulamaları hararetli bir biçimde savunan son kullanıcılarla karşılaşmak ister istemez bir hayal kırıklığına sürüklüyor insanı.

  Tartışmayı sekiz yumurta, iki domates, ekmek arası kaşar gibi somut bir düzlemde ele alıp orijinal-korsan boyutuna çekmek de çok doğru bir yaklaşım değil ne yazık ki. :p Zira Oruç’un da belirttiği gibi yazılım hırsızlığı çok farklı bir şey. Kaldı ki buradaki tartışma konusu orijinal-korsan veya dijital eserlerde yapılan hırsızlıklar değil. DRM yöntemlerinin uygulanış şekli. Kaldı ki bugüne benzer sistemleri uygulamamış firmalar batmış veya işçilerini işten çıkarmış değil. Yani Ubisoft’un yaptığını “açgözlülükten” başka bir sözcükle tanımlamak “mümkün değil.” Amaç karları maksimize etmek olunca, Makyavelist bir tavırla “amaca giden her yol mübahtır” düsturunu kutsal kitap olarak benimsemiş oyun geliştiricilerini pohpohlamak kraldan çok kralcı olmanın “sözlük” anlamından başka bir şey değil ne yazık ki. 🙂

  Eminim her sene aynı oyunların az biraz farklı iterasyonlarını çıkarıp cebimizdeki paraları aldıktan sonra semirmiş göbeklerini sıvazlayan (bkz. Activision ve Ubisoft patronları) CEO’lar bile bu DRM sistemlerini bu denli inançlı bir şekilde savunamazdı. :p

  Aslında lafı fazla da uzatmaya ve daha fazla mizah malzemesi çıkarmaya gerek yok. Ne diyebiliriz ki etrafımıza çekilen dikenli tellerle mutlu olmaya devam edelim. :))

 13. MaRIkO

  olayları gene farklı noktalara çekmeyelim. merak etmeyin burda kimse ne DRM bekçliği yapıyori, ne sizi “bu insanlar fikir haklarının korunmasına karşı çıkıyor” diye itham ediyor ne de çevresindeki dikenli teller ile yaşamaktan mutlu.

  bakın ben kendi fikrimi söleyeyim. ben devamlı internet bağlantısı isteyen bir oyunu bu aşılıncaya kadar satın almam, ben oyunu oynamak için dvd-roma dvdsini taktıran oyunuda aldığım zaman nocd cracki yapar kullanırım. bu tip kısıtlamalar beni rahatsız eder.

  ama tanıyı doğru koyalım. bu bir firmanın batıp batmama işi değildir kesinlikle açgözlülükde  değildir. hala açgözlülük diye konuya devam edildiği sürece olay ciddiyetini kaybedip gider. bir insan veya firma malını korumak istiyor kendi ürettiği malın karını sadece kendisi almak istiyor diye açgözlü olduğunu düşünüyorsanız yandık demektir. bu zihniyet ile maalesef iyiye değil kötüye gideriz.ve kötüye gidişin sorumlusuda bizler oluruz. kraldan çok kralcı olmaktan daha kötü olan şey nedir sizce tabiiki kralın bir hatasını eleştirecem diye gaza gelip yalan yanlış herşeyini eleştirmektir yanlış tepkiler vermektir. ozaman derdini anlatamaz HAKLI İKEN HAKSIZ DURUMA düşersin. burda sizin yaptığınızda aynen bu. inatla neden size karşı çıkıyorum bu şekilde devam edersek haklı olmamıza rağmen mücadelesini vermeye çalıştığımız şeyi kaybedeceğiz. ve burda sizlerin dediği gibi uzun süredir bu işin içersinde olan insanlar olarak insanları doğru tepki vermeye yöneltenlerin sizler olması lazım.

  peki anlaşılmadığına göre yumurta örneğini bırakalım. korsan kitap işine gelelim o da bilgisayar oyunu kadar soyut bir kavram aralarındaki fark birinin dvdye birinin kitaba basılması, birini kullanmak için bilgisayara ötekisinin için sadece göze ihtiyacı olması. şimdi çok satan bir kitabı basan bir yayınevi korsan kitaplara savaş açarsa açgözlü mü olacak?

  bana göre bu konuda tartışacak isek öncelikle sorunumuzun ne olduğunu iyice görüp gereksiz suçlamalar ile konuyu dağıtıp komik duruma düşmeyelim.

  gelin yapıcı fikirler üretelim. hem korsanla hemde hakkımızı yiyen firmalar ile savaşalım.

