Pazar Araştırması, Bölüm 2: Altı Pahalı Pentium 4 LGA775 Anakart

En Son Anakartlarda Çift-Çekirdekli İşlemci Desteği Yok!

Acı ama gerçek: Smithfield çift-çekirdekli işlemcilerle birlikte bu yazın başlarında 115’den 130 W’a yükselecek ısı yayımı, Intel’i Soket 775 iğne yapısında küçük değişiklikler yapmaya itti. Bu yüzden değişiklikten önce çıkan bütün anakartların çift çekirdekli işlemcilerle çalışmayacağı artık kesinleşmiş oldu.

(AMD ise kendi tarafında böyle bir etkinin olmayacağını kesin bir dille ifade etti: Toledo çekirdeğine dayanan çift-çekirdekli Athlon’lar piyasada bulunan bütün Soket 939 anakartlarla çalışabilecekler. Bu yüzden işlemcinizi güncellemek için önünüzde olacak tek engel bir BIOS güncellemesi.)

LGA Soket 775 iğne yapısında olan değişiklik sadece Smithfield işlemcileri etkilemeyecek. Perscott’tan sonra çıkacak olan Cedar Mill (65 nm üretim süreçli tek çekirdekli) ve Smithfield’tan sonra çıkacak olan Presler (65 nm, çift-çekirdekli, 2×2 MN L2 önbellek) işlemciler de bu iğne diziliminden etkilenecekler ve 945 veya 955 yongasetini gerektirecekler.

Bu değişimin arkasında bulunan teknik nedenlerin ne olduğu hala bir soru olarak kafamızı kurcalıyor. Dört-aşamalı veya çok-aşamalı güç dönüştürücülü yüksek kalite anakartların 130 watt işlemciyi destekleyebileceklerinden eminiz. Eğer dönüştürücü çalışırken ısınsa bile yeterli bir kasa havalandırması bu sorun için yeterli olabilirdi. Ancak en kötü durumun düşünülmesi gerekiyor ve yetersiz soğutma durumunda şu an ki anakartların ruhlarını teslim edecekleri de bir gerçek.

Yongasetlerinin Geleceği: 945/955

Bu teknik uyarlama şüphesiz Intel için en uygun zamanda gerçekleşti, değiştirilmiş yongasetleri bu yılın erken zamanlarında piyasaya çıkmak üzere planlandı. 915 yongaseti 945 (Lakeport) ile, 925 yongaseti ise 955 (Glenwood) ile yer değiştirecek. Her iki yongasetinin kuzeyköprüsünde temel bir değişiklik yok. İkisi de FSB1066 ve DDR2-667 desteği sunuyor, tek fark 955X yongasetinin ECC seçeneği ile 8 GB bellek destekleyebilecek olması.

Güneyköprüsünde ise ilginç gelişmeler yaşanıyor, ICH7 aynı zamanda piyasaya sürülüyor. Hala dört adet Seri ATA girişine sahip fakat bu sefer aygıt başına 300 MB/s hız sunan SATA II özelliklerini de destekliyor. RAID yetenekleri de bu güncellemeden nasibini almış ve artık RAID 5 destekleniyor, işlemci başarımında kötü etkili olabilecek bir etken daha. Fakat çift-çekirdekli işlemciler RAID 5’in gerektirdiği hesaplamaların altından kolayca kalkabilir.

ICH7’nin 3 sürümü olacak. İlki temel model, dört x1 PCIe yuvası ve etkin yönetim (active managment) desteği. İkincisi ise az önce bahsettiğimiz RAID 5 destekleyen RAID eklenmiş sürümü, MatrixRAID ve altı x1 PCIe yuvası. Üçüncüsü ise içinde hala ne gibi özellikler sunduğunu tam olarak bilemediğimiz, Energy Lake barındıran, Sayısal Ev (Digital Home) modeli.

Bir cevap yazın