Pazar Araştırması, Bölüm 2: Altı Pahalı Pentium 4 LGA775 Anakart

Pazar Araştırması, Bölüm 2:  Altı Pahalı Pentium 4 LGA775 Anakart

En son kuşak anakartlar şimdiye kadar olduklarından çok daha fazla farklı seçenek sunuyorlar. Artık standart haline gelen pek çok yongaseti işlevlerinin dışında üreticiler de anakartlarına fazladan yığın depolama aygıtı denetleyicileri, ağ denetleyicileri, FireWire bileşenleri, kablosuz ağ yongaları ve yüksek kalite ses çözümleri gibi artıları eklemek için yarışıyorlar. Burada şöyle bir soru akla geliyor, anakartların karmaşıklığı arttıkça işlem sırasında çıkarabilecekleri sorunlar da artmaz mı?

Daha az bilinen üreticilere odaklandığımız, karşılaştırma deneyimizin ilk bölümünde yedi anakartı incelemiştik. Anakartları sundukları özellikler bakımından çok çeşitli olduğunu görmüştük örnek vermek gerekirse aralarında 4 girişli ağ anahtarında (switch), LAN parti araçlarına ve çok farklı WLAN işlevlerine sahip olanlar vardı. Ayrıca hiç bir üreticinin anakartı deneylerimiz sırasında önemli sorunlar çıkarmadı.

Bu yazımızda ise daha önemli ve daha çok ürün satan üreticilerin isimlerine duyulan saygıyı hak edip etmediklerine bakacağız. Bu yüzden özellikle yüksek fiyatlı anakartları deney ortamımıza getirdik.

Intel’in yakın zamanda duyurduğu, 2 MB L2 önbellek ve sağlam bir güç denetimi sunan Pentium 4 600 serisi işlemcileri göz önüne aldığımızda, bu işlemcilerin yüksek fiyatlarına rağmen 1 MB önbellekli eski 500 serisi işlemcilerden sadece bazı belirli uygulamalarda hızlı olduklarını gördük. Yine de saat hızı biraz düşük de olsa yeni işlemcileri tavsiye ediyoruz. Fakat gerçek hayatta iki seri arasındaki farklar çok da büyük sayılmaz.

Bir cevap yazın