 14. Uğur Yurtsever

  Aslında yukarıda yazdığım satırların büyük bir kısmı aşağıdaki yoruma karşılık olarak yazılmıştı.

  “Korsancıların atıp atıp durdugu DRM sistemi de bence gayet güzel çalışıyor.” yorumuna karşılıktı.” 

  Zira oyun oynayan insanların büyük bir kısmı korsan-orijinal-DRM üçgeninde neyi savunduğunun bile farkında değil. Yani yumurta örneğinden dolayı üzerinize alındıysanız kusura bakmayın. Ancak korsanı önlemek için DRM’in tek çıkış olduğunu savunmak veya bu konuda Ubisoft’u haklı görmek “mizah” tan başka bir şey de değil.

  Kaldı ki Ubisoft’u hala “açgözlü” olarak nitelendiriyorum. Bunun başka bir açıklaması yok çünkü. :)) EA’in ilk Mass Effect oyununda aldığı DRM tepkisi yüzünden ikinci oyunda yalnızca serial koruması getirmesi buna güzel bir örnek mesela. Yani EA salak mı? Evet belki C&C 4 ile biraz saçmalamış olabilirler, ancak çevrimiçi özellikleri olan ve seviye sistemine yenilikçi bir yaklaşım getiren bir oyunda bu tip handikaplar bir nebze kabul edilebilir olabilir.

  Verdiğiniz örnek yine pek başarılı olmamış. Zira Ubisoft’un yaptığı, korsan kitaplara savaş açan yayıneviyle aynı şey değil malesef. En azından o yayınevi kitabınızı benim kütüphanemde okuyacaksınız diye diretmeyecektir. Açıkçası korsana karşı duruş sergilerken abuk subuk sistemleri savunur duruma düşmemeliyiz. Kimse korsanın yükselmesini ve firmaların zor durumlara düşmesini istemez. Ancak lütfen neyi savunduğumuzun bir farkına varmaya çalışalım önce 🙂

  Konu Ubisoft’un DRM sisteminin güzel çalışması ve sorunsuz olması değil, konu tüketicinin etrafına çekilen dikenli teller ve komik olansa tüketicilerin (neyse ki küçük bir kısmı) buna tek bir eleştiri getirmeyişi. Asıl korkutucu olan durumsa, bunun korsanı engelleyeceğinin düşünülmesi.

  Tüketiciler bu tip uygulamalara tepkisini göstermeyip bunu duygusal bir sidik yarışınıa dönüştürdükçe kazanan bu sınırlayıcı uygulamaları daha da yoğun bir biçimde kullanmak isteyen açgözlü semirmiş CEO’lar olacak.

  Korsana karşı kahramanlığa soyunurken (sözüm meclisten dışarı :p) ihtiyatlı davranmak gerektiği kanaatindeyim zira bu ortamda sınırlar oldukça flu…

  • Tahir Meylani

   Belki konuyla alakası yok ama bütün bu olaylar hele “açgözlü semirmiş CEO’lar” (Bobby Kotickt’ten daha semizi var mı? acaba 😛 ) sözün çok tanıdık geldi. Dejavu yaşamış gibi oldum.

   Ubisoft’a gösterilen benzer bir tepki hatta çok daha fazlası Infinity Ward-dedicated server olayında yaşandı. Oyuncuların aşılmışın dışında yüksek sesle itirazları… boykotlar… forumlarda selzenişler… O zaman dedicated servera karşı çıkan grubun tarafındaydım.

   Sonra şunu fark ettim: Tüm bu itirazların bir sonuca vardığı yok. Activision her zamankinden çok daha zengin. Infinity Ward, patronları kovulmuş olabilir ama ilk defa DLC için (aptal) bir TV reklamı yapacak kadar işi büyüttüler.

   Yani demek istediğim birbirimizi suçlamaktan vazgeçelim. Eğer oyuncular bu sistemi boykot edecekse eder. Ubisoft da sonuçlarına katlanır ama “vay sen bak bu oyunu aldın bu sisteme destek oluyorsun” bir işe yaramıyor.

   Bunu Infinity Ward-dedicated olayında çok iyi gördüm. Ben hala Modern Warfare 2 almıyorum ama artık kimseyi Modern Warfare 2 aldı diye de eleştirmiyorum.

   Yani Creed 2’yi orijinal alan arkadaşları dolaylı yoldan da olsa bu sistemi savunmakla suçlamak bana anlamsız geliyor çünkü Ubisoft, bu sistemden vazgeçmeyecektir, kırılmadığı sürece. Bu sistem Ubisoft’a kardan çok zarar getirirse bile inanın bana Ubisoft, yine bu sistemden vazgeçmeyecek belki PC sektöründen çıkacak ama yine vazgeçmeyecek.

   Stoic ve benzer yorum yapan arkadaşların ise iyi niyetli olarak demek istedikleri şu “sistem iyi çalışıyormuş öyle kopma donma yokmuş” bunu incelemeyi okuyanlara belirtmek sadece. Yoksa onlar da bu sistemin savunucusu değil eminim. Ben de bu sistemi savunmuyorum ama firmaların böyle şeyler yaptığını ve ileride de yapacağını çok iyi biliyorum.

   Boykot etmek isteyen etsin, sistemi eleştirmek isteyen yine eleştirsin ama alan insanları da suçlamayalım. Bu sistem korsanı engeller mi engellemez mi onun üstünde ayrıca tartışırız bu farklı bir konu…

 15. MaRIkO

  yok yumurta örneğinden dolayı üstüme alınmadım ama işin açgözlülk kısmına hala katılmıyorum. neden katılmıyorum evet ea mass effect ile bir yol denedi doğru iyimi yaptı kötümü yaptı genel  (firma, piyasa vs) manada birşey diyemem ama şahsen konuşursam bence iyi yaptı. ubisoftta başka bir yol denedi iyisi kötüsü yeni bir sistem olduğu için dhaa sonra ortaya çıkacak ama bana göre saçma sapan bir sistem getirdi ortaya.

  ama olaya aç gözlülük olarak bakmıyorum bakamıyorum. doğru veya yanlış yoldan bir insanın malının korumaya çalışması bana göre açgözlülük olamaz olmamalı. ama açgözlülük olmamasıda yanlış olmadığını göstermez. neyse zaten bunlar işin detay kısımları.

  ben elimden geldiği kadarıyla genel sorunu tarif ederek başlıyım tartışamanın sonucunda bana göre iyi fikirlere varabiliriz.

  şu anki sorunumuz ne? konu ubisof üzerine olsada onunla veya sürekli internete bağlı olma sistemi ile sınırlı tutmayalım. sorunumuz oyunlarına para vererek alan oyuncuların kopyaya karşı geliştirilen drm sistemleri ile işkence çekmesi. buda oyunculuğu (şu an pc tarafı konsollarda daha böyle sorunlar yok) kötü yönde etkiliyor. ozaman bu sistemlerin gelişmesindeki ve herseferinde kötüye gitmesindeki sebep korsanlar. korsanlar olmasa oyunlar kopyalanmasa drm sistemleri hiç olmayacak, olmayacakta korsanlar neden oyunları kopyalıyor tabii ki oyun fiyatlarının yüksekliğinden dolayı. eğer teorikte firmalar oyunlarını korsanların sattığı ile aynı paraya satarlar ise gene korsan morsan olmaz ortalıkta. tabii bu teorikte böyle. artık korsanlar oyunları satmıyor bile zaten internet bağlantısı olan herkes beleşe oyunları indirebiliyor. yani eskiden giderdik bilgisayarcılara verirdik disketlerimizi veya onlardan disket alırdık işte disketi x liradan paramızı verir çıkar giderdik. şimdi bu kadar bile para vermiyoruz. aylık verdiğimiz internet ücretine hepsi elimizin altında zaten.

  drm sistemleri ile firmalar korsanlar ile savaşmaya çalışıyorlar ama bu savaşı bu tip drm sistemleri ile kazanamazlar. ubisoftun bu yeni drmi belki hiç bir zaman kırılamayacak belki bütün oyun firmaları bu sisteme geçecek. oyunlar kopyalanamıyacak ortalıkta korsan filan kalmayacak. peki korsanlara karşı verilen savaş kazanılmışmı olacak veya ne pahasına korsanlar yok edilmiş olacak.

  bana göre firmaların önünde korsanlarla doğru mücadele için bazı yollar var eğer gerçekten amaç korsanla mücadele ise.

  bu mücadelenin hepsi veya bir kısmı gene drmlerle olabilir ama uygun alıcıyı üzmeyen hemde korsanların kıramayacağı drmlerle. bunun için firmaların oturup adam gibi bu sistemler üzerine uzman adamları işe alıp adam gibi bütçe ayırmaları lazım. şu anki drm sistemlerindeki eksiklik bu noktada işte yeterince iyi dizayn edilememiş drmlerle uğraşıyoruz çünkü firmalar bunun için gerekli bütçeyi ayırmıyorlar veya daha doğrusu ayırmak istemiyorlar. çünkü bu kapsamda bir işi yapabilmek için gerçekten büyük bütçelere gerek var. onun için büyük firmalar toplanıp ortak bir şirket kurup masrafları bölüşerek bu işi 2, 3 sene içersinde hataya geçirebilirler.

  aklıma gelen başka bir çözüm ise korsanları işsiz bırakarak korsanla mücadele buda nasıl olur oyunlara hiç bir güvenlik koymayarak. kırılacak oyun yok ise korsanda olmaz. hatta kaçak dağıtımcılarıda yok etmek için oyunları direkt kendi sitelerinde indirilebilir halde yayınlayabilirler. isteyen kutulu alır verir parasını isteyen şirketin sayfasından indirir sonrada ödemeyi yapar, isteyen ise internetten indirir veya arkadaşından alır. satın alınma kısmı satın alanların ulaşabildiği içerik paketleri veya bunun gibi hizmetler ile desteklenebilir.

  ayrıca bana göre en önemlisi firmaların öncelikle bizim Amerika ve Avrupadan kazandığımız para yeter ötekiler ne yaparsa yapsın mantığından kurtulmaları lazım. mutlaka ülkeye göre ülkenin alım gücüne göre fiyat politikasına gitmeliler. Rusyada yaptıkları gibi. korsanlara en büyük darbeyi bu vurur.

  neyse böyle çeşitlendirilecek daha fazla örnekler olabilir.

 16. Uğur Yurtsever

  Zaten kimse Assassin’s Creed 2’yi satın aldığı için suçlanmış değil. Bu da nereden çıktı şimdi? 😀

  Ancak burada DRM sistemi üzerine ve korsana karşı yapılan yorumlar iyi niyetle yapılmış olabilir. Kaldı ki kimse kötü niyetle yapılmış da demedi bu eleştirilere.

  Bence sorunun kaynağı da böylece anlaşılmış oluyor. Daha neyi tartıştığımızın bile farkında değiliz.

  IW ve Activision’ın özel sunucu desteği vermemesinin de bu konuyla uzaktan yakından en ufak bir alakası yok. Ubisoft’tan Yves Guillemot ile Activision’dan Bobby Kotick’in semirmiş olması dışında :))

  Ayrıca Ubisoft’un bu sistemden vazgeçmeyecek olması da bir şey ifade etmiyor. O zaman insanlar hakkını aramasın, sussun, birer robot gibi yaşayalım, tüketelim sorgulamayalım, harcayalım hesaplamayalım, yiyelim …mayalım (:p), korkutulalım boyun eğelim… Bizden olmamız istenen kişi olalım, kalıplara sığdırsınlar bizi. Bekleyelim bize daha ne sığdıracaklar diye.

  Bana kalırsa bütün bu DRM sistemi ve korsana karşı sergilenen duruş “karton aslanlık” tan ibaret. 🙂

  • Tahir Meylani

   Rusya örneği iyi güzel de orada oyun şirketleri bir şey yapmadı. Rus oyun dağıtıcıları ile yapılan bir röportajı haber yaptığım için gayet iyi biliyorum. Rus oyun dağıtıcıları korsanı %100’den %50-40 a çekti bir kaç sene içinde ve bu süreç çok sancılı yaşandı Rusya’da, öyle kolay olmadı. Hiç bir oyun firması, korsan bitsin insanlar daha ucuza oyun alabilsin diye elini taşın altına sokmaz. Ruslar bunu hak etti ve aldılar. Belki bilmiyorsunuz Ruslar, Ubisoft’un vazgeçtiği en ağır DRM’e bile razı oldular bunun için. Starforce 4 Avrupa ve Amerikada bırakıldıktan sonra bile Rusya’ya gönderilen oyunlarda kullanılıyordu.

 17. MaRIkO

  Rusyadaki fiyat politikasını bir örnek olarak verdim. Ama tabiiki burda elini taşın altına sokması gereknler firmalar. eğer korsanı bitirmek istiyorlarsa bu tip adınları kendileri atacaklar. böyle yalan yanlış drm sistemleri ile işin içersine girmeyecekler. ama sorun bu noktada firmaların altlarının kuru olması. adam yapıyor ama tepki yok. bakınız mw2 boykotu. bakınız ac2 nin satışları. ubisoft koyduğu bu drmden pişmanlık duymuyor ise bizler bundan dolayı ubisoftu pişman edemiyorsak yapacak hiçbirşeyimiz yok demektir.

 18. ufuk

  Katılıyorum. Diğer biçok sitede yüzeysel olarak anlatılmış birçok noktaya güzel temas edilmiş. Ancak sanırım çoğu insan uzun yazılardan hoşlanmıyor. Bense daha uzun yazılar okuyabilsek keşke diye düşünüyorum.

 19. stoic

  “Korsancıların atıp tuttuğu DRM sistemi bence gayet iyi çalışıyor.”  cümlesindeki “korsancılar” ibaresi burdaki hiçbir üyemizi kesinlikle yaftalamıyordu. Benim ibarem etrafımda korsan oyun satışı yapan yada çeşitli oyun download sitelerinde bilmeden konuşanlara yönelikti.

  Evet Tahir Meylani nin de demek istediği gibi amacım sadece yeni kopya koruma sisteminden çekinip ön yargıyla oyunu alıp almama konusunda çekinceleri olanlara karşı bilgilnedirme amacıydı. ÇÜnkü incelemede bu kadar eleştiri alan ve ön yargılara sebebiyet veren sistemden hiç bahsedilmemiş olmasıydı. Ama galiba biraz dilime sahip cıkamadım yada kelimeleri iyi seçemedim. Burdaki kimseye de bilgisiz demek bana düşmez zaten.

    Ayrıca son gelişme olarak (Bakın üstünü çizerek söylüyorum burda ne Ubisoft u koruma peşindeyim ne de başka bir art niyetim var.) Ubisoft sunuculara yapılan saldıralardan ötürü oyuna bağlantıda sorun yaşayan insanlara özür niyetinde (Tom Clancy’s HAWK, Heroes over Europe, Prince of Persia 4, ve Tom Clancy’s EndWar) 4 adet oyundan birini seçip ücretsiz indirme fırsatı sunmuş. Tamam belki hepsi 1 seneyi aşkın piyasada olan ve pek başarı sağlayamamış oyunlar ama en azından umursamamazlık yada korsan alarak siz hakettiniz çekin ceremesini demelerinden iyidir diye düşünüyorum. Umarım bu mesajım yeni bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermez.

 20. Ziyaretçi

  Bence net zorunluluğu çok saçma…

  burda dünya oyunu knight online oynamıyoz, oyunu büyük bi hevesle aldım 1.sini bitirdikten sonra ama bu internet şartı assassin’s creed oyunundan soğuttu beni…

Bir cevap yazın